Į naujienų portalą tv3.lt kreipęsis Kloninių Mijaugonių kaimo (Kietaviškių sen., Elektrėnų sav.) gyventojas Gintautas teigia, kad jau beveik 2 savaites (nuo balandžio 24 d.) kaimo gyvenvietės Žvejų ir Šilo gatvėse nepašalinamos dvi laukinių gyvūnų gaišenos – lapės ir barsuko.
„Pranešiau apie tai Skubiosios pagalbos tarnybų telefonu – 112. Iki šios dienos (gegužės 3 d.) gaišenos nepašalintos. Gaišenas pradėjo draskyti laukiniai paukščiai ir gyvūnai“, – teigė gyventojas.
Naujienų portalo tv3.lt žurnalistams susisiekus su Gintautu gegužės 5 d., jis nurodė, kad gaišenos vis dar nepašalintos. Negana to, gyventojas pridūrė, kad dar kitoje kaimo vietoje, jis rado ir negyvą gulbę. Visgi mirusių gyvūnų kūnais taip niekas ir nepasirūpina.
„Tikėtina, kad panaši situacija yra ir kitose Lietuvos vietose“, – svarsto Kloninių Mijaugonių kaimo gyventojas.
Paaiškino, ką daryti
Dėl kilusios situacijos naujienų portalo tv3.lt žurnalistai kreipėsi į Valstybinę Maisto ir Veterinarijos tarnybą (VMVT), kurios atstovai papasakojo, kaip reikėtų elgtis, pastebėjus laukinio gyvūno gaišeną ar sužeistą laukinį gyvūną.
„Pastebėjus laukinio gyvūno gaišeną ar sužeistą laukinį gyvūną, gyventojai raginami pranešti atsakingoms tarnyboms. Priklausomai nuo situacijos, galima kreiptis į VMVT, jei kyla įtarimų dėl užkrečiamosios gyvūnų ligos.
Taip pat galima skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112, kuris informaciją operatyviai perduos atsakingoms tarnyboms, kreiptis į Aplinkos apsaugos departamentą arba regioninius gyvosios gamtos inspektorius, ypač kai situacija susijusi su gamtosauga“, – nurodo VMVT.
Tokiu atveju, jei gyvūnas yra sužeistas, taip pat galite tiesiogiai kreiptis į Laukinių gyvūnų globos centrą, kuris specializuojasi gyvūnų gelbėjime ir priežiūroje.
Tiesa, VMVT atkreipia dėmesį, kad pati tarnyba gaišenų surinkimo ar utilizavimo paslaugų nevykdo. VMVT funkcija tokiais atvejais yra įvertinti pranešimą iš gyventojų ar kitų institucijų, bei esant įtarimams dėl užkrečiamos gyvūnų ligos, surinkti ir ištirti atitinkamus mėginius bei įvertinti ligos plitimo riziką. Dažniausiai už gaišenų pašalinimą iš viešųjų vietų yra atsakinga savivaldybė.
„Kai kuriais atvejais, kai įtariama užkrečiamoji liga ar gaišena turi epidemiologinę reikšmę, VMVT gali paimti visą gaišeną tyrimams. Tačiau toks veiksmas atliekamas selektyviai – priklausomai nuo gyvūno ar paukščio rūšies, vietos, kurioje gaišena rasta, ir nuo galimos rizikos gyvūnų ar žmonių sveikatai“, – komentavo VMVT specialistai.
Tiesa, VMVT duomenimis, dėl lapės ir barsuko gaišenų, esančių Kloninių Mijaugonių kaime, tarnyba pranešimų negavo.
„Esame gavę pranešimų dėl gulbių gaišenų, tačiau kitomis koordinatėmis, gulbės buvo surinktos“, – nurodo VMVT.
Bendrojo pagalbos centro (BPC) atstovė viešiesiems ryšiams Vilma Juozevičiūtė taip pat nurodė, kad skambučio dėl gyvūnų gaišenų Kloninių Mijaugonių kaime negavo, tačiau buvo gautas elektroninis laiškas.
„balandžio 24 d. administracijos el. pašto adresu buvo gautas el. laiškas. Laiške nebuvo nurodyta tiksli gaišenų radimo vieta, taip pat nebuvo jokio kontaktinio telefono numerio, kuriuo būtų galima su pranešėju susisiekti. Gauta informacija (tiek, kiek jos buvo nurodyta el. laiške) pagal kompetenciją perduota Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos pranešimų priėmimo tarnybai.
Pranešėjui buvo išsiųstas el. laiškas, kuriame jis buvo informuotas, kad norėdamas pranešti apie nusikaltimą ar teisės pažeidimą, staiga iškilusią grėsmę gyvybei, sveikatai ar aplinkai jis turėtų skambinti skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112. Mūsų įstaigos elektroninis paštas nėra skirtas skubios pagalbos prašymams, jis naudojamas tik administracinei korespondencijai siųsti ir gauti“, – priminė BPC atstovė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
1.Gandras 2.Krankliai 3.Varnos.4.Kuosos ir po to kita smulkmė.
Kol pirmi nepasisotina , tol kiti laukia savo eilės ir taip iki mažumės kurie ir tai dar randą ko ant kaulų palesti. Po to prie plikų kaulų prisistato krankliai juos su snapu suskaldo ir išlesa kauluose esantys kaulų smegenis.