Šalia Šiaulių iškilsiantis pirmasis Lietuvoje privatus kalėjimas masina verslininkus, bet piktina vietos gyventojus. Žmonės skundžiasi, kad apie būsimas statybas jiems niekas nepranešė. Tuo tarpu Vyriausybė jau dairosi sklypų kitiems kalėjimams.Mažiausiai keturi tardymo izoliatoriai-kalėjimai Lietuvoje iki 2015-2017 metų iškils kaip pusiau arba visiškai privatūs. Tai "Lietuvos rytui" patvirtino teisingumo ministras.
Jau nutarta, kad pirmoji tokia įstaiga iškils šalia Šiaulių uždaryto sąvartyno - suformuotas valstybei priklausantis sklypas, todėl liko tik paskelbti konkursą. Valdžia tikisi, kad kalėjimus pastatys privatūs investuotojai, pastatus prižiūrės privatūs komunalininkai, o nusikaltėlius saugos privati saugos bendrovė. Užsakymų išbadėję verslininkai teigia su nekantrumu laukiantys konkursų.
Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktorius Markas Tokerevas pripažino, kad ši vieta pasirinkta dėl kelių priežasčių. Pirmiausia - greta nėra gyvenamųjų teritorijų, šalia driekiasi magistralinis kelias, todėl būtų patogu gabenti nuteistuosius.
"Be to, nereikėjo ir žemės iš savininkų pirkti, - privalumus vardijo kalinimo įstaigos vadovas. - Ir kainuos pigiau, nes nebūsime prijungti prie centralizuotų tinklų".
M. Tokarevas pažymėjo, kad artimiausiais metais kalinių skaičius Lietuvoje gali pastebimai didėti, nes ne viena ES narė rimtai svarsto galimybę išsiųsti svetimtaučius bausmės atlikti į gimtinę.
Praėjusiais metais Šiaulių apskrities viršininko administracija naujam kalėjimui statyti Malavėnų kaimo ribose skyrė 8,1 ha valstybinės žemės sklypą greta Šiaulius juosiančio šiaurės rytų aplinkkelio.
1800 teismo laukiančių žmonių ir nuteistųjų talpinsiančią įstaigą planuojama pastatyti per 5 metus. Dabar tvarkomi žemės paskirties pakeitimo, komunikacijų klausimai, po to bus skelbiamas projekto konkursas.
Kaip "Lietuvos rytui" teigė teisingumo ministras Remigijus Šimašius, netrukus bus skelbiamas žemės sklypų, kuriuose stovės ir kiti kalėjimai, įsigijimo konkursas. Privatūs kalėjimai kils ne tik šalia Šiaulių, bet ir prie Vilniaus, Klaipėdos ir Panevėžio.
Apskaičiuota, kad naujų kalėjimų statyba ir įrengimas kainuotų apie 320 mln. litų.
"Valstybė neturi galimybių skolintis naujų kalėjimų statybai. Tad jie turėtų būti statomi visiškai arba iš dalies už privačių investuotojų pinigus", - teigė R. Šimašius.
Dabar valstybė kasmet kaliniams išlaikyti išleidžia apie 244 mln. litų.