Pasak ekspertų, Rusija pinigų tokiems veikėjams negaili ir randa būdų, kaip juos pervesti net galiojant sankcijoms.
Gegužės 9-ąją TV3 mikrofoną pamatęs prorusiškas interneto politikas Kazimieras Juraitis iškart pareiškė, kas dirba Lietuvai, o kas dirba prieš Lietuvą:
„Jus remia amerikonai, jus samdo, o mus remia iš idėjos. Tuo mes ir skiriamės.“
Bet K. Juraitis taip ir nepasakė, kas konkrečiai iš idėjos remia jį su bendražygiais. Tik ne sykį pabrėžė, kad remia žmonės.
„20 metų socialiniai projektai, kurių dabar niekas neremia, žmonės patys remia“, – teigė aktyvistas.
Teikė prašymus „Pravfondui“
Socialiniai projektai, pasirodo, ne visai socialiniai, o prašymai Rusijos valstybiniam tėvynainių gynimo komitetui, arba kitaip – „Pravfondui“. Tarptautinio žurnalistų tyrimo, kuriam informaciją surinko Danijos visuomeninis transliuotojas, o juos papildė LRT tyrimų skyrius, duomenys rodo, kad K. Juraitis bent vieną kartą teikė prašymą gauti 7 tūkstančius eurų.
„Juokingiausia, kad tie asmenys, patys dažnai linkę sakyti, kad reikia užsieniečių įstatymo, kuris neva atskleistų Amerikos ir Vakarų įtaką, patys imdami pinigus iš Rusijos“, – sakė tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskas.
Dabartiniais duomenimis, K. Juraičio bendražygė Erika Švenčionienė jokių laiškų tėvynainių komitetui nerašė, bet jos bylai bent 1400 eurų prašė jos bendražygis, dabar besislapstąs Baltarusijoje, Edikas Jagelavičius. Ir bent 600 eurų tikrai gavo. E. Jagelavičius prašė ir 5 tūkstančių eurų, kad apgintų Valerijų Ivanovą, taip pat minėtuosius K. Juraitį ir E. Švenčionienę.
„Piliečiams turbūt reikėtų žinoti – kai jūs girdite arba socialiniuose tinkluose matote tuos asmenis, tai tiesiog supraskite, kieno užsakymu jie šitą dainelę dainuoja“, – sakė S. Malinauskas.
Skandalingasis pseudoteisininkas Stanislovas Tomas irgi teikė paraiškas „Pravfondui“, aiškindamas, kad E. Švenčionienei nuo Lietuvos teisėsaugos apginti reikia bent 25 tūkstančių eurų. Tiesa, „Pravfondo“ atstovai S. Tomą ragino stabdyti arklius, nes sumos per didelės ir neatitinka realių išlaidų. Nelabai sekėsi ir sau pinigų gauti. Prašė 60 tūkstančių, gavo tik 10 tūkstančių. Panamos banke sąskaitą turėjęs Tomas išsigando, kad Rusijos pinigus užšaldys, todėl ėmė prašyti, kad pinigus gautų kriptovaliuta.
Kiek mokėjo „Pravfondas“
Kur kas dosnesnis „Pravfondas“ buvo advokatui Ryšardui Burdai už atstovavimą trims Sausio 13-osios bylos kaltinamiesiems. Nuo 2018-ųjų R. Burda galėjo gauti 130 tūkstančių eurų.
„Čia Rusijos kalibrais yra kišenpinigiai. Čia yra tikrai smulkūs pinigai. Ir vis dėlto pabrėžčiau, kad kalbame tiktai apie vieną organizaciją“, – teigė „Sienos“ žurnalistas Šarūnas Černiauskas.
Susirašinėjimai rodo, kad R. Burda įkyriai reikalaudavo pinigų už savo darbą ir rodydavo nepasitenkinimą, jeigu gaudavo per mažai. Kai „Pravfondas“ pateko į sankcijų sąrašą, R. Burda atsidarė sąskaitą Rusijos „Sberbanke“, kad galėtų ir toliau gauti rusiškus pinigus. „Sberbanke“ sąskaitas atsidarė ir dar du advokatai, kad gautų mažiausiai po 15 tūkstančių eurų už atstovavimą.
„Daugelį šitų veikėjų su rusiškais pinigais iš „Pravfondo“ ištempėm į dienos šviesą praėjusių metų vasarą. Ir dabar matome labai daug papildomų detalių. Mes matom susirašinėjimus, konkrečias sumas, matom konkrečius veikimo metodus. <...>
„Žmonės, kurie vienaip ar kitaip įkišę į Kremliaus kišenę, užsiima ne tik ta veikla, kuri yra viešai deklaruojama. Galų gale, prieinama ir iki akivaizdaus ir elementaraus šnipinėjimo, už ką kalėjime sėdi Algirdas Paleckis “, – kalbėjo Š. Černiauskas.
„Mes matome, kad institucijos žino tai, žiūri ir leidžia jiems visiškai laisvai veikti, tai panašu, kad žurnalistai padaro daugiau darbo negu Valstybės saugumo departamentas arba kitos institucijos“, – įsitikinęs S. Malinauskas.
„Mes turime suteikti pakankamus įrankius mūsų žvalgybai, nes aklumas tokios geopolitinės įtampos metu yra pražūtingas. Ir antras dalykas, aišku, tam yra reikalingi resursai. Buvo nepakankamai finansuojama mūsų žvalgyba eilę metų“, – tikino krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
Iš viso 50 tūkstančių laiškų gavo ir išnagrinėjo žurnalistai iš Europos šalių. „Pravfondas“ nuo 2012 metų galėjo skirti ne mažiau nei tūkstantį išmokų, kurių bendra vertė – ne mažiau nei 6 milijonai dolerių.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



















































































































































































































































