REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje atšaukiama ekstremali situacija. Nuo tada keisis ne tik kaukių dėvėjimo, bet ir pacientų lankymo taisyklės. Tuo metu testą dėl ligos bus galima atlikti su šeimos gydytojo siuntimu. Jis spręs ir dėl izoliacijos laiko. 

Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje atšaukiama ekstremali situacija. Nuo tada keisis ne tik kaukių dėvėjimo, bet ir pacientų lankymo taisyklės. Tuo metu testą dėl ligos bus galima atlikti su šeimos gydytojo siuntimu. Jis spręs ir dėl izoliacijos laiko. 

REKLAMA

Pokyčius pristačiusi sveikatos apsaugos viceministė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė konstatavo, kad susirgimų skaičiai Lietuvoje toliau mažėja, todėl ir galima atšaukti ekstremalią situaciją.

„Kiekvieną dieną turime vis mažiau besergančių COVID-19, tam tikrai įtakos turi vakcinacija. Imunizacijos procentas Lietuvoje pakankamai didelis, kas užtikrintai tai leidžia priimti sprendimus – keisti ir atšaukti ekstremalią situaciją ir kitaip valdyti ligą.

Mes nesakome, kad jos nebelieka, bet sakome, kad ji valdoma kitaip, nes vis tik imunizacijos lygis aukštas ir šiandien sunkiai sergančių pacientų apie pusę ir šiek tiek daugiau yra nesivakcinavusių asmenų“, – komentavo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Viceministrė pažymėjo, kad jau metas pereiti prie endeminio ligos valdymo: „Matome, kad vis tik vakcinos veikia. Kaip ir Lietuvoje taip ir kitur visos šalys planuoja tolimesnį gyvenimą, kaip pereiti prie endeminio statuso ar eilinės ligos. Tai sekmadienį pereiname prie įprastos ligos atšaukiant ekstremalią situaciją.“

REKLAMA

Kur dar reikės kaukių nuo gegužės 1 d.?

Kaip informavo viceministrė, vienas svarbesnių pokyčių nuo sekmadienio – kaukių dėvėjimo tvarka.

„Lieka kaukių rekomendacinis reikalavimas visose transporto priemonėse, tačiau ministerija ir toliau ragina įsivertinti, kurie nesijaučiame saugūs, turime naudoti kaukę, teisingai ją naudoti. Tačiau, kaip minėjau, tai tampa rekomendacija, įskaitant oro uostus, autobusus, troleibusus – visiškai visą viešąjį transportą“, – komentavo A. Bilotienė-Motiejūnienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji nurodė, kad keičiasi ir artimųjų lankymo gydymo įstaigose tvarka.

„Lankyti bus galima tikriausiai didesne apimtimi. Pačią tvarką nustatys asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovas. Jei kiltų klausimas, kodėl, tai įstaiga įstaigai nelygu. Vienos įstaigos dar turės kovidinių, jautrių imunosupresinių skyrių, kitos įstaigos teiks daugiau planinių paslaugų. Tačiau lankytojams kaukių dėvėjimas bus privalomas“, – permainas vardijo ji. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Analogiškai kaukių dėvėjimas privalomas atvykstant aplankyti artimųjų slaugos ir globos įstaigose.

Paprašyta patikslinti, ar kaukių reikės tik lankytojams, ar ir pacientams, A. Bilotienė-Motiejūnienė tvirtino, kad kol kas imperatyvus nurodymas yra tik dėl lankytojų.

„Kaukių dėvėjimo kaip ir visų teisės aktų nuostatos, kurios reikalingos, perkeliamos į sveikatos apsaugos ministro įsakymus. Tai bus įsakymas, kuriuo bus nustatoma galimybė nusistatyti vidinę tvarką, t. y. medicinos darbuotojams asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovo. Tačiau būtų imperatyvi nuostata, tai reiškia, kad lankytojai turėtų dėvėti kaukes. Dėl pacientų kaukių dėvėjimo nėra numatyta“, – sakė viceministrė.

REKLAMA

Visgi jei į polikliniką apsilankys simptominis asmuo, pačios įstaigos turės galimybę nurodyti, kad tokiu atveju jis turėtų dėvėti kaukę.

„Jei asmuo simptominis, turi temperatūros, jaučiasi blogai, apsaugos priemonės yra būtinos, jei jis ateina konsultacijai pas neurologą, urologą, kitą specialistą ar pas šeimos gydytoją vakcinuotis, tai bus nustatyta sveikatos priežiūros įstaigos vadovo tvarka. Mes leidžiame ir suteikiame teisę, įsivertinus savo įstaigas, nusistatyti. Bet bendrai išlieka kaip rekomendacija“, – tikslino A. Bilotienė-Motiejūnienė.

REKLAMA

Kartu ji tvirtino, kad kuo daugiau bus grįžtama prie gyvų konsultacijų, tačiau išimtys tam tikrais atvejais paliekamos.

Testuotis – su gydytojo siuntimu

Keičiasi ir testavimo tvarka tiems, kurie jaučia simptomus ir įtaria, kad galėtų sirgti COVID-19 liga.

„Tai yra mobiliųjų punktų nebelieka, dėl to turime kreiptis į pirminės sveikatos priežiūros centrą, kur esame prisirašę prie šeimos gydytojo. Ir parašius siuntimą, gausime nukreipimą ir tie, kas turi simptomus, galės atlikti tyrimą. Šiandien tyrimai atliekami tik pavienėse įstaigose <...>. Nebelieka galimybės testavimui registruotis ir telefonu 1808“, – komentavo viceministrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat ugdymo įstaigose atsisakoma privalomo testavimo savikontrolės testais: „Tačiau, jei vaikas blogai pasijunta, mokyklos turi visas galimybes testuoti vaiką, klasę.“ 

Ji pažymėjo, kad testuojami galės būti tik tie moksleiviai, kurie turi tėvų sutikimą. Jei jo nėra, simptominis vaikas yra išleidžiamas namo ir dėl tolesnio jo gydymo sprendimus priima tėvai.

„Pirminės sveikatos priežiūros centruose bus atliekami greitieji profesionalūs antigeno testai, kai per 15–20 minučių bus galima žinoti, ar turima COVID-19 teigiamą ar neigiamą atsakymą“, – pridūrė ji.

REKLAMA

Taip pat nebeliks privalomo testavimo gulantis į ligoninę. „Skubios medicinos centre, jei bus įtarimas, kad žmogus galėtų sirgti, turi simptomų, tuomet bus atliekamas, tačiau planinėms  paslaugoms nebus privalomas neigiamas COVID-19 testas, tai galėtų tik simptominiams.

Paminėsiu ir tai, kad simptominių pacientų testavimas kitos šalys jau seniau pasitvirtinusios ir testuoja tik simptominius, šiandie mes einame tuo pačiu keliu. Testuosime tik simptominius ir planinėms intervencijoms testo nebus reikalaujama“, – nurodė A. Bilotienė-Motiejūnienė.

REKLAMA

Dėl izoliacijos spręs šeimos gydytojas

Su ekstremalios situacijos pabaiga nebelieka ir privalomos izoliacijos. Tai, pasak viceministrės, reiškia, kad šeimos gydytojas spręs, kiek laiko jums tęsti nedarbingumo lapelį – ar dvi, ar penkias dienas.

„Viskas priklausys nuo jūsų būklės ir šeimos gydytojo įvertinimo. Be abejo, sudėtingi atvejai ar esant komplikacijoms, vykstama į sveikatos priežiūros įstaigas, kur teikiamos paslaugos COVID-19 sergantiems asmenims“, – komentavo A. Bilotienė-Motiejūnienė.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklausta, ar COVID-19 sergantis pacientas galės gyvai apsilankyti poliklinikoje, ji nurodė, kad dėl to taip pat bus sprendžiama individualiai.

„Yra numatyta, kad gydytojo sprendimu gali būti priimtas sprendimas, ar tai būtų nuotolinė konsultacija, ar gyva konsultacija. Tai, matyt, sąlygoja sveikatos būklė ir ar ta įstaiga turi galimybę saugiai priimti karščiuojantį pacientą“, – aiškino viceministrė.   

Jos pastebėjimu, vakcinacija gi ir toliau išlieka koronastop registracijos momentas, galima registruotis pirminės asmens sveikatos įstaigose ir per e.sveikatą.

REKLAMA

SAM sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Ginreta Megelinskienė pridūrė, kad nuo šiol Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) kiekvienu COVID-19 atveju epidemiologinis tyrimas nebebus atliekamas.

„Tai reiškia, kad kiekvienas atvejis apklausiamas nebebus, nebereikės pildyti atvejo anketos internetu, tačiau bus tiriami COVID-19 ligos protrūkiai, kilę socialinė globos įstaigose. Ir, pagal poreikį, jei sveikatos priežiūros įstaigoms reikės pagalbos tiriant protrūkius, juose NVSC irgi galės teikti pagalbą“, – nurodė ji.

Baikit mulkinti ! Pažiūrėkit , kiek miršta vakcinuotų žmonių ! Argi tai ne atokieji vakcinų poveikio rezultatai ?! Kiek dar bus išmarinta žmonių , kol bukagalviai susipras atkreipti dėmesį į pašalinį skiepų poveikį ?
N.e.p.i.s.k.i.t. Proto !!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų