REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sociologijos ekspertai teigia, kad lyginant su 2008 metais Lietuvoje korupcijos nesumažėjo, tačiau padidėjo piliečių ryžtas dalyvauti antikorupcinėje veikloje.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį paskelbus „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) šeštąjį kartą parengto tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2008“ rezultatus juos pristatydama sociologė Jolanta Aleknevičienė pažymėjo, kad šis tyrimas nuo ankstesniųjų skiriasi tuo, kad 2008 metais atliekant tyrimą buvo apklausti ne tik paprasti gyventojai (1050) bei įmonių vadovai (500), tačiau ir valstybės bei savivaldybių tarnautojai (509).

REKLAMA

Tyrimas parodė, kad 2008 metais 75 proc. (2007 - 85 proc.) apklaustų gyventojų teigė manantys, jog kyšio davimas padeda spręsti problemas, 64 proc. buvo pasirengę duoti kyšį.

Tai, jog kyšiai sprendžia problemas manė 75 proc. (2007 - 78 proc.) įmonių vadovų, 51 proc. buvo pasirengę tai padaryti. Tarp tarnautojų 64 proc. manė, kad kyšiai padeda, 42 proc. buvo pasirengę juos duoti.

Pasak J.Aleknevičienės, nuo 2002 metų, kuomet buvo pradėtas sudarinėti korupcijos žemėlapis, rezultatai nesikeičia.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimui vadovavęs Aleksandras Dobryninas teigė suprantantis, kad yra norinčių įžvelgti pagerėjimą lyginant su 2007 metais, tačiau, anot jo, viešas interesas įpareigoja įvardinti ilgalaikes tendencijas, kuriose teigiamų pokyčių nėra daug.

Pasak tyrėjų, gyventojai labiausiai paplitusiomis korupcijos formomis laiko kyšininkavimą (88 proc.), piktnaudžiavimą tarnyba (88 proc.) bei nepotizmą - giminių ir bičiulių protegavimą (78 proc.), o įmonių vadovai - piktnaudžiavimą tarnyba (82 proc.), nepotizmą (81 proc.) ir kyšininkavimą (80 proc.). Anot tarnautojų, nepotizmas yra labiausiai paplitusi korupcijos forma valstybės tarnyboje (62 proc.). 60 proc. apklaustų tarnautojų mano, kad Lietuvoje yra labai paplitęs kyšininkavimas, o 53 proc. - piktnaudžiavimas tarnyba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo rezultatai parodė, kad tarnautojams korupcija yra svarbiausia Lietuvos socialinė problema, gyventojams tarp pagrindinių socialinių problemų ji yra trečia, įmonių vadovams - ketvirta.

Lyginant su 2007 metais padaugėjo sutinkančių dalyvauti antikorupcinėje veikloje. Apie trečdalis (35 proc.) įmonių vadovų, kiek mažiau tarnautojų ir apie penktadalis (22 proc.) gyventojų teigė, kad sutiktų dalyvauti antikorupcinėje veikloje. Vis dėlto sutinkančių dalyvauti antikorupcinėje veikloje piliečių visose grupėse buvo mažiau nei nesutinkančių.

REKLAMA

Vertinant priemones, padėsiančias sumažinti korupcijos lygį šalyje, respondentai labiausiai akcentavo būtinybę griežtinti sankcijas už korupcinį elgesį, įstatymų tobulinimą, atliekant jų antikorupcinę ekspertizę bei visuomenės moralės kėlimą ir švietimo priemonių taikymą.

Tarp institucijų, efektyviai mažinančių korupciją Lietuvoje, visi tyrimo dalyviai geriausiai vertina žiniasklaidą (49 proc.) ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (28 proc.).

Gyventojai labiausiai korumpuotomis institucijomis laiko Seimą ir teismus (po 49 proc.), tarnautojai - Seimą ir partijas (atitinkamai 32 proc. ir 26 proc.), verslininkai - savivaldybes ir apskrities viršininkų administracijas (po maždaug 60 proc.).

2008 metų rugsėjo-2009 vasario mėnesiais tyrimą atliko viešosios nuomonės tyrimo kompanijos RAIT, „Vilmorus“ ir VISEO.

„Transparency International“ yra tarptautinė nevyriausybinė organizacija, užsiimanti antikorupcine veikla visame pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų