Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad Lietuvos piliečio pase, kitų įrašų puslapyje, galima nurodyti ir originalo kalba užrašytus asmens vardą bei pavardę. Viešajame gyvenime nelietuviškų įrašų ir toliau bus nevalia vartoti.

Vakar sprendimą dėl asmenvardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis paskelbęs KT įpareigojo Seimą patvirtinti tai reglamentuojančią tvarką. Viliamasi, kad KT išaiškinimas ir įstatymų pataisos, kurias priims parlamentas, leis baigti diskusijas dėl Lietuvos lenkų reikalavimo asmens dokumentuose jų pavardes rašyti originalo kalba.

Įrašas - tik pase

Anot KT nutarimo, nėra pagrindo teigti, jog pagal pageidavimą piliečio paso kitų įrašų skyriuje įrašius asmens vardą ir pavardę nelietuviškais rašmenimis ir negramatine forma būtų paneigtos Konstitucijoje įtvirtintos nuostatos. Tačiau oficialus asmenybės patvirtinimas paso pagrindiniame lape ir toliau privalo būti rašomas tik valstybine kalba. Lietuvių kalba turi būti vartojama ir šalies viešajame gyvenime.

KT įpareigojo Seimą nustatyti vardo ir pavardės rašymo paso kitų įrašų skyriuje nevalstybine kalba pagrindus. Parlamentas arba jo įgaliota valstybės institucija turi apibrėžti su lietuvių kalbos rašmenų vartojimu susijusius esminius klausimus, įskaitant transkripcijos principus. Anot KT, Seimas, nustatydamas asmenvardžių rašymo paso kitų įrašų skyriuje nevalstybine kalba pagrindus, turėtų paisyti to, kad valstybinės kalbos rašmenys yra lotyniški.Norėtų daugiau

REKLAMA

Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas Raimondas Šukys pabrėžė, jog po KT išaiškinimo nelietuviško įrašo niekur kitur mūsų šalyje nebus galima naudoti. „Lietuvos viešajame gyvenime turi būti vartojama lietuvių kalba. Pilietis įrašo ne lietuvių kalba mūsų valstybės viešajame gyvenime niekaip negalės naudoti“, - pažymėjo jis.

Lietuvos lenkų sąjungos sekretorius Edvardas Trusevičius KT sprendimą įvertino nevienareikšmiškai. Jis džiaugėsi į priekį pajudėjusiu pavardžių rašymo originalo kalba klausimu, tačiau apgailestavo, kad tokių įrašų Lietuvoje nebus galima naudoti niekur kitur. E.Trusevičius pakartojo, jog mūsų šalyje gyvenantys lenkai norėtų būtent to. „Daugelyje savo tautines mažumas gerbiančių Europos valstybių elgiamasi kitaip. Ten leidžiama mažumų atstovams vartoti jų kalbą viešajame gyvenime“, - aiškino E.Trusevičius.


Rašyti komentarą...
M
MMM
2009-11-07 09:45:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nenoriu vartoti neteisingo termino "baltai" ir mūsų protėvius vadinsiu lietuviais.
Lietuvių civilizacija pradėta naikinti "humaniškųjų" krikščionių iš dviejų pusių - vakarų ir pietų. Tą civilizaciją (jos arealą) jiems pavyko suspausti iki dabartinės Lietuvos ribų. kad ir kaip stengėsi visokio plauko žydkrikščionys, bet visiškai jos sunaikinti nesugebėjo.
Ypatingą vaidmenį čia suvaidino lenkai. Krikštas jiems, kaip ir kryžiuočiams, buvo tik pretekstas užgrobti mūsų žemes ir šeimininkauti pas mus. Dabar ir KT ženkliai prisidėjo prie lenkų kolonizatorių siekių įgyvendinimo. Labai įdomu kiek to proto turi mūsų KTšnikai, jei priima tokius kvailus sprendimus. "Jei pageidaus". Ot ims ir pageidaus kinietis, kad įrašas būtu jo gimtąją kalba. Kas tada? Ar Lietuva turi viso pasaulio tautų kalbomis dabar daryti įrašus asmens dokumentuose? O Lenkijoj rašomi lietuviškais rašmenimis duomenys pasuose?
Nerašomi. Tai ar mes esame lenkų pavaldiniai, jei vykdome visus jų norus? O gal įsivyravus teisėsaugai korupcijai ir kyšininkavimui ir KT teisėjai gavo vokelius?
Atsakyti
0

a
arabams
2009-11-07 10:00:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
arabiškai, žydams - žydiškai, ruskiams - rusiškai, kinams - kiniskai, indams - indiškai, armėnams - armėniškai ir t.t. Idiotai valdininkai, idiotų tauta, kad kiekvienam subinę laižo
Atsakyti
0

t
tikras lietuvis
2009-11-07 10:36:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Sprendė neišsprendė. Reikėjo nustatyti, kad dokumentuose rašome originaliai. vis tiek kada nors reikės.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų