Kalėjimų departamentas, atlikęs savo tyrimą dėl nuteistojo Vyginto Baltrūno pabėgimo iš moderniausios šalyje įkalinimo įstaigos - Kauno tardymo izoliatoriaus, skyrė nuobaudas šešiems jo pareigūnams. Nubaustųjų sąrašą pradeda šios įstaigos vadovai, rašo ketvirtadienio "Lietuvos žinios" (LŽ).
Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriui Arnoldui Pranevičiui, dar vykstant intensyvioms bėglio paieškoms LŽ tvirtinusiam, kad neįžvelgia jokios savo pavaldinių kaltės dėl to, kas įvyko, skirtas papeikimas. Jo pavaduotojui, atsakingam už apsaugą ir priežiūrą, Aleksandrui Gogolevui - griežtas papeikimas.
Grandininė reakcija
A.Gogolevas, kuriam liepos 6-oji, sudrumsta neįtikėtino V.Baltrūno šuolio, buvo poilsio diena, nubaustas griežčiausiai. „Jis tiesiogiai atsakingas už apsaugą ir priežiūrą“, - tik toks buvo A.Gogolevo viršininkų iš Kalėjimų departamento komentaras LŽ.
Papeikimai skirti ir laikinai Apsaugos ir priežiūros skyriaus viršininko pareigas ėjusiam pareigūnui, lemtingą vidurdienį budėjusios pamainos budėtojui, jo pavaduotojui ir vienai iš prižiūrėtojų. Ši vos prieš pusmetį į tarnybą įkalinimo įstaigų sistemoje atėjusi moteris paliko neužrakintas duris į savo postą, tuo pasinaudojęs V.Baltrūnas paspruko. Teigiama, kad prieš jai ateinant šios durys buvo užrakintos. Pabėgimo metu raktai nuo jų buvo moters žinioje. Kolegų įsitikinimu, pavyti bėglio, žaibiškai atsidūrusio ant 15 metrų aukščio pastato stogo ir netrukus peršokusio ant gretimo, esančio maždaug už 5 metrų, ji negalėjo. A.Pranevičiaus teigimu, artimiausias šios prižiūrėtojos kolega buvo už 200 metrų.
Perspektyva niūri
Kaip LŽ rašė, prižiūrėtoja buvo neginkluota, bėglys - be antrankių. „Savo darbe mes vadovaujamės abipusio pasitikėjimo principu“, - tąkart situaciją komentavo šiuo metu atostogaujantis ir galimai apie jam skirtą nuobaudą nežinantis A.Pranevičius. Prieš tai Kauno tardymo izoliatoriaus direktorius teigė, kad tai, jog kelis kalinius prižiūrėjo tik vienas pareigūnas, nėra jų įstaigos vidaus instrukcijų pažeidimas.
V.Baltrūnas pabėgo tuo metu, kai jam numetus ant žemės kažkokį daiktą, kitas kalinys puolė jį paimti ir taip atitraukė prižiūrėtojos dėmesį. Žiniasklaidoje keltos prielaidos, esą tai buvo V.Baltrūno šlepetė, A.Gogolevas nepatvirtino.
Prižiūrėtoja, kuriai V.Baltrūno pabėgimas buvo pirmas rimtas tarnybos krikštas, dirba toliau. Jai ir kolegoms skirtos nuobaudos reiškia, kad per artimiausius metus neverta svajoti apie jokį piniginį paskatinimą ar atlyginimo didėjimą.
Per 26-erius tarnybos įkalinimo įstaigų sistemoje metus A.Gogolevui pareikšta antra nuobauda. Prieš 14 metų, dar būdamas Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotoju, jis baustas papeikimu už tai, kad nakvojo poilsio kambaryje. Tiesa, paskatinimų buvo kur kas daugiau.
Po papeikimų - tyla
„Nepykstu, nors nesuprantu, už ką esu nubaustas“, - teigė A.Gogolevas LŽ ir tvirtino, kad noro dirbti neprarado. Pasak pareigūno, po skandalingojo pabėgimo nelemtose duryse mechaninė spyna pakeista tobulesne - automatine. A.Gogolevas paneigė anksčiau žiniasklaidoje skelbtus teiginius su nuoroda į Lietuvos pataisos įstaigų profesinės sąjungos pirmininką Tadą Cijunaitį, neva šis sakęs, kad jų profesinės sąjungos narei, dirbančiai Kauno tardymo izoliatoriuje, buvo liepta rašyti, esą durys, pro kurias pabėgo nuteistasis, buvo rakinamos, nors tai buvo melas. Neva Kauno tardymo izoliatoriaus vadovybė rinko jai lojalių pareigūnų patvirtinimus, kad durys buvo rakinamos, nors koduota spyna įmontuota tik po pabėgimo.
Galbūt su šiuo skandalingu pranešimu ir susijęs vakarykštis laikinai Kalėjimų departamento direktoriaus pareigas einančio Remigijaus Gliaudelio bei laikinai departamento Vidaus tyrimų skyriui, kurio pareigūnai atliko šį tarnybinį tyrimą, vadovaujančio Sauliaus Arbačiausko nekalbumas, LŽ bandant juos prakalbinti.
Bėglio versija
Kaip rašėme anksčiau, V.Baltrūnas buvo sulaikytas po kelių dienų miškelyje netoli Kauno, Kačerginės gyvenvietėje. Jo pėdomis sekusiems pareigūnams pavyko išsiaiškinti, kad netoliese - bėglio sugyventinės tėvų kolektyvinis sodas. Ar V.Baltrūnas jame apsilankė ir spruko į mišką, sužinojęs, kad Kačerginėje - gausios jo ieškančių pareigūnų pajėgos, ar buvo priverstas skaudžiai nusivilti tikėjęsis rasti šiame namelyje pagalbą, bet jos neradęs, iki šiol neaišku.
Tardymo izoliatoriaus pareigūnams V.Baltrūnas tvirtino, kad jo pabėgimas buvo spontaniškas. „Tikėjausi būti nuteistas daugiausiai 7-8 metams, gavau net 16, - teigė jis po sulaikymo, neslėpdamas, kad žino, kas laukia už pabėgimą. - Buvo visiškai tas pat - 16 metų ar 19.“ Vienintelė jo pergalė - laisvėje sutiktas gimtadienis, išaušęs kitą rytą po pabėgimo.
V.Baltrūnas tebegydomas Laisvės atėmimo vietų ligoninėje. Iš čia jis keliaus į Marijampolės pataisos namus. Kaip rašėme, nuteistąjam diagnozuoti abiejų kulnikaulių lūžiai. Manoma, kad pabėgimo metu patirtas stresas užgožė skausmą.
Dar ne pabaiga
Kaip sunkią traumą patyręs V.Baltrūnas atsidūrė netoli savo namų Kalniečių mikrorajone, tik spėliojama. Viena iš prielaidų - troleibusu, kurio maršrutas driekiasi per Kęstučio gatvę, į kurią jis nusileido po kaskadinio šuolio. Tiksliai žinoma tik tiek, kad netoli namų V.Baltrūnas sutikęs pažįstamą, kurio paprašęs nuvežti į Kačerginę. Tai, kad tapo pabėgimo bendrininku, draugas suprato tik pamatęs per televiziją skelbiamą už nužudymą nuteisto V.Baltrūno nuotrauką. Šis „atradimas“ paskatino jį surinkti policijos numerį.
Ikiteisminiame tyrime dėl V.Baltrūno pabėgimo, kurį atlieka Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrius, kol kas pateikti įtarimai tik pačiam bėgliui. Tiesa, tyrimą atliekantis prokuroras vakar LŽ teigė, kad kol kas nustatytos tik V.Baltrūno atsiradimo Kačerginėje aplinkybės.
Greta ČIŽINAUSKAITĖ