Labai atsargiai reikėtų vartoti ir iš pažiūros nekaltus nereceptinius vaistus nuo skausmo.
Negerti vaistų negali
Vilniečiui Edmundui – 81-eri. Iš pažiūros energingas senolis šįkart į vaistinę ateina akių lašų žmonai. Tačiau ir pats dar nuo sovietinių laikų nuolat geria vaistus dėl padidėjusio kraujospūdžio. Sako, jaučiasi gerai, nors dėl šalutinio preparatų poveikio neramu.
Pasak Edmundo, jam paprasčiausiai nėra kitos išeities. Negerti vaistų negali.
Tokių kaip Edmundas – dešimtys, o gal ir šimtai tūkstančių. Visgi vaistais linkę piktnaudžiauti ir apysveikiai žmonės, kurie tabletę čiumpa vos pajutę skausmą. Tiesa, kiti tai neigia.
Žmonės labiausiai sujudo išgirdę, kad nuo šiol recepto reikia ir populiariems vaistams nuo skausmo. Tiesa, tik stipresniems. Tačiau vaistininkai pasakoja, kad žmonės būtent ir reikalauja stipresnių, esą jie geriau suveiks. Vaistininkai atkerta, kad tai – mitas. Neretai silpnesnis medikamentas suveikia geriau. Ir pridaro mažiau žalos.
Užtat konkrečią ligą privalu gydyti specialiai jai paskirtu vaistu, o ne griebti pirmą pasitaikiusį, net jei jis skirtas paprastam skausmui malšinti. Gydytojai pabrėžia – kenksmingą šalutinį poveikį turi visi vaistai.
Pykinimas, vėmimas, viduriavimas - patys rimčiausi pavojaus signalai
Ir ne tik tai. Galime net nesuprasti, kad virškinimo sutrikimai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas gali byloti ne apie naują ligą, o šalutinį kitų vaistų poveikį.
Ypač tai aktualu turintiems širdies ir kraujotakos sutrikimų. Medikamentai, gydantys širdį ir paprasti nuskausminamieji organizme gali tapti itin pavojingu kokteiliu.
Medikai ironizuoja, kad lietuviai taip pamėgę medikamentus, jog namuose jau turbūt turi nebe vaistinėles, o tikras vaistines. Ir dažnai nesusimąsto, kad pykinimą ar kitas nemalonias komplikacijas gali sukelti net ir vitamino D ampulės ar išgryninti žuvies taukai. Daug kas pyksta, kad kai kuriems jų dabar irgi reikia recepto. O dalis moterų net ir šiais laikais stebina vaistininkus prašydamos be recepto parduoti kontraceptikų. Nors esant smarkiai padidėjusiam kraujospūdžiui, epilepsijai ar vėžiniams susirgimams juos gerti draudžiama.
Medikai pabrėžia, kad užpuolus peršalimui ar kitoms ūmioms ligoms, nereceptiniai vaistai turi sveikatą pataisyti per savaitę. Jeigu būklė nepagerėja, privalu kreiptis į gydytoją. Tas pats galioja ir skausmams.
Išsamiau žiūrėkite TV3 reportaže: