Apie naujus mokesčius, bei prie ko tai privestų, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“, diskutavo Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentė Aurelija Gabrielė Maldutytė ir laikinasis Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Audrius Gelžinis.
Kalbant apie GPM pokyčius, ar jūs matote, kad tai galėtų kenkti darbo rinkai, kad galbūt bus prarasta dalis specialistų, kurie dabar kuria išskirtinai didelę pridėtinę vertę, ar bus daug žalos?
A. Maldutytė: Aš manau, kad tai yra tiesiog dar daugeliui nesuprantama apimtis tos galimos žalos, nes kalbama ne tik apie įvedimus papildomus 25 % tarifo talentams. Na, sakykim, ar tai būtų gydytojas, ar tai būtų profesionalus inžinierius, ar kurie gauna tokias algas pas mus ir tikrai yra ne viena įmonė, kur vidutinė alga gali būti tokia.
Tai klausimas bus, kodėl šitie žmonės turėtų, mokėti daugiau šitoj vietoj, atsiranda jiems papildomas mokestis, nes jie papildomų kažkokių nei garantijų gauna, nei atsisakoma kažkokių mokesčių. Kaip yra tam laipteliui 32 % – tai tada nemokamas yra valstybinis socialinis draudimas, yra lubos.
Tai galbūt vertėtų čia irgi pagalvoti, kokios turėtų būti kažkokios tai lubos nuo tų 25 %, nes tie linksmieji kalneliai – tai jie tikrai yra labai nenormalūs ir nepatrauklūs, tiems talentams, kurių mums taip trūksta ir tuo labiau, kad mes visą laiką akcentuojame, kad norime matyti Lietuvą ateityje kaip aukštųjų technologijų, modernios pramonės šalimi.
Tai mes negalime sakyti vieną, o elgtis visiškai kitaip. O dėl ko aš sakau, kad labai žalingas gali būti šitas mokestis. Mes kalbame apie gyventojų pajamų apmokestinimą apjungus visas pajamas. Ką tai reiškia? Man teko šiandien kalbėti su vienu iš teisininkų.
Sakė, jeigu tu ar bet kas, net ir uždirbantis labai mažas pajamas, pavyzdžiui, paveldi turtą, sodybą, ar ten kokį butą ar dar kažką, nutarė jį parduoti. Neaišku, kokia suma bus, būtinai turi būti įtvirtinta notarinėje paveldėjimo sutartyje, bet skirtumas, už kurį parduos, arba ten kartais būna nulis pažymėta, arba kokia dažnai simbolinė pakankamai suma.
Dažnai būna taip, kad ji dabar apmokestinama yra 15 % tarifu. Bet apjungus pajamas, reiškia, prie tų dabartinių darbo užmokesčio pajamų, jam prijungus tas pajamas, tos pajamos gali būti gale metų, pasibaigus metams. Žmogus gaus iš mokesčių inspekcijos informaciją, kad jam nuo tos paveldėto parduoto turto, pavyzdžiui, reikia sumokėti 32 % pajamų mokesčio.
Nu čia atrodo labai nelogiškai, iš tiesų.
A. Maldutytė: Be galo nelogiškai ir dėl ko mes esame labai prieš ketinimus jungti pajamas, nes prie ko čia tas paveldėjimas, jeigu mes visada, turėjom tą 15 %. Lygiai tas pats su palūkanoms arba jeigu žmogus turi papildomą nuomą kažkur tai nori prisidėti prie algos, taupė ilgai, susiorganizavo taip gyvenimą, kad net tą paveldėtą turtą galbūt nuomoja.
Visas pajamas norima apjungti ir tada gale metų suskaičiuoja, reiškia, kokios tavo yra visos tos pajamos ir darbo užmokesčio, o galbūt tu individualią veiklą dar turi po darbo, kažkuo užsiėmi ir viską tada papildomai apmokestina. Mūsų nuomone, tai nėra teisinga, nes to kol kas žmonės nelabai suvokia, kiek tai palies kiekvieną. Palies labai skaudžiai.
Ar jūs esate kalbėję apie tai, galbūt ir profsąjungose, nes turbūt daugeliui žmonių aktualus klausimas?
A. Gelžinis: Taip. Tai kalbant apie sumines pajamas ir jų apmokestinimą bendrai, tai profesinės sąjungos iš tikrųjų pasisako už tai, kad tai būtų suminės. Todėl, kad tai būtų socialiai teisingiausia.
O jūs sakytumėt, kad reikalingi pokyčiai?
A. Gelžinis: Tai iš tiesų, ką tik įvyko rinkimai. Žmonės pasakė, ko nori ir kokie lūkesčiai yra. Tai ir rinkiminėje programoje buvo tas suminių pajamų progresyvumo modelis, ir Vyriausybės priemonių įgyvendinimo plane, ir Vyriausybės programoje tai rašyta. Tai nėra čia ko labai stebėtis.
Tiesiog logiškai ir nuosekliai vyksta tai. Aišku, reikia sutikt su darbdaviais, kad pavyzdžiui, to aiškaus tikslingumo, kiek tie visi mokesčiai, kas yra aiškinamajame rašte surašyta, kur ten per visus mokesčius yra pereita, kiek gynybai surinksim ten, nu skaičiai nelabai įspūdingi. Iš tiesų kelia nuostabą, kodėl tiek mažai galbūt, sakykim, bus surinkta. Tai ir jeigu dėl dėl tokių nedidelių sumų mes keliam tiek nepatogumų visuomenei, tai irgi klausimas, kur tikrasis tikslas šių pokyčių.
A. Maldutytė: Ar mes daugiau neprarasim negu surinksim? Kaip buvo jau ne vieną kartą įvedus naują mokestį. Mes turime labai gerą pavyzdį, kai buvo įvestas dyzeliui akcizas ir kaip mūsų vairuotojai dabar pilasi iki sienos, su sunkvežimiu. Tikrai pažiūrėsim dar ketvirčio ir pusmečio rezultatus.
Aš manau, kad mes jau matom, kad ta tendencija labai aiški yra. Tai kitas verslas, ypač išmanus, naujų technologijų verslas, jis tikrai darys tam tikras išvadas, o tai būtų be galo gaila man kaip Lietuvos pilietei.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!