REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš kelionės Meksikoje grįžusi marijampolietė Irma skundėsi susidūrusi su neteisybe, mat privalanti laikytis izoliacijos, nors turi imunitetą COVID-19 ligai patvirtinančių antikūnų. Ministerija savo ruožtu aiškina, kad vien serologiniu testu pasitikėti neišeina ir reikia būtų persirgus „oficialiai“ arba pasiskiepijus.

Iš kelionės Meksikoje grįžusi marijampolietė Irma skundėsi susidūrusi su neteisybe, mat privalanti laikytis izoliacijos, nors turi imunitetą COVID-19 ligai patvirtinančių antikūnų. Ministerija savo ruožtu aiškina, kad vien serologiniu testu pasitikėti neišeina ir reikia būtų persirgus „oficialiai“ arba pasiskiepijus.

REKLAMA

Į tv3.lt portalą kreipėsi moteris, kuri pasakojo esanti priversta karantinuotis po kelionės iš užsienio, nepaisant to, kad turi tyrimų įrodymus apie susiformavusius antikūnus, nors oficialiai COVID-19 ir nesirgo.

Tuo metu tie, kurie buvo gydytojų užregistruoti kaip sirgę arba pasiskiepijusieji abiem skiepų dozėmis, izoliuotis neturi.

Sirgimas be diagnozės – „nesiskaito“?

Kaip teigė Irma (tikrasis vardas ir pavardė žinomas ir pakeistas, – aut. past.), trims savaitėms su vyru išvykusi į Meksiką ir grįžusi vasario 12-ąją buvo nemaloniai nustebinta, kai sužinojo, kad be jokių išimčių privalės praleisti izoliacijoje numatytą laiką.

REKLAMA
REKLAMA

„Grįžus pagal visus reikalavimus pasidarėme PGR testą, jis buvo neigiamas. Pirmadienį (vasario 15-ąją) pasidarėme antikūnų testą, kuris parodo, kad esame savaime persirgę ir turime susiformavusį imunitetą. Tačiau, kaip pasirodo, jei antikūnai susiformavo nuo skiepo, karantinuotis nereikia. Taip pat jei sirgai ir dareisi PGR testą, kuris buvo teigiamas, esi užsiregistravęs kaip COVID-19 ligonis, karantinas nereikalingas.

REKLAMA

Bet jei turi stiprų imunitetą, kuris susitvarko pats, jokie kraujo tyrimų rezultatai nesutrumpina tavo karantino laiko. Tai kaip ir natūralios organizmo apsaugos nebeliko – gali tik sirgti, mirti, būti pajungtas prie kvėpavimo aparatų, reanimacijose – tada bus „užskaityta“. Logikos senai nebėra, bet čia absoliutus iškraipymas“, – pabrėžė Irma.

Juto tik lengvus simptomus

Marijampolietė pasakojo, kad nors šeimoje ir pajuto lengvus peršalimo simptomus, tiesiog gydėsi namuose.

„Vyras buvo lengvai sirgęs tris dienas gruodžio pradžioj, aš sausio viduryje kelias dienas truputį kosėjau ir perštėjo gerklę. Kadangi sėkmingai gydomės patys, nei testų darėm, nei pas gydytojus ėjom. Net negalvojau, kad tai gali būti kovidas.

REKLAMA
REKLAMA

Bet dėl viso pikto grįžę nusprendėme, kad reiktų pasidaryti antikūnų tyrimą. Pas abu su vyru jų aptikta pakankamai – 8 ir 16.11. Ir, kaip mums sakė, tie antikūnai yra keturių rūšių , o mūsiškiai yra tie jau susiformavę, duodantys ilgalaikį imunitetą“, – dėstė moteris.

Tačiau trečiadienį pateikus visus tyrimus paaiškėjo, kad būtina turėti gydytojo pažymą apie ligą, teigiamą testą ir izoliaciją. 

„Jeigu prasirgai labai lengvai, nes turi natūralų imunitetą ir antikūnų kraujo tyrimai tai patvirtina – nesiskaito. Negana to, norint susitrumpinti karantino terminą, turint imunitetą ir būnant visiškai sveikam, vėl reikia darytis dar vieną testą, mokėti 80–90 eurų“, – tvarka stebėjosi Irma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji teigė nenorinti dėl ko nors piktintis, bet suprantanti, kad ne ji viena gali atsidurti tokioje situacijoje:

„Juokinga, kad skiepų pagalba įgytas imunitetas yra „geresnis“ nei natūraliu būdu persirgus. Ir ši dalis žmonių yra niekam neįdomi, jie ignoruojami, nes negali turėti tiesiog natūralaus imuniteto.“

Abejoja serologinių testų patikimumu

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtino, kad išimtis dėl izoliacijos numatyta keliautojams, kurie yra persirgę COVID-19 liga, ir tiems, kurie yra paskiepyti pagal pilną skiepijimo schemą.

„Tokiu atveju, jei keliautojas, grįžęs ar atvykęs į Lietuvą yra persirgęs, jis su savimi oro ar jūrų uoste turėti gydymo įstaigos pažymą apie tai, kad jam COVID-19 liga buvo patvirtinta atlikus laboratorinį tyrimą ne seniau nei prieš 90 dienų iki grįžimo / atvykimo į Lietuvą. Jei žmogus paskiepytas – dokumentus, įrodančius, kad tai padaryta pagal pilną skiepijimo schemą. Dokumentai turi būti su vertimu į lietuvių, anglų ar rusų kalbą“, – teigiama portalui atsiųstame atsakyme.

REKLAMA

Tačiau priduriama, kad dėl antikūnų testo politikos formuotojas nėra numatęs išimties tiems asmenims, kurie turi tokį testą, tačiau jiems liga nebuvo patvirtinta atlikus PGR tyrimą.

Kaip patikslino Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), taip yra dėl serologinių testų jautrumo skirtumų.

„Pasaulyje yra daugybė serologinių (tiek kokybinių, tiek kiekybinių), kurių jautrumo ir specifiškumo įvertinti neįmanoma, todėl sprendimai dėl izoliacijos, remiantis serologiniais testais nėra priimami. Lietuvoje naudojamų serologinių testų reikalavimai jautrumui ir specifiškumas yra reglamentuojami teisės aktais“, – aiškino SAM  Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Nerija Kuprevičienė.

Susidūrėte su panašia problema? Papasakokite mums, konfidencialumą garantuojame.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų