Nesantuokinės P. Gražulio dukros istorija priminė: vieniši tėvai – vis dar stigma

Palangiškės Birutės Navickaitės paviešinta žinia apie nesantuokinę nuo Seimo nario Petro Gražulio susilauktą dukrą prikaustė visuomenės dėmesį. Bet tuo pačiu ši netipiška, netgi politiniu sekso skandalu pavadinta, istorija atkreipia dėmesį į nesantuokinių vaikų ir vienišų tėvų statistiką bei padėtį Lietuvoje.

35

Ketvirtadienį žiniasklaidoje nusirito naujiena apie parlamentaro P. Gražulio ir palangiškės B. Navickaitės nesantuokinę dukrelę. Istoriją paviešino pati mergaitės motina, įsiutusi po to, kai P. Gražulis judviejų atžalą pavadino negražia. Moteris teigė, kad iš pradžių Seimo narys net septynis nėštumo mėnesius ją ragino pasidaryti abortą. Galiausiai P. Gražulis pripažino savo tėvystę ir moteriai pažadėjo 5 tūkst. eurų.

(35 nuotr.)
FOTOGALERIJA. P. Gražulis susilaukė kūdikio su palangiške Birute Navickaite

Nesantuokinių vaikų mažėja

Nepaisant to, kad P. Gražulis ir B. Navickaitė papildė nesantuokinių vaikų skaičių, šis rodiklis Lietuvoje kurį laiką mažėja, tiesa, banguodamas.

Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, 2013–2017 metais stebėta vaikų, gimusių ne santuokoje mažėjimo tendencija. Palyginimui, 2013 m. tokių vaikų bendrai ir mieste, ir kaime buvo 8,8 tūkst., o 2017 m. – 7,7 tūkst. Tuo metu 2000 m. ne santuokoje gimė taip pat 7,7 tūkst. vaikų.

Daugiausiai vaikų ne santuokoje 2017 m. gimė amžiaus grupėje 25–29 m. Ši tendencija matyti ir miestuose, ir kaimuose. Rečiausiai nesantuokiniai vaikai gimsta moterims iki 16 m. ir virš 45, bet šioms amžiaus grupėms vaikų apskritai gimsta mažiau.

Moterys iki 16 metų 2017 m. susilaukė 25 nesantuokinių vaikų, 16–19 metų – 634, 20–24 metų – 1,9 tūkst., 25–29 metų – 2,2 tūkst., 30–34 metų – 1,76 tūkst., 35–39 metų – 910, 40–44 metų – 239, 45 m. ir daugiau – 13.

Vienišoms mamoms – sudėtinga

2015 m. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Sociologijos katedros profesorės Aušros Maslauskaitės atlikto tyrimo duomenimis, tuomet Lietuvoje buvo 100 tūkst. šeimų, kuriuose vaikus augina vienas iš tėvų, dažniausiai mama, mat vienišų tėčių – tik 3 proc.

REKLAMA

Pristatydama tyrimą VDU, profesorė sakė, kad vienišų motinų padėtis Lietuvoje yra sudėtinga, pirmiausia kalbant apie ekonomines gyvenimo sąlygas. Tokios šeimos turi apriboti savo vartojimą, apsiriboti būtiniausiomis prekėmis, dažnai turi atsisakyti laisvalaikio pramogų.

A. Maslauskaitės teigimu, vaikams iš tokių šeimų sunkiau kilti aukštyn, stingant pragyvenimo lėšų, vaikai ne taip dažnai siekia aukštojo išsilavinimo, greičiau įgyja profesiją ir pradeda suaugusiųjų gyvenimą. Be to, augindamos vaikus vienos, motinos išgyvena sunkią psichologinę būklę, nukenčia jų psichologinė gerovė.

Atliktas tyrimas rodo, jog maždaug pusė vienišų motinų savaitę iki tyrimo patyrė prislėgtumo jausmą, liūdesį, vienatvę, mintis, jog gyvenimas nenusisekė.

Anot profesorės, Lietuva kartu su Estija, Latvija, Skandinavijos šalimis ir Jungtine Karalyste išsiskiria aukščiausiais vienišų tėvų, auginančių nepilnamečius vaikus, rodikliais ES, rašo vdu.lt.

Trauma visam gyvenimui

Tam, kad gyvenant nepilnoje šeimoje sunku tiek vienam likusiam tėvui, tiek vaikui, patvirtina ir psichologas Edvardas Šidlauskas. Tiesa, jis pastebi, kad vieniša mama skiriasi nuo vienišo tėvo. Vienišas tėvas visuomenės akyse – kone didvyris, tarsi ypatingas reiškinys.

Tuo metu vieniša mama dažnai pasmerkta visuomenės būti vertinama kaip laisvo elgesio ar nerimta moteris, „prisidariusi vaikų“.

„Vienišai mamai daug sunkiau psichologiškai atlaikyti žvilgsnius, kažko prašyti, pagalbos įvairių institucijų ar žmonių“, – tv3.lt sakė E. Šidlauskas.

Tačiau bet kuri iš šių situacijų – neabejotina trauma vaikui, pabrėžia psichologas, mat vaikas patiria didelę emocinio smurto dozę. Anot E. Šidlausko, be vieno iš tėvų augantys vaikai dažnai varsto psichologų duris, nes jiems pasireiškia elgesio ar savivertės problemų.

„Toks vaikas paprastai turi didelį meilės deficitą. Tai yra 50 proc. to, ką turėjo duoti tėtis ar mama, jis negavo. Tokiam vaikui, aišku, labai svarbu šiluma, palaikymas, meilė, dėmesys, rūpestis. Kad jis jaustų, jog gali jumis pasitikėti, prašyti pagalbos. Tokie vaikai labai pažeidžiami savivertės prasme“, – sakė psichologas.

REKLAMA

Kaip padėti?

Paklaustas, kaip galima padėti žmogui, kurį vieną su vaiku paliko partneris, E. Šidlauskas teigė, kad vieno recepto tam nėra, tačiau jis nerekomenduoja paliktojo įkyriai klausinėti, kur dingo jo partneris.


Rašyti komentarą...
z
zmogus
2018-06-23 13:42:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
NESUPRANTU ?, ko visi puola ta Grazuli, ka stebuklas ivyko?, pirmas zmogus lietuvoje kuris turi nesantuokine dukra?, jis neatsisako jos islaikyti, duoda piningeliu, net pavarde zmogus duos savo jei pareikalaus dukrytes mama......Jei palandziojus po kiekvieno seimo nario asmenini [pabreziu] asmenini gyvenima - kiek atsirastu nesantuokiniu vaiku? Pasimete zmogus, nu sokas tiek metu paciam ir anukeles gimimas, o cia dar ir dukryte atejo i pasauli......kiekvienam stogas pavaziuotu, NESMERK ir NEBUSI SMERKIAMAS.
Atsakyti
-1

v
vida
2018-06-23 14:37:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
o ka jis padare zmogu nusove apvoge ka nors.visi ta daro ka jis padare.ir vede vyrai eina pas panas.paparasciausia grazulis daug priesu turi.ir ypac seksualiniu mazumu atstovai jo nekencia.cia jie ir rasineja turbut.as uz grazuli
Atsakyti
-2

v
vaidas
2018-06-23 14:31:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
o ka jau tas grazulis padare kad visi puola.ta ka milijonai zmoniu daro.pana neatsigule su kaimo traktoristu.o su simpatisku seimo nariu.ji pasake kad 10m nepastoja.reiskia vaiku nebus.grazulis gal nenorejao jau vaiku 59m.anuku greit sulauks.kur tragedija pana norejo vaiko is turtingo vyro ji ir gavo.tegu augina laimingai.o kad ji kviecia televizija laikrascius tai tikrai netures grazulio.nedurnas jis vyras kam jam tokia skandaliste reikalinga.pinigais rems dukra ir viskas
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų