• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai, metų metus kenčiantys dėl antisanitarinėmis sąlygomis gyvenančių kaimynų, negali sulaukti nei valdžios, nei teisėsaugos pagalbos. Mat net patys įstatymai gina vieno asmens privatumą, bet ne teisę normaliai gyventi šimtams.

REKLAMA
REKLAMA

Bute - šiukšlynas

Jei jūsų kaimynas serga psichikos liga ir turėdamas pomėgį tempti į namus šiukšles paverčia visą namą sąvartynu, jūs nieko negalite padaryti. Negana to, jums niekas nepadės, mat tiek valdininkai, tiek įstatymo vykdytojai be teismo leidimo negali kėsintis į “žmogaus privatumą”. Su šiuo paradoksu susidūrė ir Vilniaus Žirmūnų mikrorajono gyventojai, jau penkerius metus kenčiantys dėl dvasiškai pasiligojusio 70-mečio kaimyno Juozo Čiriko.

REKLAMA

Namo bendrijos pirmininkė Sofija Gilienė tik skėsčioja rankomis - apginti žmonių negali niekas. Nei policija, nei valdininkai, net ir teismas.

“Gyventi nebeįmanoma - ir žiurkės, kiti parazitai veisiasi, ir kvapas baisus. Bet jis teismo sprendimą išsikuopti apskundė. Šiukšlių prikrauta iki lubų - eina per aplinkinius konteinerius ir renka visokias atliekas. Kvietėme ir visuomenės sveikatos centrą - ištyrė, kad amoniako koncentracija laiptinėje gerokai viršija normą. Dokumentai yra teisme. Policijai, savivaldybei rašome raštus, vyksta teismai, bet jis susimažina baudą, ją sumoka ir vėl tą patį daro”, - nebežinojo ko griebtis bendrijos pirmininkė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak S.Gilienės, visame name bendrija iš gyventojų pinigų keitė kanalizaciją, tik pas minėtą pilietį buvo neįmanoma patekti - šis įsileidžia nebent policiją. Kaimynai tvirtino negalintys atsidaryti langų net karštą vasaros dieną - sklindančios smarvės neįmanoma ištverti. J.Čiriko buto langas iš gatvės pusės gerokai aprūkęs - pasak kaimynų, buvo kilęs ir gaisras. Žirmūnų gyventojams nepadėjo ir rajono seniūnija - gautas atsakymas: tvarkykitės patys.

Niekas negali padėti

Tačiau Žirmūnų seniūnė Ona Suncovienė prisiekė net nežinanti, apie ką kalbama. Esą gyventojai turi kreiptis raštu - tik tada seniūnija padės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

“Pirmą kartą girdime ir tokią pavardę, ir tokį adresą. O ką reiškia: gyventojai skambino? Bendrija turi pati tvarkytis tokius reikalus. Bet jei yra raštas - nagrinėjame ir sprendžiame”, - linksėjo seniūnė. Anot jos, vienintelis sprendimas - kreiptis į teismą.

Visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė pripažino - nors gyventojams kyla ir infekcijų, ir apsinuodijimų pavojus, įstatymai draudžia padėti žmonėms.

“Nelabai nustatyta teisės aktais, kas tai turėtų spręsti. Bet į butus patekti negali. O veisiasi graužikai, parazitai, platina infekcines ligas, amoniako koncentracija kelis kartus viršija - yra ir didžiulė toksikologinė grėsmė. Bet jokiai institucijai iki teismo nėra pavesta to kontroliuoti”, - apgailestavo medikė.

REKLAMA

Imamės tik strateginių bylų

Henrikas MICKEVIČIUS, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius:

Situacija reikalauja tam tikros analizės. Tuo turi rūpintis savivaldybė - žmonės, kurie atsako už tvarką gyvenamosiose vietose. Jei kaimynams tai trukdo, jie turi kreiptis į savivaldybę, į policiją. O ką čia mūsų institucija su tiek žmonių gali padaryti? Mes imamės strateginių bylų, kurios paliečia gana didelę ir itin pažeidžiamą asmenų grupę. Tada imamės bylinėjimosi. Šita konkreti situacija - negaliu pasakyti. Klausimas, ar mes galime suteikti pagalbą. Bet kiekvienas žmogus tikrai gali tikėtis mūsų pagalbos, nesvarbu, kokia jo lytinė orientacija, amžius, lytis.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų