Profilaktinį moksleivių sveikatos tikrinimą užgožia peršalimo ligos, užpuolančios karštyje besivėsinančius šaltais gaiviais gėrimais, ledais, per ilgai besimaudančius vandenyje.
Šiandien moksleiviams dar vasaros atostogos. Neįprasti karščiai, pasirodo, ne tik poilsis ir pramogos, bet ir ligos. Medikai pastebi, jog peršalusių vaikų ne mažiau, kaip ir šaltuoju metų laiku. Dar nesibaigia ir nuo gegužės mėnesio prasidėjęs profilaktinis moksleivių sveikatos tikrinimas. Asmens sveikatos priežiūros centro Antrojo šeimos gydytojų skyriaus vyriausiojo gydytojo pareigas laikinai einanti bendrosios praktikos gydytoja Audronė Navickaitė pastebi, jog šią vasarą dėl profilaktinio sveikatos tikrinimo moksleiviai ateina nuolat jau nuo gegužės mėnesio, tad didelio antplūdžio prieš rugsėjį nesitikima.
Serga visomis peršalimo ligomis
Tik šiuo metu, kai pusė centro medikų atostogauja, srautas atrodo didelis. Bendrosios praktikos gydytoja Audronė Navickaitė sako, jog dažniausiai medikų pagalbos prireikia visomis peršalimo ligomis sergantiems vaikas. Vargina vaikus ir sloga, ir anginos, ir kosuliai. Ši vasara, pasak medikės, išskirtinė ir yra tuo, kad labai daug sergančiųjų peršalimo ligomis. Ypač dažnai specialistų pagalbos prireikia kenčiantiems nuo uždelstų nepavojingų peršalimo ligų - slogos sukeltų komplikacijų, kvėpavimo takų uždegimo. Tad net ir vasarą, kai visi maudosi ir linksmai pramogauja, tenka sirgti ir jaustis išties blogai.
Peršalimo ligas, pasak medikės, sukelia ne tik įvairūs virusai, kurie patenka į organizmą su įkvėptu oru. Nuo karščio nusilpęs organizmas nepajėgia kovoti, ir vaiką jau vargina gerklės perštėjimas, kosulys, nosies užgulimas ar varvėjimas, čiaudulys, galvos skausmas, net karščiavimas, kuris vasaros karštyje tikrai sunkiai pakeliamas.
Karštį vaikai malšina prie vandens. Prie Prūdelio ar kito vandens telkinio praleidžiami pusdieniai ir ilgiau. Saulės karštyje kūnas ne tik stipriai įkaista, bet ir prakaituoja. Vėsintis vaikai labiausiai mėgsta keliomis ledų porcijomis, šaltais gaiviaisiais gėrimais, ilgomis maudynėmis. Deja, pasak gydytojos, perkaitimas keičiamas peršalimu, o staigūs temperatūros pokyčiai labai silpnina ir alina imuninę sistemą, sudaro palankias sąlygas bakterijoms daugintis, labai mažina ryklės, gerklų, nosies gleivinės atsparumą ir sukelia uždegimą - anginą, laringitą ar slogą. Neretai, pasak medikės, manoma, kad ledai, šalti gėrimai, braidymas vandenyje ar maudymasis negali pakenkti, nes grūdina visą organizmą. Tačiau iš tikrųjų šios priemonės padeda užsigrūdinti tik tuomet, jei pasitelkiamos nuolat, o ne tik prasidėjus vasarai. Juolab, karštyje, kai niekada negrūdintas organizmas pradedamas alinti šalčio ar karščio kontrastais. Pasak gydytojos, tik toks vaikas, kuris nuo mažens ir nuolat grūdinamas kontrastingomis temperatūromis, dažniausiai - dušu, kuris vaikščioja basomis, mankštinasi, grūdinasi, suserga rečiau.
Šaltuoju metų laiku, pastebi medikė, imuninė sistema nusilpsta ne tik dėl nuovargio, streso ar sušalimo, bet ir dėl netinkamos mitybos. Todėl pavasarį gydytojas gali skirti sintetinių vitaminų ir mikroelementų. Tačiau vasarą, pasak A. Navickaitės, tikrai jokių papildomų preparatų nereikia, nes vasarą geriausia visų būtiniausių medžiagų gauti su maistu. Ypač uogomis, kurių šiuo metu - ypač daug.
Svoris auga ir per atostogas
Ateina vasarą į šeimos gydytojos kabinetą ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai. „Nuo gegužės mėnesiomoksleiviai pradeda profilaktiškai tikrintis sveikatą, tad jų yra visą vasarą", - sako gydytoja.
Tik dabar, kai beveik pusė gydytojų atostogauja, srautas padidėjo. Todėl rugpjūtį, sugrįžę iš atostogų, didelio moksleivių antplūdžio nesibaimina - dažnas sveikatos pažymėjimą jau bus gavęs.
Pastebimai, pasak medikės, padaugėjo vaikų, varginamų antsvorio. „Vienas dešimtmetis - net dešimt kilogramų per metus priaugęs, net nepažinau", - neslepia nuostabos medikė, ir tokių vaikų sparčiai daugėja.
„Europėjam", - sako medikė, nes ir antsvorio priežastys tos pačios, kaip ir visoje Europoje: greitas ir, žinoma, nesveikas maistas, daug miltinių patiekalų, kaloringų sūrelių ir kitų gaminių, kuriuos mėgsta pirkti tėvai.
„Jis labai daug valgo", - aiškina tėvai staigų svorio didėjimą. „Bet juk maistą į namus parneša ne kas kitas, bet tėvai - ir bandeles, ir sausainius, ledus", - sako gydytoja, įsitikinusi, kad tai tėvų rūpestis žiūrėti, ką ir kiek vaikas valgo.
Dabar - uogų metas, bet jų, pasak gydytojas, valgo retas vaikas. Nes šeimoje nėra tokio įpročio. Bet jei tėvai daugiau pirktų vaisių, daržovių, uogų, tai vaikai jų daugiau ir valgytų.
Medikė pastebi, jog tėvai nelabai ir susikremta, kai pasakoma, kad per didelis vaiko svoris. Tėvams atrodo gražu, o apie sveikatą negalvojama. Deja, atsikratyti nereikalingų kilogramų vaikui taip pat sunku, kaip ir suaugusiajam - reikia mažiau valgyti, daugiau judėti. Apie dietas su vaiku kalbėti išvis beviltiška. Ypač tokiu, kuris mėgsta daug ir skaniai pavalgyti.
Krypsta ir stuburas
Kiekvieną vasarą profilaktinio sveikatos tikrinimo metu medikams tenka diagnozuoti ir vis naujų stuburo patologijos atvejų. „Gaila tų vaikų, nes jie nesupranta, kas jų laukia po kelių trumpų dešimtmečių", - sako medikė. Berniukai į pasakymą, kad krypsta stuburas, visai nereaguoja, nes jiems dėl to nekyla jokių problemų - niekas neskauda, nevargina. Bet juk ateis laikas, kai nugaros skausmas bus ypač varginantis. Mergaitės reaguoja labiau, nes joms aktuali grožio sąvoka, į ją ir apeliuoja medikai.
Medikė pastebi, jog mokyklai ir mokytojams šiandien labai mažai rūpi vaiko sveikata. „Niekas nesirūpina, kad vaikas sėdėtų jo ūgiui tinkančiame suole, niekas nesirūpina, kokio svorio kuprinę vaikas tempia į mokyklą kasdien", - pastebi medikė.
Pastebėjus pirmuosius krypstančio stuburo požymius, reikia labai susirūpinti", - sako gydytoja. Vaikas turi pradėti kuo daugiau plaukioti, turi mankštintis, nes nugaros raumenims būtinas pastovus krūvis, kuris padės suformuoti raumenų „korsetą", laikantį stuburą. Kai žmogui ateis trisdešimtmetis, ištiesinti stuburo nebepavyks.
Deja, ir vasaros atostogos retai pasitarnauja tam, kad vaikas stiprėtų fiziškai. „Juk dažnas leidžia laiką prie kompiuterio, sėdi sulinkęs, sukrypęs, ir niekam tai nerūpi", - sako gydytoja ir ragina vaikus džiaugtis vasara, kuo daugiau būti ore, kuo daugiau sportuoti. Ir, žinoma, nepamiršti tų pavojų, dėl kurių net ir karštą vasaros dieną gali sutrikti sveikata.
Asmens sveikatos priežiūros centro Antrojo šeimos gydytojų skyriaus vyriausiojo gydytojo pareigas laikinai einanti Audronė Navickaitė pastebi, kad peršalimo ligomis šiuo metu sergama beveik tiek pat, kaip ir šaltuoju metų laiku.
Į gydytojo kabinetą vasarą vaikai ateina ne tik prieš mokslo metus profilaktiškai tikrintis sveikatos, bet ir susirgę peršalimo ligomis.
Zita KATKIENĖ