Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus sprendimas prašyti prezidentės Dalios Grybauskaitės atstatydinti vidaus reikalų ministrą Raimundą Palaitį reiškia, kad šalies vadovei teks rinktis, tačiau gali būti, jog dėl rezultato jau susitarta.

REKLAMA


Prisukami žaisliukai


Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, istorikas ir politologas Antanas Kulakauskas sako, kad dėl vidaus reikalų ministro R. Palaičio užsispyrę liberalcentristai ir jų lyderis Algis Čaplikas yra panašūs į „prisuktus žaisliukus“.


„Kartojami du dalykai: nutekino informaciją apie „Snorą“, poligrafas. Kad nutekino būtent atleistieji Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos vadovai – Vitalijus gailius ir Vytautas Giržadas – nesakoma. Net nesakoma, kaip ir iš kur. Nebeaišku, ar tai tikrai buvo slapta. Tiesiog aiškinama, kad dingo milijonai ar milijardas. Nerišliai ir neaiškiai – nepasakoma, kad kažkas kažką į ofšorus pervedė ar panašiai. Tiesiog pasakojama ir siūloma tikėti“, - stebėjosi politologas.

REKLAMA
REKLAMA


Liberalcentristų užsispyrimas – paslaptis


Anot A. Kulakausko, užsispirdami ir griaudami koaliciją liberalcentristai vargu ar ką laimės. „Apie tai byloja ir visuomenės nuomonės apklausos. Kitas klausimas – ar premjeras A. Kubilius, kuris tyrimo metu važinėjo po Lietuvą ir nelabai tiesiogiai kišosi, būtų ėjęs taip „va bank“, jei nebūtų tikras dėl prezidentės sprendimo ir jo kažkiek nezondavęs. Anksčiau ji sakė, kad pareigūnų atleidimas – R. Palaičio reikalas. Dabar ji sako, kad R. Palaičio atleidimas – koalicijos reikalas. Logika sako, kad tai, jos nuomone, iš esmės yra premjero reikalas“, - svarstė ekspertas.


A. Kulakauskas teigia negalįs suvokti, kodėl nacionaline vertybe liberalcentristai laiko R. Palaitį. „Nebent yra visuomenei nežinomų priežasčių ir įsipareigojimų kažkam, dėl kurių negalima šio ministro pakeisti, nes viskas tikrai atrodo juokingai ir nenatūraliai,“, - mano jis.

REKLAMA
REKLAMA


Tiesa, anot A. Kulakausko, bet kuriuo prezidentės sprendimu mėgins pasinaudoti tiek konservatoriai, tiek liberalcentristai. Abi pusės greičiausiai mėgintų sakyti, kad šalies vadovė atsakinga už kovos dėl skaidrumo ir prieš korupciją sužlugdymą. Ypač artėjančių Seimo rinkimų, kurie vyks šį rudenį, kontekste.


Ar bus priešlaikiniai rinkimai?


Politikos tyrimų ir analizės instituto vadovas Marius Ulozas teigia, kad įtampa koalicijoje vis auga. „Nors dar prieš porą savaičių atrodė, kad niekas nesutrukdys valdančiajai koalicijai dirbti iki rudenį vykstančių Seimo rinkimų, dabar sunkiau prognozuoti įvykių eigą. Manau, kad per šią savaitę paaiškės koalicijos ateitis, nes įtampa vis auga. Abi pusės – konservatoriai ir LIC – save įspraudė į kampą ir kažkokių sprendimų reikia. Bandoma primesti sprendimą Prezidentei, bet ji sąmoningai nesikiša į koalicijos partnerių konfliktą“, – sakė jis portalui Balsas.lt.

REKLAMA
REKLAMA


Pasak M. Ulozo, premjerui A. Kubiliui pateikus teikimą atleisti R. Palaitį, aišku kad konservatoriai apsisprendė eiti iki galo ir nenusileis liberalcentristams.


„Šiems beliks arba nusileisti ir paaukoti VRM ministrą, arba išeiti iš valdančiosios koalicijos. Abu variantai realūs ir abiem atvejais pralaimi liberalcentristai. Nemanau, kad kuri nors partija nuspręstų jungtis prie koalicijos, nes tai prieš rinkimus nenaudinga. Tačiau matome, kad Darbo partija gali palaikyti mažumos vyriausybę. Tai jiems naudinga, nes dar kartą būtų įrodyta, kad jie vaidina svarbų vaidmenį Lietuvos politikoje ir konservatoriai priklauso nuo jų malonės“, – sakė jis.


Taip pat, kaip teigia M. Ulozas, galimas ir priešlaikinių rinkimų scenarijus. „Nes valdantieji mato, kad sunku bus dabartine koalicijos sudėtimi sulaukti rinkimų rudenį, kita vertus, tai neleistų pasiruošti rinkimams naujai įsikūrusioms partijoms. Tuo ypatingai suinteresuotos abi liberalų partijos, nes per pusmetį Artūro Zuoko vadovaujama partija sustiprėtų ir keltų realią grėsmę pervilioti liberalių rinkėjų balsus į savo pusę“, – svarstė politologas.

REKLAMA
REKLAMA


Antikurupcijos komisijai – pagarba


A. Kulakauskas portalui Balsas.lt sakė nesutinkąs su pasipylusiomis patyčiomis Seimo Antikorupcijos komisijos atžvilgiu. Jo neįtikina pasipylę kaltinimai diletantizmu ir mėginimai sumenkinti įvardintų problemų esmę.


„Galima sakyti, kad ten artistai, kad ten diletantai. Tačiau įdomu yra tai, kad jų labai išsigando ir juos plūsti pradėjo tie, kurie yra „ne diletantai“. Taip – jie naujokai, kurie, jei stebėsime pačią procedūrą, darė daug ką neprofesionaliai. Tačiau jie parodė, kad galima žiūrėti ir esmę, o ne vien ieškoti kabliukų formalumuose. Tie, kas sėdi seniai ir gyvena kabliukų ieškodami. Būtent taip ir elgėsi tie, kas atleido anuodu FNTT pareigūnus – ieškojo kabliuko, kol jį surado.


*****


Antikorupcijos Komisija, atlikusi FNTT vadovų atleidimo tyrimą, pasiūlė prezidentei ir ministrui pirmininkui Andriui Kubiliui atstatydinti R. Palaitį, o generaliniam prokurorui Dariui Valiui – teikti prezidentei prašymą atstatydinti savo pavaduotoją Darių Raulušaitį. Taip pateikti klausimai pačiai prezidentei D. Grybauskaitei, siekiant išsiaiškinti ar ji ir jos patarėjai neperžengė Konstitucijoje numatytų įgaliojimų ribų ir nepažeidė Konstitucijos. Taip pat reikalaujama grąžinti į tarnybą buvusius FNTT vadovus Vitalijų Gailių ir Vytautą Giržadą, kuriuos iš tarnybos atleido R. Palaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų