REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Politikai nepritaria Liustracijos siūlomoms įstatymo pataisoms

Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Artūras Zuokas, Tėvynes sąjungos frakcijos narys Audronius Ažubalis bei konservatorius Saulius Pečeliūnas nepritaria prezidento Valdo Adamkaus pasiūlymams dar kartą pratęsti su KGB bendradarbiavusių Lietuvos piliečių prisipažinimo terminus.

REKLAMA
REKLAMA

A. Zuokas: terminų pratęsimas - pavojingas

Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Artūras Zuokas Prezidento Valdo Adamkaus pasiūlymą dar kartą pratęsti sovietinėje saugumo ir represijų mašinoje – KGB – dirbusių ar su ja bendradarbiavusių Lietuvos piliečių prisipažinimo terminus laiko nesuprantamu, pavojingu ir ypač neteisingu atžvilgiu tų asmenų, kurie prisipažino jau nustatytu laikotarpiu.

REKLAMA

„Būtų labai svarbu sužinoti, kas Prezidentui siūlo tokias idėjas, kokie „valstybininkai“ yra jų autoriai, nes kaip galima teisingai baigti šį skausmingą procesą, jeigu net neaišku, kas iš tikrųjų ruošia vis naujus įstatymų liustracijos projektus“ – sako A. Zuokas.

Liberalų ir centro sąjungos lyderis įsitikinęs, kad siūlymai pratęsinėti prisipažinimus dar kartą rinkimų politinio sezono metu skatina naujus įtarimus ir nesibaigiančias spekuliacijas bei sukuria papildomos įtampos šaltinius. Todėl labai svarbu žinoti, kas imsis atsakomybės už tokių pasiūlymų pasekmes.

A. Ažubalis: pratęstas terminas reikštų nutylėjusiųjų amnestavimą

REKLAMA
REKLAMA

Tėvynes sąjungos frakcijos narys Audronius Ažubalis mano, jog Prezidento siūlomos Liustracijos įstatymo pataisos reikštų anksčiau savo ryšius su KGB nuslėpusių asmenų amnestavimą.

Konservatorius pridūrė, jog asmenys, kurie Liustracijos komisijos ar teismo buvo pripažinti bendradarbiavusiais su buvusios SSRS slaptosiomis tarnybomis (tokių buvo apie 40), bus diskriminuojami konstitucinių teisingumo ir visų lygybės prieš įstatymą principų atžvilgiu.

Norintieji išpažinti savo ryšius su buvusiomis sovietų slaptosiomis tarnybomis tą padaryti galėjo 2000 metais per pusmetį nuo Liustracijos komisijos paskelbtos registravimo ir prisipažinimų priėmimo dienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu naujajame Liustracijos įstatyme, kurio įsigaliojimą prezidentas sustabdė paskelbdamas jam veto, nebuvo nustatytas naujas prisipažinimo terminas. Šalies vadovas siūlo, jog antrojo šešių mėnesių trukmės laikotarpio pradžia būtų paskelbta ne vėliau kaip 2009 metų sausio 1 dieną, o baigtųsi ne vėliau nei tų pačių metų liepos 1-ąją.

S. Pečeliūnas: įstatymo pataisos - teisinė sumaištis

Prezidento pasiūlytos vadinamojo Liustracijos įstatymo pataisos sukeltų teisinę sumaištį, mano konservatorius Saulius Pečeliūnas.

REKLAMA

Pasak jo, pratęsus buvusių sovietų slaptųjų tarnybų bendradarbių prisipažinimo terminą, būtų sudaromos geresnės sąlygos tiems, kurie „tempė gumą“ ir vengė prisipažinti - tokie buvę bendradarbiai turėtų dvi galimybes: šįkart prisipažinti ir išvengti viešumo arba tyliai laukti iki bus pabaigtas liustracijos procesas.

Anot jo, žmonės, kurie buvo viešai paskelbti bendradarbiais, beveik garantuotai Strasbūre laimėtų visas bylas prieš Lietuvą ir sulauktų nemažų kompensacijų, nes tiek Lietuvos Konstitucija, tiek Europos žmogaus teisių ir laisvių apsaugos konvencija įpareigoja visus asmenis traktuoti kaip lygius.

Prezidentas terminą siūlo pratęsti pusmečiui

REKLAMA

Šalies vadovo antradienį pateiktose vadinamojo Liustracijos įstatymo pataisose numatoma, jog neprisipažinusiems KGB bendradarbiams bus suteiktas antras šansas - būtų skelbiamas antras šešių mėnesių laikotarpis, per kurį jie galėtų savanoriškai išpažinti bendravę ir bendradarbiavę su sovietų slaptosiomis tarnybomis.

Norintieji išpažinti savo ryšius su buvusiomis sovietų slaptosiomis tarnybomis tą padaryti galėjo 2000 metais per pusmetį nuo Liustracijos komisijos paskelbtos registravimo ir prisipažinimų priėmimo dienos.

Tuo tarpu naujajame Liustracijos įstatyme, kurio įsigaliojimą prezidentas sustabdė paskelbdamas jam veto, nebuvo nustatytas naujas prisipažinimo terminas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalies vadovas siūlo, jog antrojo šešių mėnesių trukmės laikotarpio pradžia būtų paskelbta ne vėliau kaip 2009 metų sausio 1 dieną, o baigtųsi ne vėliau nei tų pačių metų liepos 1-ąją.

Šalies vadovas taip pat pasiūlė nustatyti ir Liustracijos komisijos veiklos pabaigos datą - 2012 metų sausio 1 dieną.

Ši data esą siūloma atsižvelgiant į tai, kad 2012 metais bus praėję 22 metai nuo Lietuvos Respublikos atkūrimo ir 12 metų nuo liustracijos proceso pradžios.

V.Adamkus mano, kad 12 metų laikotarpio pakanka liustracijos tikslams įgyvendinti, visapusiškai įvertinti turimą informaciją ir neutralizuoti su tuo susijusias grėsmes valstybei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų