LR žemės ūkio rūmuose įvyko Lietuvos cukrinių runkelių augintojų pasitarimas, kurio dalyviai prašė Žemės ūkio rūmų palaikyti jų poziciją susidarius jiems itin nepalankiai situacijai Lietuvos cukraus pramonėje ir tarpininkauti kreipiantis į valdžios institucijas dėl paramos.
Žemės ūkio rūmai su nerimu vertina cukraus pramonėje susiklosčiusią situaciją. Cukraus sektoriaus reformos nuostatų įgyvendinimas Lietuvoje atskleidė daugelį problemų, kurios vėl užgulė tik žemdirbių pečius.
Gamintojų ir perdirbėjų derybos, kurios ES šalyse vyksta civilizuotai, konstruktyviai, atvirai, ieškant kompromisų, mūsų šalyje vyksta diktato forma: perdirbėjai pasinaudodami savo monopoline teise savo interesus kelia aukščiau augintojų, visiškai neįsiklausydami į ekonominius žemdirbių argumentus.
Šitas konfliktas buvo užprogramuotas jau cukraus sektoriaus reformos pradžioje – ES vykdoma cukraus reforma suteikė teisę fabrikui apsispręsti dėl dalinio ar visiško gamybos restruktūrizavimo. Žemdirbių įtaka ir galimybės daryti įtaką šiam procesui yra minimalios.
Cukrinių runkelių augintojų kooperatyvų ekonominiais skaičiavimais, cukrinių runkelių auginimas šiuo metu perdirbėjams siūlant dabartines supirkimo kainas yra nuostolingas verslas. Todėl cukrinių runkelių augintojų kooperatyvai nutarė fabrikams siūlyti pasitraukti iš gamybos, t.y. pradėti visiško restruktūrizavimo procedūras nedelsiant, jei cukraus gamybos įmonės nepasiūlys realių supirkimo kainų ir neieškos abiem pusėm palankių išeičių.
Žemės ūkio rūmai pareiškia:
Kreipiamės į valdžios institucijas ryžtingiau imtis iniciatyvos prisidėti prie situacijos normalizavimo, padedant žemdirbiams išvengti galimų ekonominių nuostolių. Mūsų nuomone, valdžios pareiga – apginti teisėtus ir ekonomiškai pagrįstus žemės ūkio produkcijos gamintojų reikalavimus.
Taip pat kreipiamės į visus žemdirbius ir dabartinius cukrinių runkelių augintojus, kuriuos perdirbėjai bando suvilioti cukraus auginimo perspektyvomis ir trumpalaikiais pažadais: raginame vienytis, palaikyti Lietuvos cukrinių runkelių augintojų kooperatyvų išsakytą poziciją ir nepasirašinėti cukrinių runkelių auginimo sutarčių su cukraus gamybos įmonėmis. Kai nėra konkurencijos, trūksta ūkininkų solidarumo, o valdžios institucijos užima stebėtojo poziciją, tampa akivaizdu, kad žemdirbių problemas išspręsti gali tik jie patys. Tik būdami solidarūs apginsite savo interesus ir teisėtus reikalavimus.
Daugiau: