• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavardes ar vardus pasuose jau pasikeitė beveik 100 asmenų, pasinaudusių galimybe jas perrašyti originaliai, dauguma jų – lenkų tautybės, rodo savivaldybių pateikti duomenys.

Pavardes ar vardus pasuose jau pasikeitė beveik 100 asmenų, pasinaudusių galimybe jas perrašyti originaliai, dauguma jų – lenkų tautybės, rodo savivaldybių pateikti duomenys.

REKLAMA

Iš savivaldybių, kuriose gyvena gausesnės lenkų tautybės Lietuvos piliečių bendruomenės, daugiausiai prašymų perrašyti vardus ir pavardes asmens dokumentuose sulaukė Vilniaus miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrius.

Jo duomenimis, nuo gegužės 1-osios iš viso gautas 471 prašymas dėl asmenvardžių pakeitimo, iš jų 75 prašymai dėl asmenvardžių pakeitimo tautiniu pagrindu.

„Visi šie prašymai yra patenkinti, 70 prašymų yra lenkų tautybės asmenų“, – BNS nurodė savivaldybė.

Tuo metu Vilniaus rajone nuo termino pateikimo pradžios pateiktas 21 toks prašymas, 18 jų jau įvykdyta, BNS informavo savivaldybės administracijos direktorė Liucina Kotlovska.

REKLAMA
REKLAMA

Administracijos vadovė tvirtino, kad tuo pasinaudojo ir dalis savivaldybės tarnautojų, bet nei ji, nei merė Marija Rekst to padaryti negalėjo dėl riboto originalios rašybos taikymo, kadangi lenkiškai savivaldybės vadovių pavardės rašomos su papildomais diakritiniais ženklais, kurių įstatymas perrašyti galimybės nenumato.

REKLAMA

„Buvo sakoma, kad visi lenkai gali perrašyti pavardes į originalias, bet tai – netiesa (...), nenoriu keisti pusės pavardės“, – BNS sakė ji.

Šalčininkų rajono savivaldybėje pateikti šeši prašymai pakeisti asmenvardžius, keturi jų jau įvykdyti.

Švenčionių rajono savivaldybėje šiuo pagrindu buvo pakeistas vienas dokumentas, kreiptis dėl to ketina dar trys-keturi asmenys.

Po dešimtmečius trukusių diskusijų Seimo priimtas ir nuo gegužės 1 dienos įsigaliojęs įstatymas numato, kad Lietuvos piliečio vardas ir pavardė asmens dokumentuose tam tikrai atvejais gali būti rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis be diakritinių ženklų.

REKLAMA
REKLAMA

Tokia rašyba galima, jei Lietuvos pilietis pasirenka nelietuvišką sutuoktinio pavardę, taip pat tuo atveju, jeigu jo tėvų ar vieno iš tėvų pavardė dokumento šaltinyje įrašyta ne lietuviškais rašmenimis.

Tautinių mažumų atstovams norint pasikeisti pavardę reikia deklaruoti tautybę.

Vis dėlto toliau neįteisinus pavardžių rašybos su diakritiniais ženklais, dalis lenkų tautinės mažumos atstovų piktinasi ir toliau negalintys pasinaudoti originalios vardo rašybos galimybe, net kai teismas įpareigoja institucijas tai padaryti.

Valstybinės institucijos teigia techniškai negalinčios įrašyti tam tikrų simbolių, pavyzdžiui, raidės ł.

Įdomu, o kaip valstybė patikrino, kad pavardė parašyta "originaliai"? Nebent ji sutapo su originaliame dokumente - gimimo liudijime - buvusia pavarde. Jei ne, tuomet tai nauja pavardė. Ir dar nėra patvirtintos VLKK normos, kaip naujas raides turinčias pavardes teisingai tarti lietuviškai, tai gali dar būti staigmena naujapavardžiams, kai jie išgirs savo naują pavardę pirmą kartą.
Tiek vargo, lėšų, įstatymo keitimų .... dėl to, kad patenkinti 100 žmonių norus? Esam labai turtinga šalis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų