Palygino skirtingų vakcinų veiksmingumą: kada jau susidaro imunitetas?

Į Lietuvą atkeliavus jau ne vieno gamintojo COVID-19 vakcinoms kyla daugybė naujų klausimų – kaip greitai atsiranda efektas po 1 vakcinos dozės? Kiek stipriai šis efektas skiriasi lyginant su 2 dozėmis? Kokį imunitetą (antikūnų/ląstelinį) padeda suformuoti skirtingos COVID-19 vakcinos?

Dalį atsakymų pateikia įrodymais pagrįstos medicinos grupės iniciatyva parengta kelių gamintojų vakcinų palyginimo santrauka.

Apibendrintai teigiama, kad, pagal esančius duomenis, kad po 1 vakcinos dozės imunitetas atsiranda maždaug po 12–22 dienų panašiam procentui žmonių kaip ir po 2 dozių (III fazės klinikiniai tyrimai). 

„Tačiau pagal I–II fazės klinikinius tyrimus panašiausia, jog po 2-os vakcinos dozės susidarantis imunitetas yra stipresnis. Todėl, nors pirmoji vakcinos dozė atrodo pakankamai efektyvi suformuojant trumpalaikį imunitetą, apie ilgalaikį imuninį atsaką po 1-os vakcinos dozės spręsti negalime“, – dėstoma grupės socialinio tinklo paskyroje.

RNR vakcinų skirtumai

Lyginant dvi jau Lietuvoje naudojamas iRNR tipo „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinas, pateikiami duomenys, kad pirmojo gamintojo atveju vakcinos efektyvumas 12–21 dieną po 1 dozės siekia 92 proc. „Modernos“ atveju nuo 14 dienos po pirmos vakcinos dozės efektyvumas nurodomas 92,1 proc. Po antrosios dozės jis pakyla iki 94,1 proc., o „Pzifer“ atveju – 95 proc.

Kaip portalui aiškino VU Gyvybės mokslų centro profesorė, imunologė Aurelija Žvirblienė, vakcinų sudėtis kiek nebent skiriasi tuo, kad gali gal kiek kitoks lipidinis apvalkalas, bet vakcinos veikimo principas yra tas pats.

Tai yra sintetinė vakcina, kurios veiklioji dalis yra sintetinė modifikuota informacinė RNR molekulė (iRNR), koduojanti SARS-CoV-2 viruso spyglio glikoproteino (S) analogą. iRNR neša žinutę žmogaus ląstelėms, kokius specifinius viruso baltymus jai reikia gaminti, kad šie baltymai sukeltų imuninį atsaką į koronavirusą.

Tiesa, gerokai skiriai šių vakcinų gabenimo ir laikymo sąlygos, „Pfizer“ atveju temperatūra turi siekti – 75 laipsnių (su galima 15 laipsnių paklaida), „Modernai“ pakanka -20 laipsnių.

REKLAMA

A. Žvirblienė kartu pažymėjo, kad pastarajai vakcinai itin svarbu, kad ji nebūtų supurtyta transportuojant. „Tai vėlgi reikia kontroliuoti“, – pabrėžė ji.

„AstraZeneca“ efektyvumas mažesnis

Trečioji galima ir Europos Sąjungoje sulaukti vakcina, kol kas registruota tik Jungtinėje Karalystėje, – tai „Oxford/Zeneca“ vakcina.

Ją transportuoti ir laikyti yra kur kas paprasčiau – užtenka 2–8 laipsnių temperatūros.

Visgi šios vakcinos kiek kitokios – tai DNR tipo vakcinos, nešančios daugintis nesugebantį virusą.

Skiriasi ir jų efektyvumas – 22 dienas–12 savaičių po pirmos dozės jis siekia 73 proc. Bendras efektyvumas – 70,4 proc.


Rašyti komentarą...
V
Vycka
2021-01-17 17:10:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ką rašo,ar tas rašytojas ant savęs bandė,
Atsakyti
-5

N
Nuo kurios maziau zmoniu numire
2021-01-17 17:52:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Rasykite nuo kurios maziau komplikaciju ir maziau mirciu .neaisku isvis kodel po vakcinos moteris 3 menesius negales pastoti .?
Atsakyti
-4

M
Mykolas
2021-01-17 16:47:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Susikiskit ta savo vakcina i subine
Atsakyti
-6

SKAITYTI KOMENTARUS (26)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų