• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos mokslininkai net ir genialiausius išradimus priversti už centus parduoti užsieniečiams. Žadamos valdžios paramos nėra nė kvapo, o remiamas tik užsienio verslas. Specialistai įspėja: dėl trumparegiško valdžios požiūrio lietuviai garsina  JAV ir Japoniją, o Lietuva pasmerkiama užmarščiai, rašo "Respublika".

REKLAMA
REKLAMA

Savų naujovių nereikia


Apsukrūs užsienio verslininkai trina rankas - talentingi Lietuvos išradėjai kuo pigiausiai nuperkami. Mat įregistruojant kad ir genialų išradimą tenka pakloti kelis šimtus tūkstančių litų. Todėl nemažai mokslininkų dirba už grašius, mat valstybė, tik žadanti paramą, realiai jos neskiria. Tačiau nuo visuomenės slepiama, kiek milijonų paramos valstybė skyrė, pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos banko "Barclays" steigiamam filialui dotuoti.

REKLAMA

Neseniai analogų pasaulyje neturintį masažinį stalą su gintaro ir infraraudonųjų spindulių technologija įregistravęs išradėjas vilnietis Šarūnas Davainis tikino, kad daugelis jo kolegų, jei neturi pinigų, pasmerkti nežiniai.

“Jei nori gauti patentą visose ES valstybėse, turi mokėti 40 000 eurų. Ūkio ministras Dainius Kreivys ypač akcentuoja, kad reikia remti eksportą. Bet žmonėms, kurie ką nors sugalvoja, nepalieka pinigų. Pinigai, kurie buvo numatyti inovacijoms, išdalyti bankams”, - pasakojo Š.Davainis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, nereikia stebėtis, kad ir Lietuvoje įregistruojamų lietuviškų išradimų mažėja. Mat išradėjai paprasčiausiai nuperkami užsienio verslininkų.

Parsiduodame užsieniui

“Čia kaip su policija - jie sugauna vagį, bet prokurorai jį paleidžia. Mes irgi dabar išrandame, bet kadangi nepatentuojame, paleidžiame iš savo rankų - paima kiti. Daug išradimų, kuriuos turi mūsų profesūra, parduodama už centus amerikiečiams”, - apgailestavo išradėjas.

Valstybinio patentų biuro direktorius Rimvydas Naujokas pripažino: išradėjų paramai žadėti pinigai dingo kaip į vandenį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

“Ministerija paraiškas surinko pernai iki lapkričio mėnesio. Bet baigėsi pinigai. Nors turėjo likti dar 400 000 litų. Jie būtų ypač padėję eksportuotojams. Tai toks ir pamąstymas - tikriausiai bankus šelpia, o inovacijos yra trečioje vietoje”, - prisipažino R.Naujokas.

Jis atskleidė, jog, pavyzdžiui, Kauno technologijos universiteto išradimų savininkas nėra pats universitetas.

“Įrašo mūsų mokslininkus į autorius, bet patento savininkas yra JAV ar Prancūzijos įmonė. O patentui įsigyti net universitetas, nekalbu jau apie mažas įmonėles, neturi pinigų. Tad Lietuvoje protai tarnauja užsieniui. Galėtume čia išradimus realizuoti, o dabar už penkis procentus vertės atiduodame. Gali nutikti taip, kad norėsime pagaminti paprasčiausią vandens čiaupą, o turėsime pirkti licenciją iš užsieniečių”, - pasakojo Patentų biuro vadovas.

REKLAMA

Skaičius slepia


Už investicijas atsakingas ūkio viceministras Mindaugas Petrauskas nepanoro nieko paaiškinti. Tik perdavė per atstovą ryšiams su visuomene Kęstutį Kupšį, jog pernai inovacijoms vis dėlto buvo skirta 812 tūkstančių litų. Kiek jų pasiekė išradėjus - neatskleidžiama. Esą šiemet inovacijoms “siekiama skirti ne mažesnę nei pernai sumą”.

Nors išradėjai neabejoja, kad banko “Barclays” parama surijo jiems skirtus pinigus, ministerijos valdininkai vėl atsisakė atskleisti paramos sumą.

“Tikslus valstybės dotacijos dydis Didžiosios Britanijos kompanijai nėra skelbtinas pagal spalį tarp Vyriausybės ir “Barclays Technology Centre Limited” įsigaliojusios investicijų sutarties sąlygas”, - dėstė K.Kupšys.



Mylėkit darbais, ne žodžiais

REKLAMA

Kai rodoma statistika, Lietuva beviltiškai atsilieka patentų srityje. Paskui dėl to sulaukiame priekaištų. Bet kai reikia paremti mūsų mokslininkų gerus dalykus, pinigų kažkodėl nėra. Priekaištaujama, kad mūsų universitetų nėra tarp geriausiųjų šimtuko pasaulyje, bet užmirštame, kokios nelygios galimybės: kai kurių universitetų biudžetas yra toks, koks viso Lietuvos aukštojo mokslo sistemos. Būtų panašu, jei išleistų į bokso ringą sunkiasvorį ir mažo svorio boksininkus, o paskui tam lengvajam priekaištautų - tai ko tu jo nenugali? Tad jei norime mylėti Tėvynę ne žodžiais, o darbais, gal reikia ir ko nors įdėti? Dabar mes prošvaisčių nematome.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir mūsų žmonės nuolat siekia patentuoti išradimus. Bet kad išeitų į Europą, reikia pinigų. Tad ir liks viskas tik gražūs norai. Išeina taip - kas turi daugiau pinigų, tas ir gudresnis, o kas “biednas”, tas ir “durnas”. Ypač kai kalbame, kad mūsų ateitis - aukštosios technologijos. Bet jos juk visiškai susijusios su patentais. O mūsų mokslininkai juk ir ne tokie reiklūs, kaip užsieniečiai, bet reikia bent šiek tiek pinigų, kad juos paleistume į gyvenimą. Dabar daug mokslininkų išvyksta į užsienį, bet jei čia būtų remiami, galėtų vykdyti įdomius tyrimus, situacija pasikeistų.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Ignas JAČAUSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų