Pinskuvienė apie COVID-19 sergamumo aukštumas rajone: savaitgaliais jauni žmonės pašvenčia, ribojimai nebeveikia papildyta SAM komentaru: kovo 29 d. 18.05 val.

Koronaviruso plitimas šalyje neslopsta – į juodosios statistikos aukštumas toliau kyla Vilniaus miestas ir rajonas, o daugiau nei 2,5 karto šalies nustatomų naujų ligos atvejų vidurkį lenkia Širvintų rajonas. Jo merė Živilė Pinskuvienė neslepia, kad dalis žmonių paprasčiausiai nebesilaiko karantino reikalavimų. Visgi daug didesnį nerimą jai kelia ministro tvarka, dėl kurios „AstraZeneca“ vėl gulės šaldytuve.

COVID-19 plitimo smaigalyje atsidūrusioje savivaldybėje šiuo metu naujų atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų per 14 d. siekia 745, kai tuo metu šalies vidurkis – 278,8. Tuo metu teigiamų tyrimų procentų dalis per 7 dienas čia siekia 15,1, kai bendrai Lietuvoje – 7,4.

Dar neseniai kėlusi audrą dėl netikslios sergančiųjų COVID-19 statistikos Širvintų rajono merė Ž. Pinskuvienė šiuo metu susiduria su nauju iššūkiu. Kaip pasakojo ji, ypač jauniems žmonėms karantino ribojimai – nė motais, tad virusas laisvai ir plinta.

„Tikrai buvo labai gera situacija, o paskui Vilniaus rajono vienoje įmonėje kilo židinys ir ten dirbo 7 širvintiškiai. Ir jie, aišku, nejausdami jokių simptomų grįžo į namus, užkrėtė savo šeimas. Atitinkamai tie šeimos nariai, nieko nežinodami ir nejausdami ėjo į darbus, tad ir taip ir išplito.

Ir ką dar pastebime – jaunesni žmonės draugauja šeimomis, tą žinome, pažįstame, ir savaitgaliais, panašu, jie pašvenčia. Ir paskui toks žiedas žmonių atgula į mūsų sąrašus“, – sakė ji.

Parodomosios akcijos veikia atvirkščiai

Merė neslėpė, kad karantinas jau išsikvėpė ir nemotyvuoja laikytis ribojimų.

„Žmonės yra gudrūs, jei reikia kažkur nuvažiuoti, nuvažiuoja. Kaip juokauja, įsideda gaisrinės balionus į bagažinė ir sako neva patikrą reikia kažkokią vykdyti. Iš pradžių karantinas galiojo, bet ne dabar, dabar reikia skiepyti žmones. Juo labiau parduotuvės visos atidarytos, o paskui stebimės, kodėl sergančiųjų padaugėjo. 

REKLAMA

Pažiūrėkite, kiek žmonių pro kasininkes praeina. Retkarčiais autostradoje padaromas spektaklis, užtveria kelius, pareigūnai šąla ir stabdo. Tai kiti pasuka kitu keliu ir tiek. Arba tada jau tikrai blokuokite, kad nepravažiuotų, arba nedarykite parodomųjų akcijų, nes tai žmones atvirkščiai veikia“, – pasakojo ji.

„AstraZeneca“ toliau gulės šaldytuve?

Ž. Pinskuvienė kartu apgailestavo, kad subliuško ką tik sumanyta gyvos skiepų eilės iniciatyva. Žmonės, priklausantys prioritetinėms grupėms, buvo kviečiami skiepytis „AstraZeneca“ vakcina.

„Mūsų akcija taip skiepyti labai pavyko, žmonės džiaugėsi, šeštadienį turėjo būti tęsinys, bet ji atšaukiama. O taip nutiko dėl to, kad dar vakar buvo vieni skiepijimo prioritetai, šiandien jau gavome kitus. Tai labai liūdina, įdėta daug darbo, buvo pasiruošę ateiti skiepytis apie 300 žmonių, kurie atlieka ir svarbias funkcijas, tai dabar turėsime atšaukti ir „AstraZeneca“ toliau gulės šaldytuve“, – sakė ji.

Portalas tv3.lt primena, kad atnaujinus skiepų prioritetų sąrašus, įtraukti buvo ir mokytojai, abiturientai ir kt.

Komentuodama situaciją merė teigė, kad savivaldybė dabar „gavo bloką“ ir kol nepaskiepysianti prioritetinių asmenų, kurių dauguma nori „Pfizer“ skiepų, „AstraZeneca“ gulės šaldytuve.

„Turime visus sąrašus ir jie su „AstraZeneca“ nenori skiepytis, o jei nenori, mes kitos vakcinos („Pfizer“ – aut. past.) per savaitę gauname tik po 30 dozių, tai negalime pagal prioritetą slinkti žemyn. Tai stovėsime juodame taške ir situacija negerės, nes tokie Vyriausybės sprendimai“, – sakė Ž. Pinskuvienė.

Anot jos, dabar kasininkai, pardavėjai, autobusų vairuotojai, vykdantys visuomenei svarbias funkcijas, vakcinos turės palaukti. Tuo metu į prioritetą netgi aukščiau nei vyriausio amžiaus gyventojai įrašyti Seimo nariai, merai, administracijų direktoriai.

Jaučia spaudimą

Kaip aiškino merė, Sveikatos apsaugos ministro įsakymu numatyta tvarka reikia suskiepyti visus nuo viršaus pagal prioritetą, kurie atsisakė.

REKLAMA

„Vakar ir premjerė sakė, kad ir kasininkai svarbūs, juk ir šventės artėja, žmonės eis kiaušinių pirkti, nuo to niekur nepabėgsime, tad svarbu paskiepyti kasininkus. Tą bent vakar kalbėjome viešai, šiandien tą daryti uždrausta. Nebent mums dar kitos vakcinos duos, tai gal ir pajudės reikalai, bet stebuklų nebūna“, – sakė ji.

Anot merės, ji įsakymą net vertintų kaip spaudimą: „Viešai kalbama apie galimybę pasirinkti. Tik ar dabar galima rinktis? Po šių sprendimų peršasi išvada, kad suskiepyti „AstraZeneca“ aukštesniais prioritetais įrašytus asmenis turėtume vos ne prievarta? Juk kitos vakcinos bent jau Širvintų rajone gaunam itin mažus kiekius. O leistis į žemesnius prioritetus, kol nesuskiepyti aukštesniuose įrašyti asmenys, negalime.“

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), paklausta, kodėl dalis asmenų „iškrito“ iš prioritetų sąrašo, patikslino, kad praėjusią savaitę prioritetinių grupių sąrašas buvo koreguojamas du kartus ir minimi darbuotojai liko jame.

Kaip nurodoma SAM patikslinime, svarbias funkcijas vykdančių asmenų prioritetinė grupė buvo praplėsta be kitų grupių įtraukiant ir: darbuotojus, dirbančius mažmeninės prekybos įmonėse, vykdančiuosius savo funkcijas kontaktuojant su klientais (kasininkai, salės darbuotojai, apsaugos darbuotojai, kt.); darbuotojus, dirbančius maisto tvarkymo subjektuose, išskyrus viešojo maitinimo įstaigas, tiesiogiai susijusius su maisto produktų gaminimu; kiti gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas, išskyrus bendrąsias, vykdančius darbuotojus, kontaktuojančius su kitais asmenimis, kai funkcijų negalima vykdyti nuotoliniu būdu.

Viruso į dvi dalis padalinta Lietuva

Po Širvintų rajono toliau rikiuojasi kitos „juodosios savivaldybės“: Vilniaus rajonas (570 rodiklis 100 tūkst. gyv.), Visaginas (563), Vilniaus miestas (540), Marijampolės (524), Švenčionių rajonai (511).

REKLAMA

Tuo metu daugiausiai Vakarų ir centro Lietuvoje situacija geresnė, čia nemažai geltonai nusidažiusių savivaldybių. Geriausia situacija yra Jurbarko rajone  - čia sergamumas 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 2 sav. siekia 45. Toliau rikiuojasi Kelmės (48), Šiaulių (53), Pakruojo (55), Lazdijų (56), Joniškio (59) rajonai.  

Kaune sergamumas tuo metu siekia 183 atvejus 100 tūkst. gyventojų, Klaipėdoje – 287 (rajone – 184), Panevėžyje – 309 (rajone – 244). 

Svarstytų lokalius karantinus

Portalas tv3.lt primena, kad Vyriausybė užsiminė ketinanti svarstyti apie lokalių karantinų įvedimą teritorijose, kur situacija sudėtingiausia. Apie tai galvoti paskatino Lietuvoje užfiksuoti užsikrėtimai Pietų Afrikos koronaviruso atmaina. 

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė trečiadienį pranešė, kad šiuo metu atliekami tyrimai dėl dar keliolika atvejų.

„Kita problema yra Pietų Afrikos viruso atmaina, kurią kol kas esame nustatę dviem atvejais, tarsi ir nesusijusiais. Tačiau dar keliolika atvejų yra tikrinama. Tuomet mums reikės tas priemones suderinti ir taip, kad mes galėtume tos atmainos plitimą lokalizuoti“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo premjerė.

Per praėjusią parą šalyje nustatyti 769 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė keturi žmonės, ketvirtadienį pranešė Statistikos departamentas.

Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 211 tūkst. 804 žmonės. Nuo COVID-19 Lietuvoje iš viso mirė 3521 žmogus. Su šia infekcine liga – tiesiogiai ir netiesiogiai – siejamos 7124 mirtys.

Per praėjusią parą pirmą skiepo nuo koronaviruso dozę gavo 11 tūkst. 156 žmonės, antrą – 4891 žmogus. Iš viso Lietuvoje pirma vakcinos doze paskiepyta 300 tūkst. 811 asmenų, abiem – 136 tūkst. 777.


Rašyti komentarą...
M
Maryte
2021-03-25 13:49:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Niekas nebetiki,visi jau plika akim mato melo dainele.Sitie pertekliniai ribojimai sukels riauses.Italijoj,Niderlanduose polucija palaiko protestuojancius.Pagaliau visiems atsiveria akys.
Atsakyti
-6

M
Maryte
2021-03-25 13:49:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Niekas nebetiki,visi jau plika akim mato melo dainele.Sitie pertekliniai ribojimai sukels riauses.Italijoj,Niderlanduose polucija palaiko protestuojancius.Pagaliau visiems atsiveria akys.
Atsakyti
-4

A
Aha
2021-03-25 14:24:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aišku kad nebeveikia. Nu kiek tu gali laikyti žmones uždarytus? Savaitę, mėnesį, nu bet ne pusę metų. Niekur tokių nesąmonių nėra kaip čia. Uždaro mėnesiui, po to atidaro, po to vėl uždaro. O čia kaip uždarė taip uždarė jau pusė metų. Nenormalu.
Atsakyti
-5

SKAITYTI KOMENTARUS (16)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų