Tarp Panevėžio pataisos namuose bausmę atliekančių moterų – gausus būrys jaunų mamų.
Panevėžio pataisos namuose yra vienas skyrius, kuriame laiką leisti norėtų dauguma moterų. Juk čia gyvenant ir režimas ne toks griežtas, sąlygos geresnės, yra kitų lengvatų. Deja, patekti į jį gali ne visos – tik kūdikius ir vaikus iki trejų metų auginančios mamos.
Motinos ir vaiko skyriuje yra vienuolika vietų. Pataisos namų direktorius Edvardas Norvaišas teigia, kad visos jos dabar užimtos. Tad kelios už grotų patekusios jaunos mamos jau laukia eilės, kada galės atsivežti iš namų savo mažylius ir persikelti su jais gyventi į šį skyrių. Vietos netrukus reikės ir dviem nėščioms nuteistosioms. Susilaukusios kūdikių, jos irgi norės ir turės teisę tapti Motinos ir vaiko skyriaus gyventojomis.
Panevėžio pataisos namų direktorius E. Norvaišas sako, kad laisvų vietų gali atsirasti netrukus, kai čia augantiems vaikams sukaks treji metai. Artėjančiųjų prie šios ribos yra keletas. Tuomet mažyliai bus paimti giminių arba išvežti į vaikų globos namus, o motinos bus perkeltos į bendrą skyrių.
Pati didžiausia lengvata, pasak direktoriaus, ta, kad kūdikius iki trejų metų auginančios motinos gali pretenduoti pirma laiko išeiti į laisvę. Ir nesvarbu, gyvena Motinos ir vaiko ar bendrame skyriuje.
„Dabar yra tokia tvarka, kad motinos gali išeiti į laisvę atlikusios vieną trečdalį joms skirtos bausmės“, – sako direktorius.
Bet tokia lengvata galioja paskutines dienas. Liepos 1-ąją, atnešiančią į įkalinimo įstaigas daugybę permainų, ir šitos lengvatos nebeliks. Kūdikius auginančios motinos lygtinai bus išleidžiamos pagal bendrą tvarką, kaip ir visos kitos.
Iš 358 šiuo metu bausmę Panevėžio pataisos namuose atliekančių moterų liepos 1-ąją prašymus lygtiniam paleidimui galės pateikti 211 nuteistųjų. Po liepos 1-osios, ko gero, ištuštės ir Motinos ir vaiko skyrius.
Kaip teigia direktorius, Pataisos namai dabar gyvena tik laukimu dienos, kai įsigalios naujasis Probacijos įstatymas. Nuteistosios viliasi, kad jis daugeliui priartins laisvės valandas, o darbuotojai kraupsta nuo jų pečius užgriūsiančių daugybės papildomų darbų.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ