REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atleisti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovai leido suprasti buvę išmesti, nes kišo nosį į viešųjų pirkimų konkursus, kuriuose figūruoja didžiausi partijų rėmėjai.

REKLAMA
REKLAMA

Partijas remia daug įmonių, nebūtinai dalyvaujančių viešųjų pirkimų konkursuose. O konkursus laiminčios bendrovės oficialiai į partijų sąskaitą perveda apie keliasdešimt tūkstančių litų, nors pirkimo sutarčių pasirašo už šimtus milijonų ar net milijardą.

REKLAMA

Partijoms dėl tokių pinigų, atrodytų, nėra ko proteguoti bendrovių ir būti jų „stogais“ – nebent visuomenė nežino tikrosios situacijos.

Praėjusią savaitę vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis iš pareigų atleido FNTT direktorių Vitalijų Gailių ir jo pavaduotoją Vytautą Giržadą. Jie suskubo atskleisti galimą tokio sprendimo priežastį.

„Atliekami tyrimai dėl dosniausių politinių partijų rėmėjų – ūkio subjektų, kurie per dvejus metus laimi viešųjų pirkimų iki 500 tūkst. arba iki bendros 2 mlrd. litų vertės. Kažkas turbūt nori, kad tarnyba tikrintų kioskus, o ne kovotų su baltųjų apykaklių grupuotėmis“, – užsiminė V. Gailius.

REKLAMA
REKLAMA

Jį ir FNTT pavaduotoją atleidęs R. Palaitis yra deleguotas koalicinės Liberalų ir centro sąjungos (LiCS). Ši partija, Liberalų sąjūdis (LS) ir konservatoriai yra dosniausiai bendrovių lėšomis remiamos politinės organizacijos.

LiCS vadovas ir Seimo pirmininkės pavaduotojas Algis Čaplikas po FNTT vadovų pastabų juos išvadino puspročiais.

Sekasi, ir tiek?

Štai LiCS partiją 20 tūkst. litų pernai parėmusi intelektualių inžinerinių sprendimų įmonė „Fima“ beveik visus didžiuosius užsakymus laimi iš Vidaus reikalų, Sveikatos apsaugos, Susisiekimo, Teisingumo ministerijoms pavaldžių perkančiųjų organizacijų. Šioms ministerijoms vadovauja LiCS ir LS deleguoti politikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Fimos“ generalinis direktorius Vladas Sutkus, kuris yra ir Lietuvos verslo konfederacijos „ICC Lietuva“ prezidentas, savaitraščiui šių galimų sąsajų nekomentavo. Pernai liberalcentristai surinko lėšų iš beveik 200 rėmėjų ir „Fimos“ įnašas nebuvo didžiausias.

„Ekonomika.lt“ sudaryto turtingiausių šalies verslininkų 50-uke esančio Jono Dumčiaus valdoma gargždiškė bendrovė „Hidrostatyba“ remia visas valdančiąsias partijas, taip pat socialdemokratus. „Hidrostatybos“ laimimų konkursų krepšelis šią Seimo kadenciją, palyginti su praėjusia, padvigubėjo.

REKLAMA

Arūnas Bartusevičius, sėkmingai viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančios IT sprendimų įmonės „Atea“ valdybos pirmininkas ir įkūrėjas, teigė paremiantis vieną kitą partiją, bet to nesureikšmina.

„Partijoms skiriamos sumos mažos, paremdavome kokią vieną 10–20 tūkst. litų, kai mūsų apyvarta sudaro apie 300 mln. litų. Supraskite teisingai – tai neadekvatūs skaičiai“, – sakė jis.

Anot Vyriausiajai rinkimų komisijai pateiktų ataskaitų, „Atea“ parėmė būtent LiCS. Tačiau šiai partijai pinigų pastaraisiais metais pervedė ir daugiau IT bendrovių. Pavyzdžiui, tuo pačiu metu LiCS parėmė ir apsaugos sistemų įmonė ASĮ, ir dar didesne suma, tačiau šis juridinis asmuo net nedalyvauja viešųjų pirkimų konkursuose.

REKLAMA

Pasak A. Bartusevičiaus, tarp jo bendrovės paramos partijoms, sėkmės konkursuose ir praėjusios savaitės FNTT vadovų atleidimo nėra „absoliučiai nieko bendro“. „Mūsų pasiekimai viešųjų pirkimų konkursuose susiję su kompetencija ir patirtimi“, – aiškino verslininkas.

Per pastaruosius trejus metus įmonės „Atea“ laimėtų konkursų ir pasirašytų sutarčių vertė buvo 10 kartų didesnė nei per praėjusius ketverius.

Kita bendrovė „Avona“ 2008-ųjų pabaigoje liberalcentristus parėmė vos 10 tūkst. litų, bet 1 mlrd. litų vertės viešųjų pirkimų konkursą laimėjo per Centrinę projektų valdymo agentūrą, pavaldžią konservatorių kuruojamai Finansų ministerijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Korupcija – ne naujiena

„Jokia naujiena, kad Lietuvoje yra politinės korupcijos“, – savaitraščiui komentavo organizacijos „Transperancy International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Kartu jis atkreipė dėmesį, kad valdžia, atleisdama FNTT vadovus, turėtų įvardyti ir aiškias tokio sprendimo priežastis. „Kuo daugiau neaiškumo – tuo daugiau spekuliacijų, kad kai kas neskaidru“, – mano analitikas.

Jis atkreipė dėmesį, net jeigu partijos deklaruoja savo rėmėjus, visuomenė nebūtinai yra supažindinama su realia situacija.

REKLAMA

„Lietuvoje šiuo metu politinės partijos dažnai remiamos ne per juridinius ar fizinius asmenis, o per vadinamuosius trečiuosius asmenis, kurie finansuoja tam tikrus veiksmus“, – sakė S. Muravjovas.

Visą procesą padaryti skaidrų, jo vertinimu, keblu net ištobulinus įstatymus ar viešųjų pirkimų sąlygas.

„Juk ne taip sudėtinga pažadėti kuriam nors politikui gerą šiltą vietelę jau po to, kai jis priims atitinkamą sprendimą. Šiuo atveju net nebūtina remti partiją“, – teigė „Transperancy International“ vadovas.

REKLAMA

Kai kurių liberalų rėmėjų viešųjų pirkimų sutarčių vertė nuo 2009 m. sausio 1 d., mln. Lt

„Avona“ 1 114

„Šiaulių plentas“520

„Hidrostatyba“ 503

„Fima“ 307

„Atea“ 234

VIP 13

Šaltinis: Centrinis viešųjų pirkimų portalas

Įmonių parama partijoms 2011 m., mln. litų

LR liberalų sąjūdis 1,456

Liberalų ir centro sąjunga 1,321

Tėvynės sąjunga-LKD 1,148

Socialdemokratų partija 0,925

Darbo partija 0,836

„Tvarka ir teisingumas“ 0,730

Šaltinis: Vyriausioji rinkimų komisija

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų