REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuovargis, uoslės ir skonio netekimas bei skausmai krūtinėje – tai yra dažniausiai pasitaikantys ilgalaikiai poveikiai, pasireiškiantys dar daug mėnesių po užsikrėtimo koronavirusu. Naujas tyrimas rodo, kad net ketvirčiui COVID-19 persirgusių pacientų pasireiškia ir plaukų slinkimas.

Nuovargis, uoslės ir skonio netekimas bei skausmai krūtinėje – tai yra dažniausiai pasitaikantys ilgalaikiai poveikiai, pasireiškiantys dar daug mėnesių po užsikrėtimo koronavirusu. Naujas tyrimas rodo, kad net ketvirčiui COVID-19 persirgusių pacientų pasireiškia ir plaukų slinkimas.

REKLAMA

„The Lancet“ publikuotame tyrime rašoma, kad 359 iš 1655 Uhane hospitalizuotų pacientų – o tai yra 22 proc. – susidūrė su plaukų slinkimo problema net ir praėjus pusmečiui po pasveikimo.

Tuo metu kai, anot dermatologų, plaukų slinkimas – normali fiziologinė reakcija streso būklėje, tokioje kaip infekcinis susirgimas, ir pasireiškia trumpą laikotarpį, COVID-19 gali būti susijęs ir su negrįžtamu plaukų netekimu.

Toks pats dažnai simptomas, kaip ir nerimas ar depresija

Kinijos mokslininkai tyrimo metu siekė nustatyti COVID-19 pasekmę žmonių sveikatai, ypač tais atvejais, kurie vadinami „ilgai trunkančiu kovidu“, rašoma „Daily Mail“. Jų teigimu „simptomai iš esmės lieka neaiškūs“, nors Didžiosios Britanijos medikai priskiria šiai būklei 14 galimų poveikių, įskaitant nuovargį, nemigą, galvos svaigimą, sąnarių skausmus, depresiją ir nerimą. Tačiau plaukų slinkimo jame nėra.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrime dalyvavę asmenys gydėsi dviejose Uhano ligoninėse 2020-ųjų sausio 7 – gegužės 29-ąją dienomis. Po šešių mėnesių pacientai buvo apklausti mokslininkų dėl jų gyvenimo kokybės ir sveikatos būklės pokyčių, jie taip pat atliko papildomus medicininius tyrimus.

REKLAMA

Mokslininkai aptiko, kad pacientus dažniausiai vargino nuovargis arba raumenų silpnumas, problemos su miegu, nerimas ar depresija, tačiau plaukų slinkimas taip pat buvo viena iš dažniausiai pasitaikančių pasekmių. Pavyzdžiui, 63 proc. pažymėjo nuovargį arba silpnumą, 26 proc. – miego problemas, 23 proc. – nerimą ar depresiją, o 22 proc. susidūrė su plaukų slinkimo problema.

Tai nebuvo vienintelis tyrimas, kuriame pacientai paminėjo plaukų slinkimą, kaip vieną iš dažniausiai pasitaikančių ilgalaikių COVID-19 poveikių. Indianos medicinos mokyklos universiteto mokslininkai, apklausę 1567 koronavirusu sirgusius asmenis, nustatė, kad 423 iš jų susidūrė su plaukų slinkimo problema.

REKLAMA
REKLAMA

Amerikos dermatologijos akademijos (AAD) duomenimis, plaukų slinkimas, kurį sukelia COVID-29, atsiranda dėl telogeno nutekėjimo (TN), būklės, kurią sukelia sutrikęs plaukų augimo ciklas. Dėl to didelė dalis anageno folikulų patenka į poilsio fazę galvos paviršiuje pernelyg anksti. TN užtrunka nuo šešių iki devynių mėnesių, kol plaukai vėl tampa normalūs.

Gali sukelti ir nuplikimą

Kitas ekspertas pasiūlė, kad Covid-19 gali būti siejamas su židinine apolecija, dėl kurios galvos odoje atsiranda monetos dydžio nuplikusios vietos. Židininė apolecija gali sukelti ir visišką nuplikimą, vadinamą generalizuota alopecija, ir gali užkirsti kelią plaukų ataugimui. COVID-19 atveju, organizmas gali sukelti autoimuninį atsaką, kai kūnas užpuola savo plaukų folikulus, juos „uždarydamas“, sako britų trichologas Ianas Sallisas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„COVID-19, kaip ir daugelis kitų karščiavimą sukeliančių ligų, gali klaidinti mūsų autoimunines sistemas, – „Daily Mail“ sakė I. Sallisas. – Bet koks fizinis, emocinis ar psichologinis šokas gali sukelti alopeciją, todėl jį tikrai galima klasifikuoti kaip galimą sukėlėją.“

Pasaulis 2021-aisiais susidurs su precedento neturinčia humanitarine krize. Šalims visą dėmesį koncentravus į kova su Covid-19 pandemiją, valstybės, kuriose vystosi konfliktai ir kurios susiduria su didelėmis krizėmis, yra priverstos verstis pačios – labiausiai pažeidžiami žmonės Žemėje už tai moka didžiulę kainą, perspėja Tarptautinio gelbėjimo komiteto (IRC) atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų