Politologo netikėta įžvalga: įvardijo, koks asmuo susijęs su tvarkiečių frakcijos iširimu

Pirmoji rudens sesijos diena Seime prasidėjo su trenksmu – nebeliko „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos. Neva neapsikentę pirmininko R. Žemaitaičio tironijos ją paliko daugiau kaip pusė narių – keturi. Taigi, vasarą ilgai lipdyta valdančiųjų koalicija liko be vieningos aiškios daugumos ir su pagaliais tvarkiečiams tikėtis ministro posto. „Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis viešai demonstruoja ramybę. „Ant ledo“ paliktas tvarkietis R. Žemaitaitis įtaria Rolandas Pakso klastą, o apžvalgininkai – Viktoro Uspakicho kėslus.

 Vienybė Seime ir šiaip retai pražysta, tačiau šį rytą net tos pačios frakcijos nariai, sėdintys greta vienas kito, vienybėje neištempė ilgiau nei truko himnas. Parlamente po vasaros atostogų tiesiogine ta žodžio prasme neliko „Tvarkos ir teisingumo“. Frakciją pranešė paliekantys net keturi jos nariai: pats seniūnas Vytautas Kamblevičius, Ona Valiukevičiūtė, Juozas Imbrasas ir Algimantas Dumbrava. Ironiška, kad dar viena parlamentarė – Audronė Jankuvienė – frakcijai prieš gerą mėnesį išvis buvo paskolinta „valstiečių“ tam, kad frakcija būtų išgelbėta kritiniu momentu – partijoms formuojant Vyriausybę. Taigi, rezultatas toks, kad „tvarkiečiai“ subyra jau antrą kartą per pora mėnesių. Frakciją palikę nariai pirštu rodo į Remigijų Žemaitaitį: esą jo vienvaldystė buvo nepakenčiama, tad ir seni “tvarkiečiai“ ir pasipustė padus.

„Baigėsi visiems kantrybė, mes daug kartų su juo kalbėjomės: Remigijau, taip negalima elgtis, visi suaugę, seniai politikoj. Jūs pastebėjot, visur – aš, aš, aš, aš. Tai mes jį ir palikom vieną“, – sako „tvarkeitis“ Vytautas Kamblevičius.

Reformų partijoje siekiantis kaltinimus vienašališkais sprendimais atmeta.

„Jeigu dauguma pasisakė, kad reikia keisti partijos pavadinimą ir važiuoti į priekį, o du žmonės nesutinka su tuo ir reikia rodyti emocijas, kad nesitariama… Manau, kitaip reikia“ , – kalbėjo „tvarkiečių“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

Tiesa, buvusi estrados žvaigždė O. Valiukevičiūtė R. Žemaitaičio nekaltina, sako, išvis traukiasi iš partijos, o gal ir iš politikos:

„Kokie toliau? Pasižiūrėsiu į pasą, į veidrodį – ir apsispręsiu.“

Situacija kuriozinė: tiek R. Žemaitaitis, tiek V. Kamblevičius, dar neseniai kartu traukę pas naujai išrinktą prezidentą G. Nausėdą, dabar atsidurs mišrioje Seimo narių grupėje. Tam, kad Seime atsirastų frakcija, reikia bent septynių parlamentarų, o tiek neturi nei „tvarkiečiai“, nei perbėgėliai. Kaip į tokią sunkiai lipdytą, tačiau pirmąją sesijos dieną nukraujavusią koaliciją žiūri pats R. Karbauskis?

REKLAMA

„Jeigu jūs matot pagal mano veidą ir šypseną, aš absoliučiai ramus“, – teigia „valstiečių“ pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Tiek jis, tiek jo dešinioji ranka, teisininkė Agnė Širinskienė, neįžvelgia grėsmės koalicijai.

„Tai nekeičia balanso Seime. Balsuojant dėl biudžeto, tikiuosi, balsų skaičius bus toks pats, koks buvo – 84-85“, – sako R. Karbauskis.

„Koaliciją sukūrė ne frakcijos, bet partijos. Tos partijos išlieka kaip koalicijos partnerės. Tiesiog Seime nelieka matematinės daugumos“, – mano „valstietė“ Agnė Širinskienė.

Pasitraukus keturiems „tvarkiečiams“ valdančioji koalicija formaliai nebeturi pusės balsų. Tiesa, yra tikimybė, kad Mišrios frakcijos nariai vis tiek balsuos taip, kaip nori valdantieji. Tačiau taip paprastai nurodinėti pabėgėliams valdantieji nebegalės.

„Ateina diena X, kai gali būti mažumos Vyriausybė. Lieka mano pasakymas: kai Vyriausybė neveiksni, gal geriau pirmalaikiai Seimo rinkimai?“, – pasakoja liberalas Eugenijus Gentvilas.

„Vienas dalykas aiškus – kad valdančiosios daugumos nebeliko. (…) Gali susikurti šiomis dienomis netgi 9 žmonių frakcija, kuri pareikalaus mažų mažiausiai Ūkio ministro posto, o gal – ir daugiau“, – kalbėjo konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.

Būtent apie naujos frakcijos kūrimąsi dabar ir kalbama Seimo koridoriuose. Akiratyje čia atsidūrė menkai girdimas Petras Čimbaras, dabar „socialdarbietis“, o anksčiau – V. Uspaskicho bendražygis „darbietis“. Esą jis – vienas iš naujos frakcijos iniciatorių.

„Diskusijos vyksta jau pusę metų. Ne vieną kartą esu sakęs: kalbamės su visais. Žmonių yra nepatenkintų vadovybės veiksmais kiekvienoj frakcijoj“, – sako „socialdarbietis“ Petras Čimbaras.

Kalbama, kad naują frakciją galėtų sudaryti pabėgę „tvarkiečiai“, Mišrios grupės nariai ir, galbūt vienas kitas „socialdarbietis“. To neneigia ir buvęs premjeras A. Butkevičius, jau pranešęs, kad netrukus trauksis iš Kirkilo gretų ir kitiems rinkimams ruošis kaip nepriklausomas kandidatas.

REKLAMA

„Neslėpsiu – tam tikri pakvietimai buvo. Manau, kad į tą pakvietimą reikės duoti atsakymą, bet kol kas nieko konkretaus negaliu atsakyt“, – pasakoja Seimo narys Algirdas Butkevičius.

O štai saviškių paliktas R. Žemaitaitis mano, kad prie frakcijos subyrėjimo rankas galėjo prikišti tvarkiečių partiją oficialiai palikęs Rolandas Paksas. Esą senbuviai jo ilgisi.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų