Keturiems užsienyje dirbantiems lietuvių kilmės mokslininkams įteiktos mokslo premijos už tarptautinio lygio pasiekimus ir bendradarbiavimą su Lietuva.
Ketvirtą kartą teikiamomis premijomis Švietimo ir mokslo ministerijoje antradienį apdovanoti keturi profesoriai – JAV gyvenanti literatūrologė Violeta Kelertienė ir informacinių technologijų specialistas Algirdas Avižienis, chemikas Viktoras Algirdas Sniečkus iš Kanados ir Austrijoje dirbanti biologė Irutė Meškienė.
13 tūkst. litų mokslo premijomis siekiama paskatinti užsienyje dirbančius lietuvių mokslininkus tapti Lietuvos mokslo ambasadoriais ir su iškiliais lietuvių kilmės mokslininkais supažindinti Lietuvos visuomenę.
Vašingtono universiteto Skandinavijos studijų departamento profesorė literatūrologė V. Kelertienė apdovanota už aktyvią Lietuvos kultūros, lituanistikos ir mokslo sklaidą užsienyje ir Lietuvoje.
Kvinso universiteto Kanadoje chemijos departamento profesorius V. A. Sniečkus premiją pelnė už ilgametę mokslinę veiklą ir pasiekimus organinės chemijos srityje, už pagalbą Lietuvos ir Baltijos valstybių mokslininkams mezgant tarptautinius ryšius.
Vienos universiteto Austrijoje profesorė I. Meškienė premija įvertinta už pastarojo dešimtmečio pasiekimus molekulinės biologijos srityje ir vaisingą bendradarbiavimą su Lietuvos mokslininkais.
Kalifornijos Los Andželo universiteto profesorius emeritas informacinių technologijų specialistas A. Avižienis apdovanojamas už svarų indėlį atkuriant Vytauto Didžiojo universitetą ir kuriant nepriklausomos Lietuvos mokslo ir studijų sistemą.
Lietuvai nusipelniusius mokslininkus apdovanojęs švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius pažymėjo, kad iš 193 nepriklausomų pasaulio valstybių net 42-jose gyvena lietuvių bendruomenės, o aktyvus, smalsus mokslininkas neįsivaizduojamas užsidaręs vienoje laboratorijoje ir vienoje šalyje. „Jūsų asmeninė karjera ir didelė mokslinė patirtis yra gera paspirtis mums judėti pirmyn“, – kreipėsi į laureatus ministras.
Švietimo ir mokslo ministerija iškiliausiems užsienyje gyvenantiems lietuviams mokslo premijas skiria jau ketvirti metai. Pasak premijų skyrimo komisijos pirmininkės Nerijos Putinaitės, per tą laiką sulaukta beveik 60 paraiškų, o šįmet dešimties kandidatų siūlymų – septynių iš tiksliųjų ir gamtos mokslų, trijų – humanitarinių ir socialinių mokslų sričių. Daugiausia paraiškų tradiciškai sulaukiama iš Jungtinių Amerikos Valstijų – šįmet penkių, dviejų – iš Austrijos, po vieną – iš Australijos, Kanados ir Portugalijos.
Mokslo premijų laureatus taisyklinga lietuvių kalba pasveikino ir Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorė Lietuvoje Anne E. Derse, Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovė Lietuvoje Vida Bandis, savo tyrimų sritis susirinkusiems pristatė ir patys laureatai.