Čia matote internete tebegyvuojantį cinamono iššūkį, kuris tiek feisbuke, tiek „Youtube“ aukštą populiarumą išlaiko metai iš metų. Iššūkio dalyviai šį išbandymą laiko visiškai nekaltu – viskas, ką reikia padaryti, tiesiog suvalgyti šaukštą cinamono ir nusifilmuoti. Tačiau bėgant laikui tokie iššūkiai įgavo visiškai kitokį, stipresnį ir pavojingesnį, pagreitį. Šių metų pradžioje viso pasaulio medikai, įskaitant ir Lietuvos, ragino nedalyvauti kvailame skalbimo kapsulių kramtymo iššūkyje, kuriame paaugliai rizikuodavo savo sveikta mėgindami perkąsti skalbiklio kapsulę. Tokie milijonus kartų peržiūrėti vaizdeliai internete plinta ir dabar, juos lengvai gali pasižiūrėti ir lietuvių vaikai.
Nors šis išbandymas populiarumą prarado, jį pakeitė kitas – prezervatyvų iššūkis. Dabar vaikai vietoj cinamono ar skalbiklio eksperimentuoja su guma. Jauni žmonės į nosies šnervę kišasi prezervatyvą, jį sutraukia ir vėliau mėgina ištraukti per burną. Šis iššūkis prasidėjo dar 2013-siais, tačiau masinio tarptautinio populiarumo sulaukė tik dabar, prabėgus 5-eriems metams.
Medikai vieningai aiškina, kad toks iššūkis pavojingas sveikatai. Esą baigčių gali būti visokių: nuo alergijos iki mirtino užspringimo.
„Pats pavojingiausias dalykas – springimas. Įkvėpimas į kvėpavimo takus, o tai gresia uždusimu ir galutiniame rezultate, jeigu nebus kam suteikti pagalbos, gali vaikas žūti. Toliau vėlgi tai yra nešvarūs dalykai ir gresia infekciniais susirgimais, gali patekti infekcija į kvėpavimo takus“, - įspėja vaikų ligų gydytoja Rita Raubienė.
Anot vaikų psichiatrų, vaikai masiškai įsitraukia į tokius kvailus iššūkius, nes nori parodyti save ir siekia pritapti prie bendraamžių.
„Vienas atsiranda, kuris kažką tai pabando, atrodo labai kietas, jis atrodo toks padaręs kažką neįtikėtino, pirmiausia atsiranda išorinis spaudimas, kai jau atsiranda 10, atsiranda 20 ar 30, tai tada formuojasi tam tikras minios fenomenas, kur tokio dalyko klausimu niekas neužduoda, kodėl“, - sako vaikų psichologas Linas Slušnys.
Psichiatrai priduria, kad į pavojingus iššūkius greičiausiai įsivelia arba norintys pasipuikuoti, arba mažai bendraujantys vaikai.
„Kiekvienas vaikas turi kažkokį tai talentą, bet jiems neparodo, kuo ypatingi ir nori išsiskirti iš tos bendros masės, jis yra ypatingesnis. Ir, aišku, pažeidžiamiausi vaikai tie, kurie turi silpnus ryšius šeimoje arba mokykloje“, - tvirtina L.Slušnys.
Tiems tėvams, kurie nenori, kad jų atžalos kištųsi prezervatyvus į nosį, specialistai pataria domėtis, ką internete veikia jų sūnus ar dukra. Interneto iš vaikų atimti neįmanoma ir nereikia. Esą reikia rodyti gerą pavyzdį, padėti atžalai suvokti, kuo gali pasibaigti toks iššūkis, ir drąsiai apie tai kalbėti.
„Jeigu niekas nereaguoja, visiems aplinkui vienodai, paprastai jis ir pabando. Tarsi niekas nenuneigė, kad tai yra faina. Na, kvailystė, na, ir aš padarysiu kvailystę, pažiūrėsiu, kuo tai baigsis. Tai reikia išgirsti ir labai aiškiai pasakyti stop“, - išeitį siūlo vaikų psichiatras.
Specialistai priduria, kad pavojingi iššūkiai dėl augančio išmaniųjų įrenginių skaičiaus visuomenėje plinta vis sparčiau.
Plačiau apie tai TV3 reportaže.