Lietuva yra suinteresuota, kad dar šiemet Europos Sąjungos šalys narės pasiektų susitarimą dėl Konstitucinės sutarties.
Tai užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas sakė trečiadienį Vyriausybės pasitarime, kuriame buvo pristatyta Lietuvos pozicija dėl ES konstitucinės sutarties ateities ir Berlyno deklaracijos, skirtos Romos sutarties 50 metų jubiliejui paminėti.
Kaip pranešė URM, P.Vaitiekūnas pabrėžė, kad nuo to, kaip bus išspręstas ES konstitucinės sutarties klausimas, priklausys, kokia Sąjunga bus ateityje, ar sugebės atsakyti į vidinius ir išorinius iššūkius, ar ES bus stipresnė, efektyvesnė ir demokratiškesnė.
"Nuo šių sprendimų priklausys ir Lietuvos gerovė bei įtaka Europoje, ir žmonių pasitikėjimas ES", - sakė ministras.
Jis pažymėjo, kad Lietuva nuosekliai pasisakė ir pasisakys už ES konstitucinės sutarties turinio išsaugojimą.
"Esame suinteresuoti, kad dar šiais metais būtų pasiektas susitarimas dėl ES konstitucinės sutarties, priešingu atveju ES raida gali pasisukti nepalankia Lietuvai linkme", - teigė P.Vaitiekūnas.
Ministras informavo, kad Lietuva savo poziciją derina su 17 kitų dokumentą jau ratifikavusių ES šalių. Ratifikavusių šalių atstovai sausio 26 dieną Madride aptars, kaip padėti šį pusmetį blokui pirmininkaujančiai Vokietijai pasiekti teigiamų rezultatų derybose dėl konstitucinės sutarties likimo.
Pasak pranešimo, konsultacijose su Vokietijos atstovais dėl Berlyno deklaracijos Lietuva siūlys į deklaraciją įtraukti nuostatas dėl bendros energetikos politikos, Bendrijos solidarumo ir lygiateisiškumo principų, kaimynystės politikos. Tačiau esminis Lietuvos interesas, anot ministro, yra siekti, kad Berlyno deklaracija suteiktų postūmį ES konstituciniam procesui.
2004 metų spalio 29 dieną ES vadovų pasirašyta sutartis dėl Konstitucijos Europai turėjo įsigalioti 2006 metų lapkričio 1 dieną, tačiau po nesėkmingų referendumų Prancūzijoje ir Nyderlanduose nuspręsta jos įsigaliojimo datą atidėti.
Šiuo metu Sutartį dėl Konstitucijos Europai yra ratifikavusios 18 šalių - Lietuva, Vengrija, Slovėnija, Italija, Ispanija, Slovakija, Graikija, Austrija, Vokietija, Latvija, Kipras, Malta, Liuksemburgas, Belgija, Suomija, Estija, Bulgarija ir Rumunija.
Berlyno deklaracija, skirta Romos sutarties 50 metų sukakčiai paminėti, turėtų būti patvirtinta 2007 metų kovo 25 dieną ES valstybių ir vyriausybių vadovų neformaliame susitikime Berlyne. Tikimasi, kad ši deklaracija bus bendro pobūdžio dokumentas, kuriame bus aprašomi ES laimėjimai, vertybės ir jų įtaka Sąjungos ateičiai.