Politologai įspėja: laukia rimta prezidento ir valstiečių kova

Ne visiems malonios mokesčių permainos yra kaina, kurią privalome mokėti dėl skurstančiųjų gerovės. Taip pareiškė prezidentas Gitanas Nausėda, prieš Seimo rudens sesiją susikvietęs parlamento valdybos narius. Vakar sulaukęs finansų ministro kritikos, esą Nausėdos siūlymams didinti pensijas ir išmokas nėra tiek pinigų, prezidentas nesitraukia ir rėžia, kad valdantieji pinigų ras, jei tik norės. Politologai prognozuoja, kad jau netrukus matysime pirmą rimtesnį Nausėdos ir valstiečių susidūrimą, iš kurio, beje, šis tas gali nubyrėti ir žmonėms.

Išsirikiavę prie prezidento Gitano Nausėdos durų Seimo valdančiųjų ir opozicijos atstovai laido pokštus. Ir – pirmą kartą sveikinasi su Viktoru Pranckiečiu kaip nebe valstiečių nariu, vakar po konfliktų su Karbauskiu jis paliko partiją. Tačiau visi pokštai baigiasi, kai prabylama apie naujus mokesčius ir kitų metų biudžetą. Trumpai su Seimo valdyba pasikalbėjęs apie rudens sesijos darbus Nausėda iškart atsikirto vakarykštėms finansų ministro pastaboms, esą pensijoms ir išmokoms didinti nėra tiek pinigų, kiek nori skirti prezidentas.

„Tai, ką mes siūlome šiandien, yra tokie sprendimai, kurie radikaliai nekeičia mokestinės aplinkos, yra pakankamai prognozuojami ir juos realu įgyvendinti. Nebent kas nors norėtų specialiai trukdyti juos įgyvendinti“, – sako Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Prezidentas siūlo sparčiau didinti senatvės ir šalpos pensijas, mamadienius ir tėvadienius skirti net ir vieną vaiką auginantiems tėvams. Tam reikia šimto milijonų eurų, o juos esą galima sukrapštyti siaurinant mokesčių lengvatas, pavyzdžiui, dyzelinui, kas jau papiktino ūkininkus. Taip pat – lėtinti NPD didinimą, nors iki šiol tai buvo sprendimas, dėl kurio sutarė kone visos pusės. Kiek anksčiau prezidentas yra pasisakęs ir už prabangių automobilių apmokestinimą. Nausėda kartoja: viskas – dėl skurstančiųjų gerovės:

„Bet kokios mokesčių politikos priemonės, kurios arba naikina lengvatas, ar padidina patį tarifą, jos visada susidurs su visuomenės tam tikros dalies pasipriešinimu, bet tai yra kaina, kurią mes galime ir privalome mokėti savo silpniesiems, senyviesiems ar skurdžiau besiverčiantiems žmonėms.“

Pareiškęs, kad, jei Šapoka nesupranta, kas yra gerovės valstybė, jam teks mokytis, Nausėda iškėlė ir savotišką ultimatumą valdančiajai koalicijai:

REKLAMA

„Jeigu nepavyktų vieno ar kito teisės akto įgyvendinti, be jokios abejonės, visuomenė turi žinoti, kas nepriėmė, kodėl nepriėmė ir kokios buvo tikrosios to priežastys. Tai bus naudinga informacija prieš kitus Seimo rinkimus.“

Kitų metų biudžetas Seime bus svarstomas jau rudenį. Politologai prognozuoja, kad laukia rimta prezidento ir valstiečių kova.

„Čia, matyt, ir bus ta didžioji nesutarimų dalis, kai reikės kalbėtis apie tai, kam skirti pinigus. Jo gerovės valstybės vizija, ką jis žadėjo per prezidento rinkimų kampaniją, niekaip negalėtų būti realizuota, jeigu prezidentas nebandytų keisti biudžeto sandaros“, – mano politologas Tomas Janeliūnas.

Pasak Janeliūno, pasiekti savo tikslų Nausėdai bus principo reikalas ne tik dėl to, kad jis kurti gerovės valstybę prisižadėjo per rinkimus. Visai neseniai šalies vadovas turėjo nusileisti Karbauskio įtakai ir, tvirtinant Vyriausybę, paliko dirbti ministrus, kurių paslaugų norėjo atsisakyti. Taigi, Janeliūno teigimu, natūralu, kad Nausėda sieks revanšo:

„Aiškiai parodyti, kad tikrai nebus nuolat nusileidžiantis prezidentas ir galime tikėtis ryžtingesnio savo pozicijų gynimo.“ Gera žinia ta, kad šios dvikovos metu pinigų iš tiesų gali nubyrėti paprastiems tautiečiams. Artėja Seimo rinkimai, taigi kuo daugiau didinti pensijas, išmokas ar vaiko pinigus bus suinteresuoti visi politikai. Seimo pirmininkas, regis, į viską žiūri paprastai.

„Gera yra pasakyti, kad gerovės valstybės idėja sutampa su Vyriausybės programos „Darni Lietuva“ idėja ir tai yra žmonių interesų tenkinimas ir siekimas, kad jie būtų atliepti“, – sako Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Tik kaip seksis pačiam Pranckiečiui diriguoti parlamentui, kai jis neteko svarbiausios – valstiečių partijos – paramos?


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų