Nuo sausio didėja politikų ir kitų valstybės tarnautojų atlyginimai

Nuo šių metų sausio 1-osios atstatomi politikų – Seimo narių, ministrų, merų ir jų pavaduotojų atlyginimai. Be to, dėl Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo didėja ir kai kurių valstybės pareigūnų – kontrolierių, inspektorių, įvairių komisijų pirmininkų bei narių, žvalgybos pareigūnų – algos, pagal darbo sutartis valstybės ir savivaldybių institucijose dirbančiųjų atlyginimai.

Tačiau kol kas nėra skaičiavimų, kiek vidutiniškai didėja šių darbuotojų ir politikų algos, dėl kurių visuomenėje kilo nemažai diskusijų, o pats spendimas buvo vertinamas nevienareikšmiškai.

„Konkretus kiekvieno valstybės tarnautojo darbo užmokestis priklauso nuo jo turimos kategorijos, darbo stažo, kvalifikacinės klasės, laipsnio, rango", – BNS pranešė premjero atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė.

Visų politikų, tarnautojų, pareigūnų, teisėjų ir kitų darbuotojų, kurių algos atstatomos KT sprendimu, darbo užmokesčiui šiemet valstybės biudžete papildomai numatyta apie 250 mln. litų.

Portalo 15min.lt skaičiavimais, Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės pareiginė alga didėja nuo 9195 iki 11 610 litų, premjero Algirdo Butkevičiaus – nuo 9193 iki 11610 litų, ministrų – nuo 8482 iki 10 710 litų. Tačiau be šios algos, politikai ir valstybės pareigūnai gauna įvairius priedus ir priemokas, kurios gali siekti iki 70 proc. pareiginės algos.

Nuo praėjusių metų spalio 1 dienos pareiginių algų koeficientai ir priedai jau atkurti valstybės tarnautojams bei teisėjams.

Teismo sprendimu atkurta tik neproporcingai, arba neteisėtai sumažinta atlyginimų dalis – tai yra darbo užmokesčio koeficientai ir priedai už kvalifikacines klases, tačiau proporcingai sumažinta dalimi algos nėra atkurtos, be to, liko neatstatytas bazinis algos dydis – jis šiuo metu yra 450 litų (iki 2008-ųjų pabaigos jis buvo 490 litų, iki 2009-ųjų rugpjūčio – 475 litai), kol kas nekalbama ir apie sumažintų atlyginimų kompensavimą.

REKLAMA

Finansų ministras Rimantas Šadžius ne kartą yra pabrėžęs, kad į prieškrizinį lygį atstatomi tik atlyginimų koeficientai, bet ne visas darbo užmokestis. Anot jo, nekinta ne tik pareigūnų tarnybinės algos bazinis dydis (450 litų), bet ir bazinė mėnesio alga, nuo kurios priklauso biudžetininkų atlyginimai, ji lieka sumažinta iki 122 litų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė anksčiau kritikavo atlyginimų didinimą politikams ir pabrėžė, kad Vyriausybė galėjo kitaip įgyvendinti Konstitucinio Teismo sprendimą.

KT pernai liepos 1-ąją pripažino, kad darbo užmokestis valstybės tarnautojams ir teisėjams 2009 metais buvo sumažinti neteisėtai, neproporcingai mažinant koeficientus ir priedus už kvalifikacines klases.

Seimo sprendimu nuo 2009 gegužės buvo sumažinti pareiginių algų koeficientai 15–20 kategorijų tarnautojams, o nuo rugpjūčio – 11–20 kategorijų (priklausomai nuo pareigybės, jos mažėjo 0,58–7,54 proc.), taip pat priedai už kvalifikacines klases (nuo 5 iki 20 proc. pareiginės algos).

Sumažinti koeficientai sumažino beveik 34 proc. valstybės tarnautojų, įskaitant statutinius, darbo užmokestį.

Tarnautojų darbo užmokestį sudaro pastovioji dalis – pareiginė alga, bei kintamoji dalis - priedai ir priemokos (jų dydis priklauso nuo tarnautojo tarnybos stažo, kvalifikacijos, darbo krūvio bei kitų darbo sąlygų). Priedų ir priemokų suma negali viršyti 70 proc. pareiginės algos.


Rašyti komentarą...
V
Vilnius
2014-01-03 10:53:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kam dar berti druską ant žaizdos??? Jau tiek kartų apie tai girdėjom! Ką gi, sveikinu! Gyvenimas gerėja! Kažkam....:(
Atsakyti
0

N
Normalioje
2014-01-03 08:20:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
valstybeje,toki sprendima ir dar skubos tvarka priemusios partijos,butu labai ilgai ignoruojamos rinkeju.Pasiziurejus,kas pas mus,susidaro ispudis,kadkuo daugiau kailiadirbiai lupa skura,tuo runkeliai labiau patenkinti.Ir tokia inertiska mase dar nori palengvintu referendumo salygu.Kai Kubilius sau ir kitiems sumazino alga 40%,tai jam langus dauze,o kai sita banda pasididino atlyginimus 30%,jiems didziausi reitingai.Tpfu sadomazochistai!
Atsakyti
0

D
Del pensiju
2014-01-03 10:28:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
pensijos palauks, nebedaug jau liko kam ir moketi. Pirmiausia reikia aprupinti valdzios vagys
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų