Su naujienų portalu tv3.lt susiekusi Indrė (vardas pakeistas) yra Šiaulių mokykloje besimokančio penktoko mama – ji teigė, jog minėto aštuntoko jaunesnysis brolis yra penktokas, kuris mokosi toje pačioje klasėje, kaip ir Indrės sūnus. Skaitytojos teigimu, su minėtu aštuntoku problemų buvo ir anksčiau – esą jis anksčiau grasino susidoroti su kitais mokiniais.
„Dar iki šių įvykių klasėje turėjome problemų. Daug kas mokykloje yra nutylima, „maži“ incidentai nėra iškeliami. Nors kiek esu girdėjusi, aštuntokas yra grasinęs tiek savo, tiek jaunesnio brolio klasę išskersti“, – sakė Indrė.
Kaip teigė Indrė, iš abiejų vaikų anksčiau kiti mokiniai tyčiodavosi, mat jų šeima – itin nepasiturinti.
„Aš manau, kad tai yra gynybos forma – jie yra iš itin nepasiturinčios šeimos, buvo ir vaikų, kurie iš jų pasityčiodavo“, – svarstė Indrė.
Mokinio mama taip pat teigė, jog nepriimtinu elgesiu pasižymėjo ir jaunesnysis aštuntoko brolis – esą jis taip pat grasino kitiems mokiniams. Pasak Indrės, vaikų mama yra linkusi besąlygiškai juos ginti.
„Tas penktokas šiaip yra labai mandras – jo akyse vyresnysis brolis yra didvyris, jis gina save ir jį. O aštuntokas yra nebaudžiamas.
Mama su juo pasikalba ir viskas – kiek tenka su ja bendrauti, tai ji visom keturiom šaukia, kad jos vaikas yra geras. Ji sako – aš jo negiriu, bet tiesiog taip atsitiko. Bet tie incidentai yra pastovūs – abu vaikai pastoviai grasina tiek penktų, tiek aštuntų klasių mokiniams“, – teigė Indrė.
Pasak Indrės, kol kas jaunesnysis brolis nesmurtavo. Tačiau skaitytojos teigimu, aštuntokas ir anksčiau yra smaugęs kitą mokinį – tą kartą sureaguota nebuvo.
„Jaunesnysis brolis kol kas nesmurtavo, viskas pasibaigė grasinimais. Bet vyresnysis brolis yra ir anksčiau smurtavęs. Man vaikas parėjęs iš mokyklos pasakojo, jog jis ir anksčiau yra smaugęs kitą mokinį, bet tada skandalo nekilo, mokinys nebuvo stipriai sužalotas“, – pasakojo mama.
Apie ankstesnį aštuntoko smurto atvejį buvo minėjusi mokyklos socialinė pedagogė Asta Klivaitė.
„Pas mus jis atvyko nuo rugsėjo 1, rugsėjo mėnuo praėjo labai sklandžiai, priėmė klasės draugai. O po to jau spalio gale turėjom vieną incidentą su juo, po to buvo vaiko gerovės komisijos posėdis“, – teigė A. Klivaitė.
Mokyklos direktorius – apie jaunesnį brolį nusiskundimų negirdėjome
Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su Šiaulių Gytarių progimnazijos direktoriumi Rimtautu Pečeliūnu. Mokyklos direktorius pripažino, jog aštuntokas kelia daug problemų, pasižymi neprognozuojamu elgesiu.
„Vyresnysis vaikas yra problematiškas, problemų kelia daug. Jis tikrai yra neprognozuojamas. Bet tai yra problema su vienu konkrečiu vaiku – aštuntoku“, – sakė R. Pečeliūnas.
Paklaustas, ar ir jaunesnysis aštuntoko brolis pasižymi konfliktišku elgesiu, mokyklos direktorius atsakė, jog kol kas jokio netinkamo elgesio atvejų nebuvo – esą tai „pritemptos kalbos“.
„Su tuo vaiku, kuris yra jaunesnysis, jokių problemų neturime, nusiskundimų nebuvo. Kiek pastebėjome, jis su savo vyresniuoju broliu nelabai ir bendrauja. Manau tai yra pritemptos kalbos“, – teigė R. Pečeliūnas.
Mokyklos direktorius taip pat paskatino tėvus kreiptis į mokyklą su įrodymais, jei grasinimo atvejų buvo, bei patikino, jog po visų konfliktinių situacijų buvo įstatymų numatyta tvarka kreipiamasi į institucijas
„Jeigu gyventojai tai girdi, tai turėtų būti kaip nors patvirtinama, įrodoma. Jeigu kiti vaikai tai patiria ir tėvai apie tai girdi, jie turėtų pranešti.
Kiek yra buvę atvejų, visais atvejais buvo informuotos institucijos, sušaukti posėdžiai, kalbėta su vaiko mama. Įgyvendinamos visos pagal įstatymus numatomos priemonės“, – komentavo R. Pečeliūnas.
Smaugė mokyklos koridoriuje
Berniuką mokykloje per pertrauką nei iš šio nei iš to pradėjo smaugti dviem metais vyresnis paauglys. Tiek mama, tiek vaikas po keturiolikmečio išpuolio yra sukrėsti.
„Psichologinės pagalbos reikės, čia yra faktas, tiek jam, tiek man“, – teigia moteris.
„Vienas mokinys bandė smaugti kitą mokinį, mažesnį už save. Einant koridoriumi, tiesiog, tiesiog priėjo iš paskos eidamas. Iš pradžių pastūmė savo klasės draugą, po to jį“, – kalba socialinė pedagogė Asta Klivaitė.
Dvylikamečiui pasidarė bloga, aptemo akyse.
„Tai iškarto išvietėm greitąją pagalbą, policiją, būsena buvo prasta vaiko. Jį dusino, sakė skauda galvą, kaklą skaudėjo“, – sako socialinė pedagogė.
Bijo eiti į mokyklą
Aštuntoko sužalotas dvylikametis liko namuose, ant kaklo likusios smaugimo žymės, mama sako, kad po incidento sūnus bijo grįžti į mokyklą.
„Jis jaučiasi tikrai blogai vaikas, blogai jaučiasi, blogai miega. Sako neisiu aš į mokyklą, nenoriu, nes jis bus, mane dar su peiliu prismeigs prie sienos“, – kalba berniuko mama.
Šeima svarsto keisti mokyklą.
„Vienintelė išeitis, o jis nenori, čia jo draugai, jo mokytojai, jis ėjo nuo pat paruošiamos klasės į tą mokyklą. Dabar atėjo kažkoks chuliganas vaikas ir dabar mano vaikas turi mesti viską ir eiti kažkur kitur“, – sako moteris.
Aiškėja, kad dvylikametį smaugęs aštuntokas tik šiais mokslo metais atėjo į šią progimnaziją. Keturiolikmetis atvyko į Šiaulius iš kito rajono ir jau spėjo pasižymėti savo elgesiu – konfliktavo ir su mokytojais, ir su moksleiviais.
„Pas mus jis atvyko nuo rugsėjo 1, rugsėjo mėnuo praėjo labai sklandžiai, priėmė klasės draugai. O po to jau spalio gale turėjom vieną incidentą su juo, po to buvo vaiko gerovės komisijos posėdis“, – teigia A. Klivaitė.
„Toks vaikas neturi lankyti (mokyklos – aut. past.) su normaliais vaikais, mokykloje negali būti tokių vaikų. Jam užplauks, jis atsineš kokį peilį, kad išlieti savo susikaupusį įniršį. Ar maža tokių įvykių?“ – tikina nukentėjusiojo vaiko mama.
Šeima specialistams – žinoma
Vaiko teisių tarnybos atstovai sako, kad smurtavusio vaiko šeima jiems yra žinoma, nors anksčiau gyveno kitoje apskrityje. Prieš gerą mėnesį mokykla į tarnybą kreipėsi dėl to paties vaiko nederamo ir iššaukiančio elgesio.
„Bus sprendžiama, kokia pagalba reikalinga tiek nukentėjusiam vaikui, tiek smurtautojui. Nes svarbu pagalbą teikti ir smurtautojui, aiškintis galimo smurto atsiradimo priežastis. Galbūt kažkokį pavyzdį šeimoje turėjęs. Mes kalbam apie pagalbą vaikui, o ne apie nubaudimą, nes jam irgi reikalinga pagalba“, – sako vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Donatas Žakaris.
Tikėtina, kad smurtautojui kaip viena švelniausių poveikio priemonių, gali būti skirtas nuotolinis mokymas iš namų. Prieš kelias dienas toje pačioje mokykloje užfiksuotas dar vienas incidentas, mama ranka trinktelėjo savo pirmokei dukrai per veidą. Mokykla apie įvykį pranešė vaikų teisių tarnybai ir policija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!