Kalvarijos savivaldybės klerkai, pasinaudodami neįgaliais savo žmonėmis, tuštino valstybės kišenę. Kiek ir į kurio kišenę subyrėjo vargšų žmonių buičiai pagerinti skirtų pinigėlių, visus metus tiria policija ir prokuratūra. “Respublikos" žurnalistai domėjosi, kaip neįgaliems žmonėms sekasi maudytis jų “auksinėmis" plytelėmis išklotuose vonios kambariuose esančiose “auksinėse" dušų kabinose.
Trys Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų šeimos, kurias prieš dvejus metus savivaldybės administracija atsirinko ir iš neįgaliųjų poreikiams specialios programos fondo bei savo biudžeto lėšų (beveik 93 tūkst. litų) žadėjo suremontuoti jų vonios kambarius, vienbalsiai tvirtina: “Verčiau jie čia nebūtų kojos kėlę. Gaišino, švaistė mūsų elektrą, vaizdavo gera darantys, o išėjo šnipštas".
Parūpino griozdą į saloną
Prieš 45 metus po sunkaus gimdymo negalės sukaustyta Mikasė Šukvietienė savo sesers Julijos Burbienės daugiabučio namo bute ketvirtame aukšte gyvena jau 26 metus. Širdis neatlaikė matyti liūdnas pensione įkalintos sesers akis, todėl Julija apsisprendė ją priimti į savo namus.
Mikasės jėgos metams bėgant menksta, todėl Julija labai apsidžiaugė prieš dvejus metus sulaukusi savivaldybės pasiūlymo įrengti namuose neįgaliai seseriai maudyti pritaikytą dušo kabiną ir pagražinti vonios kambarį. Moteris šiandien gailisi įsileidusi valdininkus į savo butą.
“Man vaikai sakė girdėję, kad mano vonios kambario įrengimas kainavo per 40 tūkst. litų, bet iš tiesų tai gal dešimt kartų mažiau", - pakvietė užeiti į kambarį, kuriame ji maudo jau daug metų nevaikštančią seserį. Kambarys kaip kambarys, išklijuotas maždaug 15-20 litų už kvadratinį metrą kainuojančiomis plytelėmis ne pačios aukščiausios klasės meistrų. Julija sako, kad sienų nelygumas jai niekada ir neužkliuvo. Daugiausia nepatogumų kėlė seseriai maudyti įrengta dušo kabina. “Ne, ne, ne ta, kurią dabar matote. Tą aš pati už savo pinigus nusipirkau išsimokėtinai. Sumokėjau 1400 litų už ją ir dar 300 litų paėmė dušo kabiną rengęs meistras. Savivaldybės dušo kabina yra kitame kambaryje", - pakviečia į savo saloną.
Palei langą uždengta lovatiese stovi savivaldybės “dovana" - du plastikiniai rėmai. Julija jų negali išmesti, nes tai savivaldybės turtas, negali ir naudoti, nes ta kabina tinkama naudoti nebent kokioje pirtyje, kur vanduo gali lietis laisvai. Šioje savivaldybės įrengtoje kabinoje ji seserį maudė vos tris ar keturis kartus. Bet baimės buvo daugiau negu naudos. Neįgaliojo vežimėliui įvažiuoti padarytu nuolydžiu vanduo sruvo tiesiog į koridorių ir galėjo užlieti kaimynų butus. “Nežinau, ką jie galvojo, iškalė skylę vonios kampe ir pastatė širmą. Vanduo juk plūsta į šonus. Reikėjo bent kokį nuolydį padaryti arba nupirkti kitokią dušo kabiną. Aš nesu meistrė, nekloju plytelių ir nerengiu vonių, bet suprantu, kad vanduo turi kažkur nubėgti", - stebėjosi moteris tokiu Kalvarijos meistrų “profesionalumu".
Iš to savivaldybės remonto naudos buvo tik tiek, kad pagreitino apsisprendimą už savo pinigėlius įsirengti dušo kabiną. Pinigų vis stigo, bet ką darysi, žmogus esi įspraustas į kampą. Todėl moteris įrenginį pirko išsimokėtinai. “Dabar jau nebeskolinga, sugrąžinau skolą", - džiaugėsi.
Julija savivaldybės geradaryste nesidžiaugia. “Jeigu jau jie taip norėjo mums padėti, verčiau galėjo įrengti liftą. Už 40 tūkstančių gal būtų ir kabinai, ir liftui užtekę. Sesuo lauke nėra buvusi gal 20 metų. Kaip ją su invalido vežimėliu iš ketvirto aukšto išvežti. Ir aš pati namo sunkiai beužkopiu, kas kelintą laiptelį ilsiuosi. Mūsų kaimynas taip pat neįgalus. Tai būtų buvusi dovana mums visiems, kurie čia gyvename ir vos paeiname, ne tik seseriai. Dabar jie mumis tik pasinaudojo, kad sau galėtų pinigų pasiimti", - pyko moteris.
Būtų suremontavęs bažnyčią
Kalvarijoje viename iš senų namų netoli bažnyčios gyvenantį kalvarijiečių gerbiamą kleboną 85 metų Juozą Mieldažį Kalvarijos savivaldybė prieš dvejus metus taip pat nutarė pamaloninti - sutvarkyti jo vonios kambarį ir jį pritaikyti. Visada ir su visais malonus kunigas su krepšiais įrankių atitarškėjusių meistrų tada paprašė nedaužyti jo vonios kambario plytelių, pataupyti pinigus. Plytelės esančios puikiausios, gerai laikosi. Tik niekas jo neklausė. “Jeigu išardysim, po 200 litų už kvadratinio metro išklojimą gausime. Ir išgriovė. Kelias savaites dieną vakarą tame kambaryje daužė ir klijavo, mano elektrą degino. Nenoriu net kalbėti apie tai, nes ima pyktis", - sakė daugiau atleisti nei pykti ant žmonių per visą savo gyvenimą temokėjęs kunigas.
Paaiškėjo, kad vonios kambario grindys, kurias meistrai suklojo, visiškai netinkamos. Netrukus kunigas vėl pasikvietė tą patį meistrą ir pasamdė jį dirbti ne valdiškai, už 500 litų. Grindis meistras perklojo, bet problema taip ir liko. Dušo kabina, kurią vonios kambaryje už valdiškus pinigus įrengė savivaldybės meistrai, naudotis jis vis tiek negali. Kabinos išmesti neturi teisės, ji yra savivaldybės, todėl dabar, taupydama vietą, kunigo šeimininkė joje laiko įvairius buities rakandus.
“Bandžiau kabinoje maudytis, bet be pagalbininko negaliu, nėra ten kur įsikibti. Ir tai kažin ar galėčiau maudytis, namai nuskęstų, nes vanduo grindimis į koridorių teka. Kol dar pajėgiu, naudojuosi prieš daug metų įrengta vonia. Bet jėgos silpsta, nežinau, kiek ilgai į ją pajėgsiu įlipti", - svarstė tik su vaikštyne bepaeinantis senas žmogus.
Kunigas šiurpsta sužinojęs, kad savivaldybei jo vonios kambario “pagerinimas" atsiėjo per 40 tūkst. litų. “Per 40 kunigavimo Kalvarijoje metų aš aštuonis kartus remontavau bažnyčią. Palengvėle, apeidami valdžios įstatymus, pasišviesindavome bažnyčią, visiems buvo gerai. Ir šiais laikais už 40 tūkstančių būčiau sugebėjęs padaryti bažnyčios remontą. Gal ne tokį didelį, bet ir nemažą. Gaila ir pikta, kad šitaip mano vonios kambaryje buvo ištaškyti valstybės pinigai. Kam iš to nauda? Nei valstybei, nei žmonėms, nei man", - liūdnai kalbėjo per visą savo amžių žmonėms dirbęs kunigas J.Mieldažis.
Į kabiną kaip į giljotiną
Salaperaugio kaimo daugiabutyje gyvenanti Angelė Astrauskienė - trečioji iš tų laimingųjų, kurių nelengvą dalią palengvinti prieš dvejus metus užsimojo Kalvarijos savivaldybė. Angelė sako girdėjusi, kad savivaldybė jos vonios kambariui sutvarkyti išleido 13 tūkst. litų. Už tuos pinigus pakeitė kampelį sienos plytelių, įrengė boilerį vandeniui šildyti, pakeitė vonios vamzdžius, pažeminio lubas ir pastatė dušo kabiną. Kartu gyvenančio sūnaus Artūro šeima taip pat prisidėjo, kad vonia būtų patogi. Jie sumokėjo už šildomų grindų įrengimą. Jeigu jau džiaugtis, tai džiaugtis - nutarė.
Bet džiaugėsi moteris neilgai, iki pirmo maudymosi duše. Kabina mažutė, griozdiška, nepatogi, tinkanti greičiau sportininkams, bet ne neįgaliam žmogui. Angelė visiškai nevaldo kojų, todėl maudantis jai reikia atsisėsti, o atsisėdus kažkur įsikibti.
Vanduo, kaip ir kituose Angelės likimo bičiulių butuose, kur darbavosi Kalvarijos “auksarankiai", grindimis liejasi laisvai. Aišku, arba kabina nepritaikyta, arba grindys netinkamos. “Visa laimė, kad gyvename pirmame aukšte ir nieko nenuskandinsime", - džiaugėsi moteris.
Pinigų plovėjai neaiškūs
2008 metais konkursą pritaikyti vonios kambarius neįgaliesiems laimėjo kalvarijiečio Rolando Masionio įmonė. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad dirbo visai ne R.Masionio įmonės darbininkai, o žmonės, kuriuos jam rekomendavo tuo metu Kalvarijos savivaldybės vicemeras Tomas Minsevičius. Abu jie gana artimi giminės.
Ši istorija į dienos šviesą išplaukė išaiškėjus neįtikėtinai didelėms medžiagų ir darbų kainoms. Pagal savivaldybės sąmatas sienų plytelės neva kainavo 120 litų už kv.m, tokio pat ploto išklijavimas - 150-200 litų.
Byla dėl galimo valstybės lėšų švaistymo ir pasisavinimo atsidūrė pas tyrėjus. Šių metų balandį, bylai pasistūmėjus, už grotų penkiolikai parų atsidūrė ir T.Minsevičius. Neva dėl to, kad negalėtų daryti įtakos kitiems įtariamiesiems. Tyrimo medžiagos duomenimis, iš beveik 90 tūkst. į R.Masionio firmos sąskaitą pervestų pinigų politikas grynaisiais pasiėmė beveik pusę.
Tuo tarpu praėjusią savaitę kalbintas T.Minsevičius tvirtino jokių pinigų nematęs ir apskritai niekuo nesąs dėtas. Girdėjau, kad mano pusbrolis tą policijai sakė, bet jis neturi jokių įrodymų. “Paskui mes susipykome ir nuo tada jokių reikalų neturime. Jis laimėjo konkursą, o manęs tik paprašė rekomenduoti darbininkų. Tapau politiniu įrankiu. Man jokių įtarimų dėl finansų prokuratūra nepateikė, esu kaltinamas tik pasinaudojęs tarnybine padėtimi", - aimanavo jauniausias Kalvarijos savivaldybės politikas, iš Darbo partijos jau spėjęs peršokti pas socialdemokratus. T.Minsevičius tvirtino puoselėjantis mintį net kreiptis į teismą dėl šmeižto. Bet kol kas įtarimai jam nėra pateikti, tebegalioja sankcija reguliariai registruotis policijoje. Pasak bylą kuruojančio prokuroro, T.Minsevičius ne vienintelis, kuriam gali tekti atsakyti už lėšų iššvaistymą.