Pilnametis vaikinas (21 m.) raštu pasižadėjo nesimylėti su savo 15 metų mylimąja, bet pažado neištesėjo. Todėl savo žodį tarė teismas ir skyrė kalėjimo bausmę, nors ir paaiškėjo, kad įsimylėjusi paauglė pati bėgiodavo į slaptus pasimatymus ir vėliau dargi labai išgyveno, jog netapo nėščia. Per anksti užgimusią meilę draudžia baudžiamasis įstatymas, ragindamas sulaukti nors 16 metų. O iki tol – geriau lėlės ir knygos.

Įsimylėjo mergaitę

Ši meilės istorija vienų Utenos apskrityje esančių globos namų darbuotojus sekliais ir draudėjais pavertė pernai pavasarį, kai į tėvo namus iš kalėjimo sugrįžo tuomet 20 metų Jaunius (vardas pakeistas). Vaikiną, nuo nepilnametystės kelerius metus kalėjusį už nužudymą, o vėliau įsidarbinusį Vilniuje, likti bedarbiu ir sugrįžti pas tėvą paskatino staiga jį užvaldžiusi meilė tuomet vos 14 metų Justei (vardas pakeistas). Ir poros meilė greičiausiai būtų tebeliepsnojusi ir šiandien, jeigu ne viena aplinkybė – Justė yra globos namų auklėtinė. O tokių įstaigų darbuotojai paprastai labiau paiso įstatymo raidės, nei tokio amžiaus vaikus auginantys tėvai. Pastarųjų dauguma, ko gero, net nežino, kad nuo 2010-ųjų liepos Lietuvos baudžiamajame kodekse (BK) įsiteisėjo įstatymo pataisa, kuria draudžiami lytiniai santykiai su jaunesniu nei 16 metų asmeniu (anksčiau buvo – iki 14 metų), net jeigu šis ir pats lenda į mylimojo lovą. Anot šios pataisos rengėjų, tokia per anksti užgimusi meilė yra ne kas kita, kaip 16 metų neturinčio vaiko suviliojimas ir skatinimas pradėti lytinį gyvenimą, o tuo „pažeidžiama nepilnamečio asmens seksualinio apsisprendimo laisvė ir neliečiamumas“. Už tai BK numato įvairias bausmes, kurių griežčiausia – laisvės atėmimas iki 5 metų.

Rašė pasižadėjimą

Šalies teismai liudija, kad tokių baudžiamos meilės istorijų yra nedaug – per metus paskelbiami vos keli nuosprendžiai visoje Lietuvoje. Tačiau pedagogai, girdintys savo auklėtinių kalbas ir stebintys jų nuotaikas, teigia, kad realybė yra kitokia – suaugę vyrai kur kas dažniau puola į artimą draugystę su nepilnametėmis, nepaisydami jų amžiaus. Tik dauguma tai matančiųjų yra visiškai abejingi arba pakantūs tokiai meilei, arba nežino įstatymų. O pričiupti įsimylėjėliai mėgsta tvirtinti nežinoję, kad įstatymas nurodo amžių meilei.

Bet minėtas Ignalinos krašto gyventojas Jaunius tą įstatymo pataisą puikiai žinojo. Ir pats buvo studijavęs BK straipsnius, nes tuo užsiima kone kiekvienas, atsidūręs už grotų, ir globos namų, kuriuose gyvena Justė, darbuotojų buvo nuolat perspėjamas „nenueiti per toli“ draugystėje su 14 metų paaugle. Šie stebėjo globotinės bendravimą su Jauniumi kelis mėnesius, aiškindami Justei, kad gerokai vyresnis ir už nužudymą kalėjęs vyras jai ne pora, kol galiausiai, pernykštį gruodį, pasikvietė Jaunių ir, dalyvaujant globos namų direktoriui bei jo pavaduotojai, paragino parašyti pasižadėjimą draugauti su mergaite tik platoniškai, kol jai sukaks 16 metų. Jaunius, simpatiškas ir neįžūlus vaikinas, nesipriešino pasirašydamas pažadą, o kartu ir patvirtindamas, jog kelis kartus buvo perspėtas dėl ankstyvų lytinių santykių su paaugle ir atsakomybės, gresiančios už tai, apie kurią jis puikiai žino ir supranta.

REKLAMA

Aistra įveikė porelę

Bet praėjo vos kelios savaitės, ir paaiškėjo, kad pasižadėjimą pasirašydamas Jaunius buvo nenuoširdus – jau tada jis buvo pavertęs paauglę moterimi. Ši po pamokų vis nubėgdavo pas mylimąjį, kai jo namie nebūdavo tėvo, ir abu mėgaudavosi niekieno nevaržoma savo laisve. Tokių intymių pasimatymų buvo, anot pačių jaunuolių, iki dešimties, kol sausio pabaigoje Justė prasitarė vienai savo auklėtojai, kad laukiasi. Mergaitė buvo labai laiminga, kad augins mylimojo kūdikį. Jai tokia ateitis atrodė lyg didžiulis žingsnis į išsvajotą pasaką!

Tačiau mergaitė klydo. Gydytoja nustatė, kad paauglė sveikatos sutrikimų turi ne dėl nėštumo, o dėl infekcinės ligos, kuria „pasidalino“ jos intymaus gyvenimo partneris. Tuomet globos namų darbuotojai nutarė kreiptis į policiją.

Beje, globos namų darbuotojai, tramdę įsimylėjėlį Jaunių, gyventi mokė ir savo globotinę – auklėtojos vis aiškino mergaitei apie galimas lytinių santykių pasekmes, apie prezervatyvus. Bet vėliau paaiškėjo, kad visa tai buvo perniek – jaunuoliai mylėdavosi nesisaugodami.

Įkliuvusiam Jauniui beliko pripažinti, kad jį įveikė didžiulė meilės aistra – negaliojo jokie net raštu duoti pažadai.

Gana greitai šią meilės istoriją išnagrinėjo Ignalinos apylinkės teismas ir už tai, kad suaugęs vyras į meilės guolį įsiviliojo tuomet 15 metų mergaitę, paskyrė jam 6 mėnesių nelaisvės bausmę. Bet kalėjimo bausmė dar išaugo iki metų ir 8 mėnesių, kai teismas pridėjo už nužudymą neatliktos bausmės dalį, nes Jaunius iš „zonos“ pernai buvo paleistas lygtinai.

Teismas pabrėžė, kad paauglė Justė nebuvo žaginama, prieš ją nesmurtauta, tačiau net ir taikiais lytiniais santykiais pilnametis pažeidė nepilnametės seksualinio apsisprendimo laisvę, nes tokio amžiaus mergaitė dar per jauna tokį apsisprendimą išreikšti.

Beje, teisme Jaunius tikino, kad pareigūnų „pančiai“ atšaldė jo jausmus Justei – jie ir toliau pabendrauja, bet jau nedraugauja, nors jis Justę tebemyli. Po kelių mėnesių Justei jau sukaks 16 metų. Tuo metu Jaunius, jeigu Ignalinos teismo nuosprendis įsiteisės toks, koks dabar paskelbtas, gyvens už grotų arba ruošis ten keliauti.

REKLAMA

Branda – nuo 16 metų

Panašių meilės istorijų, kuriomis susidomėjo teisėsaugininkai, pastaraisiais metais būta daugiau – „Akistata“ neseniai yra pasakojusi apie 19 metų jaunuolio ir 13 metų paauglės intymią draugystę Varėnos rajone, apie 22 metų vaikino ir 14 metų panelės meilės peripetijas Birštono krašte. Šios istorijos pareigūnus pasiekė pirmiausia dėl to, kad toji per anksti užgimusi meilė davė vaisių – paauglės pradėjo lauktis. O jeigu ne nėštumas, dėl tokių intymių draugysčių su nepilnametėmis suaugę vyrai įskundžiami itin retai, taigi po Temidės „rykšte“ siunčiami ne visi.

Kaip minėta, iki 2010-ųjų liepos BK buvo atlaidesnis pilnamečiams – jiems leido intymiai bendrauti su nepilnamečiu asmeniu, jeigu šiam jau suėjo 14 metų. Tačiau visą laiką virė diskusijos dėl šios amžiaus ribos, nes specialistai įtikinėjo, kad visa apimančią lytinę brandą asmuo pasiekia tik sulaukęs 16 metų, o iki tol jis negali suvokti seksualinių santykių pasekmių tolimesniam gyvenimui. Todėl Seimo narių buvo pasiūlyta BK straipsnio pataisa – bausti pilnamečius už lytinį santykiavimą, jeigu jie pasirinko intymiai draugystei 16 metų neturinčią draugę (ar draugą), nors tai vyksta ir be prievartos, smurto, šantažo ar įkalbinėjimo.

Nelengva įrodyti

Keletą atvejų, kai pilnametis kaltinamas tenkinęs lytinę aistrą su jaunesniu negu 16 metų asmeniu, savo darbo praktikoje tyrinėjęs Marijampolės apylinkės prokuratūros prokuroras Kęstutis Jasaitis „Akistatai“ teigė, kad net ir įskųstas pilnametis nebūtinai būna nuteistas.

„Tokios nusikalstamos meilės istorijos nedažnai pasiekia policiją ar prokuratūrą, o įrodyti pilnamečio asmens kaltę tokiais atvejais būna nelengva, – komentavo prokuroras. – Mat jeigu įrodoma, kad tarp skirtingo amžiaus įsimylėjėlių nėra didelio amžiaus, dvasinės ir fizinės brandos skirtumo, tai nėra ir nusikaltimo. O tą ribą nustatyti ir įvertinti, kada yra didelis skirtumas, o kada – nedidelis, nelengva. Kiekvienu konkrečiu atveju tai nustato ir vertina kelių sričių specialistai. Bet jau visai kita kalba, kai pilnametis yra kone dvigubai vyresnis už savo nepilnametę draugę. Sveiko proto žmogus tokiu atveju turėtų suprasti, kad daro nusikaltimą.“

REKLAMA

Prokuroras K. Jasaitis prisiminė atvejį, kai prieš keletą metų buvo nuteistas vilkaviškietis Rolandas (25 m.), nors ir be jokios prievartos intymiai bendraudavęs su 13 metų savo mylimąja. Apie poros meilę žinojo ir mergaitės globėja, ir dauguma kaimo žmonių, bet niekam tai neatrodė nusikaltimas. Atsirado tik viena labiau išprususi moteris, kuri apie porelės meilę pranešė Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojams. Tuomet Rolandas buvo apkaltintas ir nuteistas 11 mėnesių laisvės apribojimo bausme. Nuteistajam teismas nurodė valdyti savo kūniškąją meilės aistrą bent keletą metų, kol jo mylimajai sukaks 16 metų.

Tai, anot prokuroro, turėtų žinoti kiekvienas sveikos nuovokos pilnametis.

Tik faktai:

Prieš kurį laiką paskelbti Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimo duomenys lietuviams sukėlė šoką: tarp pasaulio bendraamžių mūsų paaugliai lytinį gyvenimą pradeda bene anksčiausiai – vidutiniškai 13,5 metų.

Vyrai, leidęsi į intymias draugystes su 16 metų neturinčiomis mergaitėmis, visuomenėje pelno žagintojų ir pedofilų vardus net ir tada, kai tos mergaitės nepatiria jokios prievartos.


Rašyti komentarą...
t
to KITAIP
2014-06-20 21:36:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar tik tamsta nebūsit iš pedofilijos gerbėjų? Juk kalba eina ne apie tai, kad didelis ar mažas amžiaus skirtumas, o apie tai, kad lovoje atsiduria vaikai, kurie dar tik bręsta ir seksui tikrai per jauni. Jeigu jau tikrai įsimylėjo, tai tegul draugauja, bendrauja, o dėl sekso bent iki kol sueis 16 palaukt juk gali. Kol dar neišbandęs sekso, paauglys gali būti smalsus, gali gundyti norėdamas sužinoti "kas per dalykas tas seksas", bet apie aistrą ir potraukį seksui ten tikrai negali būti kalbos, nes kol neparagavai, tol ir nežinai ar ten saldu ar sūru.
Tad tokie ankstyvi lytiniai santykiai - tai pilnamečio aistra + vaiko smalsumas. O tenkint savo aitras pasinaudojant vaiko smalsumu - tai jau tikrai kalėjimo vertas nusikaltimas. Jei tikra meilė, sulauksit kol sueis 16m (nors mano nuomone tai ir 16 dar per anksti), o jei tik dėl sekso - tai gal geriau suaugusių-pilnamečių, nelindus prie vaikų...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų