Nausėda pateikė sprendimo būdą dėl generolo Vėtros atminimo lentos

Naujoji Jono Noreikos – Generolo Vėtros savavališkai pakabinta atminimo lenta chaosu ir galvos skausmu jau tampa ne tik Vilniaus merui, bet ir pačiam prezidentui. Nors naujoji atminimo lenta, anot pačios savivaldybės, yra neteisėta, įsakyti ją nuimti meras nesiryžta. Ką nors bausti ar ieškoti kaltų neskuba ir policija. Ką daryti su savivališkai pakabinta lenta, nežino ir sienų savininkai – bibliotekos vadovai. Tad Remigijus Šimašius net kreipėsi į prezidentą nuomonės, kaip gi elgtis. Gitanas Nausėda karčių žodžių Šimašiui nepagailėjo.

Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lenta ant Vrublevskių bibliotekos sienos sugrįžo vakar. Kol prie prezidentūros šimtai žmonių protestavo prieš sostinės mero Remigijaus Šimašiaus sprendimą nuimti atminimo lentą, kelios dešimtys mitingo dalyvių nusprendė savivališkai, be savivaldybės leidimo, pakabinti naują patobulintą jos kopiją.

(19 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Pakabinta Generolo Vėtros lenta

Viską filmavę policijos pareigūnai šios ceremonijos vakar nesustabdė. Šiandien policijos attsovai pareiškė, kad tyrimo dar nepradėjo ir nežinia, ar išviso pradės. Esą visa surinkta medžiaga bus analizuojama.

„Tie, kurie dalyvavo lentos kabinime, jie geranoriškai bendravo. Pateikė informaciją, kurios mes prašėme. Surinktą informaciją išanalizuosime ir žiūrėsime ar tam tikri veiksmai turi teisės pažeidimo požymių. Gali būti labai daug straipsnių, gali būti nei vieno, dabar sunku man pasakyti, kadangi reikia visą informaciją peržiūrėti“, – teigia policijos atstovas Dainius Daukantas.

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Stanislovas Tomas kūju sudaužė atminimo lentą Generolui Vėtrai

Nors pareigūnai nesulaikė nei vieno lentą prie sienos kalusio asmens, atmosfera šiandien sostinėje gerokai įkaito. Kilo dar aršesnės diskusijos. Sostinės meras Remigijus Šimašius pasmerkė gyventojus, kurie užkabino su savivaldybe nesuderintą atminimą generolui Vėtrai.

„Vakar pakabinta lenta yra gėdos paminklas teisiniam nihilizmui, moraliniam degradavimui ir bestuburiai politikai“, – sako Vilniaus m. meras Remigijus Šimašius.

Tačiau vieną kartą atminimo lentą nukabinęs ir dėl to daug kritikos sulaukęs Šimašius, antrą kartą ant to pačio grėblio lipti nebenori:

REKLAMA

„Kuo šita lenta skiriasi nuo mano iniciatyva nukabintos ankstesnės lentos. Ankstesnė lenta nors ir pakabinta neaiškiomis aplinkybėmis, bet jis priklausė savivaldybei. Ir dėl to labai aiškiai priėmėm sprendimą, ilgai komunikavę su mokslo, kad tą lentą reikia nukabinti. Šita lenta, kuri buvo pakabinta vakar buvo pakabinta privačių žmonių iniciatyva.“

Meras estafetę nusprendė perduoti kitiems. Esą savivališkai pakabintos atminimo lentos likimu dabar turi rūpintis sienos savininkė, Vrublevskių biblioteka ir šalies Prezidentas Gitanas Nausėda:

„Ar mokslo akademijai yra priimtina, kada ant tokios svarbios nacionalinės institucijos pastato kabo nelegaliai pakabinta lenta, žmogui, kuris savo parašais prisidėjo prie getų formavimo. Noriu kreiptis ir į Prezidentą ir paprašyti, kad jisai kaip pradėjęs temą, kad atminties politika turi būti nacionalinio lygmens, o ne municipalinio lygmens, kad jis pasakytų savo poziciją.“

Prezidentas Gitanas Nausėda išgirdęs Šimašiaus kvietimą, bedė pirštų atgal į merą:

„Žinote, kartais vaikai išpilą rašalą ant sienos mokykloje ir tada sako, tėveli ateik, mokytoja kviečia į mokyklą. Tai šiuo atveju aš galiu pasakyti tik tai vieną, kad sprendimas neišmintingas, sukiršinęs visuomenę.“

Ir pridūrė, kad Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lentos klausimas bus išspręstas kitų:

„Siūlome konkrečiai komisiją, arba kultūros formą, kuri spręstų istorinės atminties klausimus. Ir žinau, suprantu, kad tai nėra lengvas klausimas, kadangi tai yra kaip gyvas nervas, kurį visuomenė labai jautriai priima. Bet tai dar kartą įrodo, kad sprendimus reikia priimti labai gerai apgalvojus.“

Lemiamą sprendimą dėl naujosios lentos likimo turės priimti ir pati Vrublevskių biblioteka. Anot jos atstovų, nors lenta pakabinta ir be Mokslų akademijos leidimo, ji artimiausiu metu pašalinta nebus. Mat irgi laukia aiškaus situacijos vertinimo.

„Noreikos asmeny susipina 2 skirtingo vertinimo reiškiniai: kolaboravimas ir kova už laisvę. Žinant Lietuvos istorinį kontekstą, norėtųsi aiškesnio, valstybinio vertinimo“, – sako bibliotekos direktoriaus pavaduotoja mokslui Rima Cicėnienė.

REKLAMA

Iš viso kilusio erzelio ir chaoso džiūgauja vieninteliai – savivališkai lentą pakabinę mitingo dalyviai.


Rašyti komentarą...
N
Na va
2019-09-06 21:05:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šimašius pats prisipažino, kad yra nihilistas ir moralinis degradas. O lentą pakabino ne "gyventojai", o sąmoningiausi Lietuvos piliečiai. Per "Žinių" radiją įvyko balsavimas už ir prieš. Už lentos pakabinimą buvo 78% , prieš - 15%. Taigi Kremliaus dabar giriamas agentas gauna sausai.
Atsakyti
-4

T
Tai
2019-09-07 14:07:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pateik faktus kad jis kremliaus agentas!!!
Atsakyti
-1

K
Komcomolcas komunistų perpatikrintas sav
2019-09-07 13:55:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
tik Piatras Cvyrka, tik Salamieja Nieris tik Liudas Gyra Paleckis Sniečkus, Kubialynskas gali būti mūsų buvusio komsomolcų lyderio LKP statytinio kelrodžiais štulpais.
visi tie kurie kovojo prieš sovietus ir paguldė galvą už Lietuvą yra nepriimtini linkevyčiams ir kitiems komsomolcams
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų