Mokesčių reforma biudžete atvers skylę. Kas ją lopys?

Finansų ministerijai pristačius ilgai lauktą mokesčių reformą, ekonomistai, politikai ir visuomenė susirūpino, kas padengs daug planuojamų išlaidų, nes numatoma skylė biudžete – 200 mln. eurų. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai paprašė finansų ministro Viliaus Šapokos paaiškinti, iš kur gausime papildomų lėšų.

Vyriausybės pristatytoje mokesčių reformoje numatoma didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD), didinti gyventojų pajamų mokestį (GPM), įvesti „Sodros“ įmokų „lubas“ bei sujungti darbdavio ir darbuotojo socialinio draudimo įmokas.

Skylę lopys iš šešėlio

Ekonomistai baiminasi, kad plečiamas NPD ir kiti mokestiniai pakeitimai atvers biudžete skylę. Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis kelia susirūpinimą, kokiais šaltiniais biudžeto trūkumai bus finansuojami.

„Skaičiais yra viskas pagrįsta, sudėliotas labai konkretus 3 metų planas. Pagrindimas yra iš šešėlio, o akivaizdžiai iš duomenų matome, kad šešėlis traukiasi. Kova su šešėliu viską kompensuos“, - posėdyje sakė ministras.

Čia pat A. Kubilius teiravosi, kuo ketinama padengti viešąsias išlaidas, jei biudžete liks mažiau lėšų.

„Tos priemonės, kurios šiuo metu jau yra įdiegtos ir planuojamos įdiegti, duos rezultatą. 2017 m. taip pat buvo numatyta milžiniškai suma, kuri turėjo būti ištraukta iš šešėlio, ir tas planas pasitvirtino“, - teigė V. Šapoka.

Konservatorė Irena Degutienė teiravosi, kaip mokesčių reforma atsilieps, jei sulauksime finansinės krizės. Į tai ministras atsakė tik tiek, kad reforma išdėliota per 3 metus būtent dėl to, kad fiskalinis poveikis per tą laiką būtų padengtas.

Baiminasi dėl NT mokesčio

Bene daugiausiai visuomenės kritikos susilaukė ministerijos siūlymas apmokestinti antruosius ar trečiuosius gyventojų būstus, kuriuose jie ne gyvena, o, pavyzdžiui, nuomoja. Paklaustas, ar tokiam mokesčiui turi valdančiųjų palaikymą, V. Šapoka teigė, kad toks pakeitimas padėtų išvengti turtinės nelygybės, todėl jis tikisi valdančiosios koalicijos palaikymo.

REKLAMA

Teigiamus pokyčius pajus ne visi

Ketinama nuosekliai didinti NPD iki 2,5 vidutinių darbo užmokesčių (dabar VDU 690,5 euro „į rankas“). Šiuo metu NPD – 380 eurų. Natūralu, kad po tokių pokyčių didžiąją naudą pajus vidutinių pajamų gavėjai.

Tuo tarpu darbuotojo socialinio draudimo tarifas sieks 18,5 proc., darbdavio – 1,24 proc., GPM tarifas nuo 15 proc. bus keliamas iki 21 proc.

Ketinama įvesti „Sodros“ įmokų „lubas“, o nuo jų – papildomą progresinį tarifą. Finansų ministerija skaičiuoja, kad, jei šiuo metu uždirbama 500 eurų „ant popieriaus“, atlyginimas per trejus metus padidėtų 57 eurais, jei 900 eurų – 78 eurais, jei 1,2 tūkst. eurų – 91 euru, jei 1,5 tūkst. eurų – 84 eurais, jei 2 tūkst. eurų – 72 eurais.

 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų