naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos žvalgyba mano, kad Lietuva artimoje perspektyvoje gali būti pasirinkta Baltarusijos diversinių žvalgybinių grupių taikiniu. Žvalgybos požiūriu, artima perspektyva yra laikotarpis nuo 6 mėnesių iki dvejų metų. 

Lietuvos žvalgyba mano, kad Lietuva artimoje perspektyvoje gali būti pasirinkta Baltarusijos diversinių žvalgybinių grupių taikiniu. Žvalgybos požiūriu, artima perspektyva yra laikotarpis nuo 6 mėnesių iki dvejų metų. 

REKLAMA

Tokios diversinės žvalgybinės grupės šiuo metu veikia Baltarusijos ir Ukrainos pasienyje ir rengia įvairias provokacijas. Jų tikslas yra prasiskverbti į Ukrainos teritoriją, naikinti Vakarų tiekiamą ginkluotę, amuniciją, humanitarinę pagalbą. Tai viena iš Baltarusijos paramos Rusijos karui prieš Ukrainą formų. 

Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime, kurį parengė Valstybės saugumo departamentas ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas, teigiama, kad kuriant tokio pobūdžio diversines grupes dalyvauja Baltarusijos privati karinė ir saugumo kompanija „GardServis“, kuri yra siejama su Aliaksandro Lukašenkos administracija. Tai į Rusijos „Wagner“ panaši privati samdinių įmonė. 

Anot žvalgybos, diversinės grupės yra formuojamos ne tik iš privačių karinių kompanijų samdinių, bet ir iš Baltarusijos jėgos struktūrų personalo. Žvalgybos duomenimis, dalis diversinių grupių narių yra Baltarusijos prezidento apsaugos tarnybos darbuotojai.

REKLAMA

„Neatmestina, kad jos yra nukreiptos veikti ir prieš Europos valstybes, teikiančias karinę bei humanitarinę pagalbą Ukrainai. Žvalgybos vertinimu, išlieka rizika, kad artimoje perspektyvoje Lietuva gali būti pasirinkta panašių Baltarusijos diversinių žvalgybinių grupių taikiniu“, – sakoma dokumente. 

REKLAMA

Privačios saugumo kompanijos pasauliniame kontekste nėra didelė naujiena, tačiau Vakarų šalys samdinius dažniausiai pasitelkia objektų apsaugai, kariniams mokymams ir tiesiogiai į karinius veiksmus neįtraukia. Rusija privačias samdinių kompanijas, kaip kad „Wagner“, labai stipriai panaudoja kariniuose veiksmuose – tai vyksta Afrikos šalyse, Sirijoje, taip pat ir Ukrainoje. 

Lietuvos žvalgyba sako, kad plačiausiai žinoma apie GRU kuruojamą Jevgenijaus Prigožino „Wagner“ samdinių grupuotę, tačiau Rusijoje šį sektorių sudaro kelios dešimtys kompanijų. Jos ne tik kaunasi, bet ir renka žvalgybinę informaciją, vykdo informacines operacijas, teikia politines konsultacijas autoritariniams režimams. 

REKLAMA

„Žvalgybos vertinimu, Rusijos privačios karinės ir saugumo kompanijos būtų pajėgios vykdyti riboto masto operacijas prieš Lietuvą, daugiausia susijusias su nekinetine veikla, kaip taikinių žvalgyba, informacijos apie svarbiausius valstybės objektus rinkimas. Gebėjimas veikti priedangoje ir narių turima kovinė patirtis sudaro sąlygas diversinių veiksmų, sabotažo operacijoms, socialinių neramumų visuomenėje skatinimui. Tokią informaciją režimas naudos diskredituoti Lietuvą bei Baltarusijos demokratinę opoziciją, sieks paveikti baltarusių diasporos Lietuvoje nuotaikas. Neatmestina, kad Baltarusijos režimo propaganda, dezinformacija artimoje perspektyvoje didins kai kurių baltarusių diasporos Lietuvoje narių nusivylimą Baltarusijos opozicija. Baltarusijos žvalgybos tarnybos išnaudos tokius asmenis žvalgybos informacijai rinkti bei įtakos operacijoms baltarusių diasporoje Lietuvoje vykdyti“, – rašo žvalgyba. 

REKLAMA
REKLAMA

Neįtikėtina, bet Vakarų Europos šalyse buvę ar esami privačių karinių kompanijų atstovai pradeda mokyti kovinės savigynos kursuose arba moko, kaip teikti pirmąją pagalbą, ir taip ieško kandidatų, kuriuos galėtų verbuoti. Tokių atvejų Lietuvoje nefiksuota, bet žvalgyba neatmeta galimybių, jog mūsų šalyje galėtų būti veikiama panašiais metodais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų