Naujųjų metų išvakarėse žmonės prisimena svarbiausius praėjusių metų įvykius ir užsibrėžia tikslus ateičiai. Daugelis Lietuvos gyventojų ir ekspertų pripažįsta, kad svarbiausias 2008 m. įvykis neabejotinai buvo ilgai neigta, o vėliau lyg iš giedro dangaus „nukritusi“ daug visuomenės dėmesio sulaukusi ekonominė krizė.
Šis įvykis buvo ir tebėra toks svarbus, kad neleidžia žmonėms užsimiršti net ir šventiniu laikotarpiu.
Prieš ir po šv. Kalėdų sklido kalbos apie tai, koks kuklus šiemet buvo Kalėdų Senelis, nors prekybininkai atkakliai teigė nepastebėję sumažėjusios šventinio apsipirkimo manijos. Galiausiai dabar, kai šalis skaičiuoja paskutines 2008 m. valandas, daugėja žmonių, ieškančių pigesnių būdų Naujiesiems sutikti. Daugelis vilniečių ir miesto svečių Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimo metus žada pasitikti sostinės gatvėse, stebėdami ilgai žadėtus ir anonsuotus projekto „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ renginius.
Žmonės pripažįsta, jog šiemet, kitaip negu praėjusiais metais, nebegali sau leisti prabangių linksmybių prašmatniose kavinėse ar kitose pramogų vietose. Žinoma, toli gražu ne visi Lietuvos gyventojai Naujuosius sutiks gatvėje, tačiau tendencijos rodo, kad daugelis krizės iškamuotų žmonių 2009 m. pasitiks namuose arba didžiųjų miestų aikštėse.
Negana to, įvairios taksi įmonės praneša nekelsiančios paslaugų įkainių, o kai kurios žada netgi sumažinti tarifus. Reikia pripažinti, kad toks taksistų geranoriškumas stebina, nes ankstesniais metais šią ypatingąją naktį taksi įkainiai šoktelėdavo du, o kartais ir daugiau kartų. Tačiau kaip vilniečiams ar kitiems didesnių miestų gyventojams pavyks išsikviesti taksi, kas tikrai nėra taip paprasta net ir eilinę darbo dieną, - tai jau visai kitas klausimas.
Galiausiai atlikėjai taip pat pripažįsta sulaukę mažiau kvietimų ir siūlymų iš renginių organizatorių dalyvauti šventiniuose Naujųjų metų renginiuose. Įdomu yra tai, kad, ko gero, pirmą kartą Lietuvos istorijoje kultūriniai renginiai metų sandūroje su aiškia persvara nurungs pramoginius. Tikimasi, kad kultūros metai bus pasitinkami kultūringai.
Kita vertus, paradoksalu, kad dvasininko Brunono nužudymo tūkstantmečio minėjimą Lietuva pasitiks su kultūrine programa, šventiniais fejerverkais bei sustiprintomis policijos pajėgomis. Galbūt baiminamasi, kad krizės akivaizdoje lietuviai pakartos didįjį 1009 m. žygdarbį?