Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Laimonas Talat-Kelpša trečiadienį dalyvauja Briuselyje vykstančioje Gruzijos donorų konferencijoje, kurioje, kaip tikimasi, donorai įsipareigos skirti lėšų konflikto metu nukentėjusios Gruzijos infrastruktūrai atkurti ir ekonomikai atgaivinti.
BNS žiniomis, Lietuva 2009-2010 metais Gruzijai ketina skirti 1 mln. eurų (maždaug 3,4 mln. litų).
Kaip pranešė URM, Pasaulio banko atliktos poreikių analizės duomenimis, per artimiausius trejus metus Gruzijai reikės 3,25 mlrd. JAV dolerių infrastruktūrai ir ekonomikai atgaivinti. Lietuva taip pat ketina įsipareigoti didinti vystomojo bendradarbiavimo projektams Gruzijoje skiriamas lėšas ir aktyviai dalyvauti Gruzijos atkūrimo procese.
Gruzijos donorų konferenciją organizuoja Europos Komisija, Pasaulio bankas, šį pusmetį Europos Sąjungai pirmininkaujanti Prancūzija ir nuo kitų metų pirmininkavimą perimanti Čekija.
Konferencijoje Briuselyje dalyvauja beveik 70 šalių ir institucija, tačiau Rusija, kuri rugpjūčio pradžioje, reaguodama į gruzinų pajėgų bandymą jėga atgauti Pietų Osetijos kontrolę, įsiveržė į Gruzijos teritoriją, nebuvo pakviesta.
Iš trijų buvusių sovietinių Pietų Kaukazo respublikų Gruzija, per kurią nutiestas naftotiekis iš Kaspijos jūros regiono, yra artimiausia Vakarams - savo ekonominėmis reformomis ir siekiu įstoti į NATO.
Europos Komisija jau pažadėjo Tbilisiui iki 2010 metų skirti 500 mln. eurų (1,7 mlrd. litų) - gerokai daugiau nei kasmet skiria pagal programą šalims, galinčioms kada nors įstoti į ES.
JAV paskelbė, kad skiria 1 mlrd. dolerių (2,56 mlrd. litų): iki 570 mln. dolerių iki šių metų pabaigos, o likusius 430 mln. dolerių - vėliau.
Dar vieną milijardą dolerių paskolų forma tikriausiai skirs tokios institucijos kaip Pasaulio bankas, Europos investicijų bankas ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas.
Gruzija ir Rusija jau daugiau nei dešimtmetį nesutaria dėl Gruzijai priklausančių separatistinių teritorijų - Pietų Osetijos ir Abchazijos - kontrolės. Rusija taip pat priešinasi Gruzijos siekiui tapti NATO nare. Šis konfliktas kulminaciją pasiekė rugpjūčio pradžioje, kai Pietų Osetijoje prasidėjo kariniai veiksmai, kurie netrukus apėmė ir kitus Gruzijos regionus. Pietų Osetija ir Abchazija pasiskelbė nepriklausomomis, tačiau jų nepriklausomybę pripažino tik Rusija ir Nikaragva.
Lietuva remia demokratinius pokyčius Gruzijoje ir jos euroatlantinę integraciją bei teritorinį vientisumą.