Milijonierių valdžioje daugėja. Jie sako sutvarkysiantys visuomenę taip pat gerai, kaip ir savo reikalus. Deja, tuo tiki ne visi, o Seimo reitingai nekyla.
Sociologai sako tik apytiksliai tyrę visuomenės nuomonę. Jie negalį tiksliai pasakyti, ar lietuviai tikrai mano, kad protingu vadovu gali būti tik labai turtingas žmogus. Nepaisant to, pateiktos deklaracijos rodo, kad milijonierių Seime daugėja.
Noriu būti panašus
Reguliariai sociologinius tyrimus atliekančios bendrovės „Baltijos tyrimai“ direktorė Rasa Ališauskienė „Balsas.lt savaitei“ sakė, kad dar neatlikti detalūs tyrimai, ar lietuviai tautos atstovybėje nori turėti milijonierių.
„Konkrečiai tokių skaičių neturiu. Galima kalbėti tik apie savybes, kurias žmonės, pagal atliktus tyrimus, priskirdavo galimiems lyderiams. Iki maždaug 1995 metų manyta, kad jei Amerikoje žmonės sugebėjo praturtėti, tai mėginkime būti kaip jie. Paskui įvyko lūžis“, – pasakojo sociologė apie dviejų dešimtmečių tendencijas.
Tikėtina, kad dalis žmonių tiesiog psichologiškai nenori jaustis blogai, tad yra linkę bent per vitriną paspoksoti į turtus ir spindesį. Veikiausiai būtent todėl žmonės ir mėgsta popso žurnalus „Žmonės“, „Stilius“ ir panašiai.
Anot R. Ališauskienės, vėliau rinkėjų nuostatos renkantis politikus tapo prieštaringos. „Pirmon vieton iškopė sąžiningumas, tačiau tarp svarbiausių kriterijų minima ir tai, kad žmogus turi būti pasiturintis“, – sakė ji, ir pridūrė, kad neturi pakankamai duomenų, leidžiančių teigti, kad lietuviai tiki teiginiu: „jei turtingas – tai nebevogs“. Gal todėl prieš kelerius metus pasakęs, kad be milijono Seime nėra ko veikti, socialdemokratų partijos atstovas Bronius Bradauskas ir toliau yra Seime.
Milijonas – ne rodiklis
Pasak analitinio portalo ekspertai.eu kūrėjo Audriaus Nako, pats milijono turėjimas ar neturėjimas nėra rodiklis. B. Bradauską, kurio turtas sunkmečiu padidėjo nuo 15 iki 19 mln. litų, jis nepolitiškai lygina su Seimo nariu Egidijumi Vareikiu, kuriam dabar norima atimti mandatą.
„E. Vareikis anksčiau vairavo išgėręs. Dabar jis tikina nežinojęs, kad pažeidžia tvarką. Nors turėjo tai žinoti, kai skaitė paskaitas, už kurias gavo pinigus. Žinoma, tai tokia smulkmena, kai žinomos kitos realios istorijos, įskaitant B. Bradausko turto atvejį. Algimanto Salamakino komisija (Seimo etikos ir procedūrų komisija – red. past.) turi ką veikti“, – sakė A. Nakas.
Jei iš šios ar kitų komisijų energingos veiklos ar milijonais besigiriančių Seimo narių visuomenė jaustų didelę naudą, klausimų nekiltų. „Milijonierių daugėja, o Seimo reitingai tik krinta, žmonių pasitikėjimas valdžia mažėja. Apie tokius siūlymus, kuriuos pateikia ponas Valdemaras Valkiūnas, kuris Seime turtingiausias, negaliu pasisakyti kultūringai“, – pastebėjo A. Nakas, turėdamas omeny siūlymus, kad vaikai mokėtų tam tikrus mokesčius tėvams, taip pat ketinimą dėl privalomo balsavimo.
Anot jo, net ir milijonus deklaruojantys politikai, kaip Andrius Šedžius ar kiti, atėję į Seimą randa vienintelį būdą priminti apie save – šokti televizijos eteryje. „Man jie yra visiškai mirę. Kaip prostitutės“, – kategoriškai kirto A. Nakas.
Eina vorele
Seimo narių milijonierių daugėja. Sociologinių tyrimų bendrovės vadovas Vladas Gaidys sakė neįžvelgiąs Lietuvos viešojoje nuomonėje kairuoliškų nuotaikų ir nusistatymo prieš turtinguosius. „Viktoras Uspaskichas turtingas, bet renkamas. Nėra ir visiškai priešingos nuostatos, kad turto reikia“, – kalbėjo sociologas, pripažindamas, kad šiuo atžvilgiu nuomonė tiesiog netyrinėta.
Nesunku pastebėti tendenciją, kad turto žmonės į politiką ateina vis dažniau. Norisi tikėti, kad jie tai daro tik dėl noro pritaikyti savo gebėjimus visuomenės reikalams, iš pelnytos garbės troškulio ir pašaukimo.
Visvaldas Matijošaitis nuo 2010 metų visuomeninės organizacijos „Vieningas Kaunas“ valdybos pirmininkas ir, anot jo paties, idėjinis vadas yra sėkmingas verslininkas – „Vičiūnų“ įmonių grupės savininkas. „Esu senas kaunietis. Kaune, konkrečiai – Vičiūnuose, gyvena jau šešta mano giminės karta. Norisi, kad ir miestas turėtų gerą veidą, kad jame gyventi būtų patogu“, – argumentuoja naujasis visuomenininkas politikas.
Vadovauti Liberalų sąjūdžiui sostinėje, kaip jau rašė „Balsas.lt savaitė“, pasiryžęs bendrovės „Eika“ lyderis Robertas Dargis. Jis sako norįs visiems tik gero ir apie savo meilės trikampius klausimų nebijąs. Tiesa, vos pasirodžius informacijai apie jo galimą balotiravimąsi, kurį jis apibūdino kaip pokalbius prie alaus, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba papurtė jo bendrovę.
Tarp nepopuliarių partijų ir naujai kepamų visuomeninių judėjimų lyderių milijonierių rasime dar ne vieną. Tokia mada. Nepanorėjęs minėti pavardės valstybės saugumo departamento veteranas abejojo: „Ar yra prasmės kaltinti verslininką, ypač sėkmingą, kad jis elgiasi pagal jam sėkmę atnešusius instinktus ir tuomet, kai atsiduria valdžioje? Teiginys, kad milijonas apsaugo nuo noro turėti antrą – kvailystė.“
Puikus signalas rinkėjams – Alytaus savivaldybės istorija, kada į valdžią prasibrovė statybų verslo atstovas Česlovas Daugėla, kuris anaiptol nebuvo skurdžius. Kartu su įvairioms partijoms priklausiusia savivaldybės grietinėle jis buvo patupdytas į belangę.
Iš Lietuvos socialdemokratų partijos pašalintas meras buvo pačiuptas kartu su prieš mėnesį į Tėvynės Sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus įstojusiu administracijos vadovu Gintaru Čereškevičiumi ir dar pora aukštų tarnautojų. Darbo partija ir konservatoriai iškart suskubo suspenduoti jiems antstovaujančių vicemerės ir administracijos vicedirektoriaus narystes.
Verta prisiminti, kad niekuo pasibaigė istorija dėl 25 tūkst. litų, kuriuos 2005 metais „Rubicon group“ neva galėjo skirti parlamentarams papirkti priimant šiai bendrovei naudingą Šilumos ūkio įstatymą.
Kita vertus, nieko naujo Lietuvoje nevyksta. Taškai ant „i“ seniai sudėlioti. Prancūzijos prezidentas Charles'as de Gaulle'is kažkada sakė: „Tiems, kas nori daryti pinigus, reikia leisti juos daryti, bet negalima leisti, kad valstybė būtų lyg maklerių valdoma birža.“
TIK FAKTAI:
Parlamente 2009 metais dirbo 39 Seimo nariai, kurių turtas ir piniginės lėšos viršijo milijoną litų. 2008 metais Seime buvo 35 milijonieriai. Daugiausia jų – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijoje.
Turtingiausiu Seimo nariu dabar tapo Valdemaras Valkiūnas, priklausantis jungtinei Tautos prisikėlimo partijos bei Liberalų ir centro sąjungos frakcijai. Privalomo registruoti turto, vertybinių popierių, meno kūrinių, juvelyrinių dirbinių, piniginių lėšų jis turi sukaupęs net už 36 210 135 litus.
Vienas procentas JAV gyventojų yra milijonieriai. Kongrese milijonierių yra 44 procentai. 50 iš 535 kongreso narių turi daugiau nei 10 mln. dolerių turto.