Merai apie Verygos ligoninių pertvarką: tai – kaip virvė pasikarti

Pasipriešinimo tiek iš gydymo įstaigų, tiek Seimo narių sulaukusi sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos inicijuota rajoninių ligoninių pertvarka buksavo. Dar neseniai politikas pareiškė nematąs toliau prasmės tęsti reformą, jei dėl to nėra vieningo koalicijos partijų susitarimo. Savo ruožtu įgaliojimus Vyriausybei grąžinęs naujasis prezidentas Gitanas Nausėda tvirtino tikįs galimybe pertvarkyti gydymo įstaigą negąsdinant žmonių. Tačiau šįkart, panašu, valdantieji nusprendė atsakomybę dėl įstaigų pertvarkos „permesti“ savivaldybėms.

Štai Ramūnas Karbauskis, kalbėdamas apie Seime ne kartą sustabdytą sveikatos apsaugos ministro siūlytą reformą, BNS tvirtino, kad „ji nebuvo nukreipta į jokį uždarymą“. Anot jo, ligoninių tinklo pertvarkai nebūtinos pataisos – galima pradėti nuo derybų su savivaldybėmis, o pertvarkų nenorinti vietos valdžia vėliau turės prisiimti pasekmes.

„Valstiečių“ vadovas sako, kad po savivaldybių tarybų rinkimų pasikeitus taryboms ministerija galės tartis dėl tinklo optimizavimo. Pasak jo, pačios savivaldybės kaip įstaigų steigėjos turi būti suinteresuotos permainomis, nes kitaip ateityje susidurs su lėšų, medikų trūkumu ir kitomis problemomis.

„Realiai reikia šnekėti su kiekviena savivaldybe, kaip ji mato, kaip ji nori, nes savivaldybė prisiimdama sprendimą nieko nedaryt prisiima atsakomybę, kas su ta ligonine bus po metų, kai nebebus gydytojų, kai ji bus nuostolinga. Kai kurios savivaldybių ligoninės turi operaciją per savaitę, krenta kvalifikacija, galų gale žmonės neuždirba, nes jiems mokama už suteiktas paslaugas, ir taip toliau. Žmonės, kurie gina struktūrą, kaip ji veikia, turi prisiimti atsakomybę už pasekmes“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Lygina su virve pasikarti

Savo ruožtu portalo tv3.lt kalbintų rajono savivaldybių merai sakė sutinkantys, kad apie permainas reikia kalbėti, tačiau pabrėžė, jog tai, kas dabar vyksta valstybėje, neveda jų link.

Šakių meras Edgaras Pilypaitis stebėjosi tokiu „valstiečių“ vadovo pasakymu tvirtindamas, kad pati ministerija turėtų apsispręsti, o ne „makaluoti“ situaciją.

REKLAMA

„Mes dirbame pagal turimas licencijas, paslaugas teikiame pagal ligonių kasų nustatytus įkainius. Šiandien Šakių ligoninė dirba rentabiliai, atlyginimai, sutinku, nėra auksiniai, bet įstaiga iš savo teikiamų paslaugų išsilaiko, atitinka keliamą atliekamų operacijų kartelę, tai kur čia yra problema? Taip, tendencijos nėra džiuginančios, tačiau jei norima dar kažką konsoliduoti, turėtų būti daromi visai kiti žingsniai. Dabar viskas kiek panašu į desperatiškus veiksmus. Ministerija su savivaldybe, steigėjais apskritai nekalba, o po to esame vos ne kaltinami, kad neva nieko nedarome“, – kalbėjo jis.

Mero teigimu, realybė tokia, kad dabar gi pati ministerija ligonines pastato į konkurencinę kovą.

„Gal ir įmanoma būtų susikalbėti, regioniniame lygmenyje apsispręsti, kokios paslaugos kur galbūt būtų koncentruojamos, bet valstybės mastu matome ne šią tendenciją, o tai, kad mūsų teikiamas paslaugas nori centralizuoti į didžiuosius šalies centrus. Tik klausimas – kam „užkimšti“ apendikso ar kitomis rutininėmis operacijomis tretinio lygio centrus, kada galbūt galima stiprinti regioninį lygį ir nukrauti apkrovą nuo tų centrų, kurie turėtų specializuotis ypatingo pobūdžio operacijoms? Gal ir būtų galima tai padaryti, bet nereikia pamiršti, kad yra laisva rinka ir pacientas pats renkasi gydymo įstaigą ir gydytoją. Taigi vieną principą įgyvendinam, o pagal kitą norime daryti tvarką. Ši reforma yra tokia – paduoda virvę, muilą ir sako: „Įsimuilinkit virvę ir užsismaukit patys.“ Siekiama ne reformą kaip tokią padaryti, o laukiama, kurie pirmieji pasismaugs. Argi rajono, periferijos žmonės nėra ministerijos žmonės? Tai juk tie patys Lietuvos žmonės“, – savo nuomonę dėstė E. Pilypaitis.

Lauktų Vyriausybės iniciatyvos

Pasvalio meras Gintautas Gegužinskas taip pat sutiko, kad apie pertvarkas reikia galvoti ir kalbėti. Visgi jis nesutiko, kad dėl nevykstančios reformos atsakomybę turėtų prisiimti savivaldybės.

REKLAMA

„Sveikatos apsauga šiaip yra valstybė politika ir finansavimas ateina per teritorines ligonių kasas. Kita vertus, ir savivaldybė prisideda, kiek gali: esame skyrę dar milijoną litų nupirkti kompiuterinio tomografo aparatui, dar kitai įrangai. Tačiau tam tikrus dalykus turi spręsti pati Vyriausybė. Pavyzdžiui, Pasvalio ligoninė turi Akušerijos skyrių. Kad galėtų gyvuoti, jis turi atitikti tam tikrus kriterijus. Tačiau, kita vertus, yra Vyriausybės nutarimas, kad tos ligoninės, kurios pasinaudojo Šveicarijos fondų parama ir gavo atnaujinimą chirurginiams ir gimdymo skyriams, turi įrengtas saulės baterijas, iki 2022-ųjų metų negali būti reorganizuotos. Kaip spręsti tokias problemas? Arba reikia didinti gimdymo įkainius arba Vyriausybė turi apsispręsti, ką darome, nes išmontuoti, išvežti aparatūrą, kuri labai reikalinga ir kažkam išsaugoja gyvybes, irgi nebūtų logiška. Visuomenė senėja ir kvalifikuotos pagalbos poreikis rajonuose tik auga, o senam žmogui važinėti gydytis į Panevėžį būtų problematiška. Taigi reikia visiems susėsti ir kalbėti, o ne permetinėti karštą bulvę iš vieno krepšelio į kitą“, – savo nuomonę išsakė pašnekovas.

Nori didinti paslaugų apimtis

Savo ruožtu Raseinių meras Andrius Bautronis tvirtino, jog savivaldybė visiškai nesuinteresuota, kad miesto gyventojai būtų priversti reikiamos pagalbos važiuoti į kito miesto įstaigą. Tačiau kartu sutiko, kad gydymo įstaigų vadovai, gaudami žinutes iš valstybės dėl mažųjų ligoninių marinimo, priversti ieškoti, kaip užtikrinti įstaigos rentabilumą.

„Ligoninę pasiekia žinutės dėl tam tikrų eilučių mažinimo, dėl to žiūrime, skaičiuojame ir, kiek įmanoma, bandome užbėgti už akių, išlaikyti reikiamus specialistus, kad išliktų mūsų ligoninės paslaugos. Pavyzdžiui, savivaldybė kaip tik ruošia tvarką, kad atvykstantiems tiek pirminio lygio, tiek antrinio lygio gydytojams bus apmokėtos kelionės išlaidos. Esame suinteresuoti, kad ligoninė veiktų teikdama kuo įmanoma didesnes paslaugas. Kol kas Raseinių ligoninė kaip tik gali pasidžiaugti specialistais, įstaiga paslaugų apimtimi pilnai patenkina ne tik mūsų, bet ir aplinkinių rajonų gyventojų poreikius“, – kalbėjo A. Bautronis.

REKLAMA

Dabartinė sistema – nepakankamai efektyvi

Savo ruožtu SAM pabrėžia, jog jau dabar paviešinamos situacijos, kai gydymo paslaugoms vasarą tenka „išeiti atostogų“. O jos esą atsiranda dėl to, kad neįvyko gydymo įstaigų pertvarka. „Apie gydymo įstaigų tinklo pertvarkos būtinybę ne kartą kalbėjo ir tarptautinės organizacijos, kurios yra pateikusios Lietuvai savo rekomendacijas. Pavyzdžiui, EBPO, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Europos Komisija (EK), Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Gydymo įstaigų pertvarka yra būtina, reikalinga ir neatidėliotina. Labai gaila, kad mūsų šalyje ne kartą pritrūko politinės valios įjungti žalią šviesą tokiems pokyčiams, kurie būtų išgelbėję regionų gydymo įstaigas. Priešinosi ne tik opozicija, bet ir buvusi Prezidentė vetavo reformos paketą”, – teigia sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.


Rašyti komentarą...
z
zmogus
2019-08-21 09:18:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jauni isvaziuoja....visuomene sensta...specialistai uz grasius irgi ilgai nedirbs...daug zmoniu gydosi savo lesomis...o dar vaistu neleidzia nusipirkt be receptu(kiek nusinuodijo zmoniu pries 30 metu, kai laisvai galejai nusipirkt vaistu?nieks nenusinuodijo ir visiems tik geriau buvo, daznas zinojo, ko jam reikia ir del sudniekio nelakste i poliklinika ir nesudarinedavo be reikalo eiliu, kaip dabar) nereikedavo laukti pas specialistu talonu po du men., buvo viena poliklinika ir visiems uzteko, ta pacia diena gaudavai paslauga, o dabar??? prisikepe privaciu istaigu daktareliai, kad galetu is zmoneliu paskutinius grasius nulupti, o dagyvenom kovotojai uz laisva lietuva, niekas nekaltas, patys, kokius renkam, tokius turim.....
Atsakyti
-2

E
Eduardas
2019-08-21 09:45:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kad valdininkai turėtų šiltas vėteles
Atsakyti
0

M
Milda
2019-08-21 09:33:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kyla klausimas,kam tada reikalinga sveikatos ministerija,jei už viska turi but atsakinga savivaldybė?
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (18)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų