Sociologijos ekspertai teigia, kad lyginant su 2008 metais Lietuvoje korupcijos nesumažėjo, tačiau padidėjo piliečių ryžtas dalyvauti antikorupcinėje veikloje.

Trečiadienį paskelbus „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) šeštąjį kartą parengto tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2008“ rezultatus juos pristatydama sociologė Jolanta Aleknevičienė pažymėjo, kad šis tyrimas nuo ankstesniųjų skiriasi tuo, kad 2008 metais atliekant tyrimą buvo apklausti ne tik paprasti gyventojai (1050) bei įmonių vadovai (500), tačiau ir valstybės bei savivaldybių tarnautojai (509).

Tyrimas parodė, kad 2008 metais 75 proc. (2007 - 85 proc.) apklaustų gyventojų teigė manantys, jog kyšio davimas padeda spręsti problemas, 64 proc. buvo pasirengę duoti kyšį.

Tai, jog kyšiai sprendžia problemas manė 75 proc. (2007 - 78 proc.) įmonių vadovų, 51 proc. buvo pasirengę tai padaryti. Tarp tarnautojų 64 proc. manė, kad kyšiai padeda, 42 proc. buvo pasirengę juos duoti.

Pasak J.Aleknevičienės, nuo 2002 metų, kuomet buvo pradėtas sudarinėti korupcijos žemėlapis, rezultatai nesikeičia.

Tyrimui vadovavęs Aleksandras Dobryninas teigė suprantantis, kad yra norinčių įžvelgti pagerėjimą lyginant su 2007 metais, tačiau, anot jo, viešas interesas įpareigoja įvardinti ilgalaikes tendencijas, kuriose teigiamų pokyčių nėra daug.

REKLAMA

Pasak tyrėjų, gyventojai labiausiai paplitusiomis korupcijos formomis laiko kyšininkavimą (88 proc.), piktnaudžiavimą tarnyba (88 proc.) bei nepotizmą - giminių ir bičiulių protegavimą (78 proc.), o įmonių vadovai - piktnaudžiavimą tarnyba (82 proc.), nepotizmą (81 proc.) ir kyšininkavimą (80 proc.). Anot tarnautojų, nepotizmas yra labiausiai paplitusi korupcijos forma valstybės tarnyboje (62 proc.). 60 proc. apklaustų tarnautojų mano, kad Lietuvoje yra labai paplitęs kyšininkavimas, o 53 proc. - piktnaudžiavimas tarnyba.

Tyrimo rezultatai parodė, kad tarnautojams korupcija yra svarbiausia Lietuvos socialinė problema, gyventojams tarp pagrindinių socialinių problemų ji yra trečia, įmonių vadovams - ketvirta.

Lyginant su 2007 metais padaugėjo sutinkančių dalyvauti antikorupcinėje veikloje. Apie trečdalis (35 proc.) įmonių vadovų, kiek mažiau tarnautojų ir apie penktadalis (22 proc.) gyventojų teigė, kad sutiktų dalyvauti antikorupcinėje veikloje. Vis dėlto sutinkančių dalyvauti antikorupcinėje veikloje piliečių visose grupėse buvo mažiau nei nesutinkančių.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų