REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
6
Kybartų užsieniečių registracijos centras (Fotobankas.lt/Žygimantas Gedvila)

Migrantų apgyvendinimo sąlygos Kybartų Užsieniečių registracijos centre (URC) prilygsta nežmoniškam arba žeminančiam žmogaus orumą elgesiui, skelbiama Seimo kontrolierių ataskaitoje. Kontrolierė Erika Leonaitė tikina, kad jei migrantai skųsis Strasbūro žmogaus teisių teismui, Lietuvą užplūs bylos. Tiesa, Valstybės sienos apsaugos (VSAT) atstovai aiškina darantys viską, ką gali, kad situacija Kybartuose pagerėtų ir ginasi, jog tokias patalpas gavo iš Kalėjimų departamento. 

6

Migrantų apgyvendinimo sąlygos Kybartų Užsieniečių registracijos centre (URC) prilygsta nežmoniškam arba žeminančiam žmogaus orumą elgesiui, skelbiama Seimo kontrolierių ataskaitoje. Kontrolierė Erika Leonaitė tikina, kad jei migrantai skųsis Strasbūro žmogaus teisių teismui, Lietuvą užplūs bylos. Tiesa, Valstybės sienos apsaugos (VSAT) atstovai aiškina darantys viską, ką gali, kad situacija Kybartuose pagerėtų ir ginasi, jog tokias patalpas gavo iš Kalėjimų departamento. 

REKLAMA

Blogomis sąlygomis prieš migrantus Kybartuose gyveno ir nuteistieji iš Lietuvos. Bet, Seimo kontrolierės teigimu, migrantams apgyvendinimas, suteikiamos sąlygos neturi būti bausmė, nes jie yra sulaikyti be teismo sprendimo, nėra įkalinti už tam tikrus nusikaltimus. 

Gyvenimo sąlygos blogos, galime sulaukti teismų

Šiuo metu migrantai, pasak kontrolierės, gyvena perpildytose kamerose, neturi privatumo, patogių sąlygų nusiprausti, o naktimis yra budinami keturis kartus, taip esą norima patikrinti ar niekas nepabėgo. 

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, Kybartai migrantams apgyvendinti buvo pritaikyti itin skubiai, perkraustant žmones iš Rūdininkų. Rūdininkuose  žmonės gyveno vasaros stovyklavietėje, ten nuolat kildavo maištai, buvo sutrikęs maisto tiekimas, todėl atšalus orams jie skubiai perkraustyti, o didesnių infrastruktūros pakeitimų nespėta padaryti. 

REKLAMA

„Tai nėra specialiai pabėgėliams pritaikytas centras, kaip Pabradėje, tačiau Lietuva šiuo metu neturi kitų tokiam dideliam skaičiui žmonių pritaikytų patalpų. Tačiau per trumpą šį laikotarpį bendradarbiaujant su nevyriausybinėmis organizacijomis pavyko nuveikti pakankamai nemažai, siekiant pagerinti užsieniečių apgyvendinimo sąlygas“, – spaudos konferencijoje aptariant ataskaitą sakė VSAT vadas generolas Rustamas Liubajevas.   

Seimo kontrolierė E. Leonaitė sakė, kad Europos komitetas prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą yra aiškiai pasisakęs, kad neteisėtai į valstybę atvykusių migrantų sulaikymas neturi tapti bausme.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai, kas mums visiems savaime suprantama – galimybė nusiplauti rankas šiltu vandeniu ar nusimaudyti po šiltu dušu, nusipirkti maisto produktų, pasigaminti maisto ar tiesiog išsivirti arbatos, čia esantiems asmenims yra tapę privilegija ir laukiamu įvykiu“, – aiškino E. Leonaitė.

Ji įsitikinusi, kad valstybė privalo pasirūpinti, jog migrantams būtų užtikrintos bent minimalios, žmogiškąjį orumą atitinkančios sąlygos.

„Su komanda lankydamiesi Kybartuose sutikome įvairių tautybių, kultūrų, išsilavinimo žmones, laikomus perpildytomis sąlygomis, neturinčius net minimalaus privatumo, kamuojamus netikrumo dėl ateities“, – pasakojo Seimo kontrolierė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo kontrolierės tarnyba rekomenduoja spręsti patalpų perpildymo problemas, užtikrinti higieną, galimybes praustis šiltu vandeniu, sudaryti sąlygas užsieniečiams patiems gamintis maistą, pasiūlyti didesnę užimtumo įvairovę, įrengti laisvalaikio, poilsio erdves, maldos patalpas. 

Stinga psichologų ir statybininkų

VSAT vadovas pripažino, kad ataskaita vertina rimtai, bet teisinosi, jog per tris mėnesius neįmanoma įgyvendinti rimtų infrastruktūros projektų, iš esmės pagerinti gyvenimo sąlygas.

„Susiduriame su rangovo buvimo šiame regione problema. Stinga medikų, socialinių darbuotojų, psichologų tame regione, todėl sudėtinga pakeisti situaciją centre. <...> Ataskaita, kuri buvo paviešinta vakar, gali sudaryti įspūdį, kad žmonių gerbūvis nerūpi, bet taip nėra. Daroma daug, kad situacija pagerėtų.

REKLAMA

Esame priartėja prie reikalavimų, kad kiekvienam žmogui tenkantis plotas būtų didesnis. Daroma daug tam, kad užtikrinti jiems informaciją, dėl jų statuso ir kitų dalykų. Tiesa, galima padaryti daugiau. Planuojame atsižvelgti į rekomendacijas“, – teisinosi VSAT vadovas. 

Prausyklose – grūstynė

Prieš kurį laiką Medininkų užsieniečių registracijos centre kilus niežų protrūkiui susirūpinta ir kitose vietose gyvenančių migrantų buitimi, gyvenimo sąlygomis. Pasak specialistų, o ir besiskundžiančių migrantų, bene sunkiausia padėtis išties yra Kybartų pataisos namuose. Ten stinga vietos, nėra karšto vandens, patalpos, kuriuose gyvena žmonės – nudėvėtos.

REKLAMA

Tai, kad situacija Kybartuose nedžiugina pripažįsta ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai jau antrą kartą per du mėnesius važiuojantys tikrinti gyvenimo sąlygų į šią vietą.

Lapkričio mėnesį atlikto patikrinimo metu nustatyta, kad pataisos namuose fiziškai visiems neužtenka vietos, žmonės gyvena susispaudę.

Šiuo metu Kybartų pataisos namuose gyvena 520 žmonių. Stinga ne tik vietos, veiklos, bet ir dušų, nėra karšto vandens, prausyklose grūdasi daug žmonių. Šilti dušai įrengti atskirose patalpose, bet ten nusiprausti Kybartų pataisos namu dabartiniai gyventojai gali tik kartą per savaitę.  

„Tualeto patalpose įrengta po 6 atskiras uždaras kabinas, 5 pisuarus, 1 praustuvę, į kurias tiekiamas šaltas vanduo. Kontrolės metu tualeto patalpose ne visi santechniniai įrenginiai buvo tvarkingi, prie praustuvių nebuvo skysto muilo, vienkartinių rankšluosčių. Prausyklos patalpose įrengtos 4 pusvonės, 8 praustuvės, į kurias užtikrintas tik šalto vandens tiekimas“, – situaciją lapkričio mėnesį įvertino NVSC specialistai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš porą savaičių skubiai ten pat antrą kartą apsilankę Marijampolės NVSC darbuotojai situaciją rado panašią, nors kai kurie dalykai atrodo truputį geriau.

„Buvo skubus pavedimas. Tikrinimas susijęs su minimaliu plotu, nes jis per mažas, taip pat dėl higienos patalpų įrengimo. Prausimosi dažnumo. <..> Situacija lyg ir pagerėjo, bet kiek pagerėjo dar negaliu pasakyti“, – kiek anksčiau tv3.lt sakė Marijampolės NVSC vadovė Ingrida Pučetienė.

Ji aiškino, kad migrantų yra tiek daug, kad dažnesnio maudymosi užtikrinti neįmanoma, nors NVSC ir rekomendavo įrengti papildomus dušus.

Dušų dar nėra, bet žada

Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Giedrius Mišutis pripažino, kad Kybartų pataisos namai nėra geriausios būklės, bet tokius juos VSAT jau gavo.

REKLAMA

„Yra perimti buvę pataisos namai, kur ilgą laiką gyveno žmonės, Lietuvos piliečiai. Žinoma, kad ten yra didelių problemų dėl infrastruktūros, pasenę pastatai, materialinė pusė tokia.. Ką VSAT gavo tuo ir naudojasi, bet vyksta ir konkursai, turime planų gerinti sąlygas. Ir su tuo karštu vandeniu. Ten prieš tai nebuvo negyvenami pastatai, ten gyveno žmonės ir tos pačios problemos buvo ir tada, tik dabar apie tai imta kalbėti garsiai“, – aiškino VSAT atstovas.

Jis pripažino, kad ligų rizikų tokioje vietoje yra, bet rizikas vertina specialistai, pirmiausia NVSC darbuotojai.

„Kiek tarnyba gali tai tikrai tam skiriamas dėmesys, kad ir su tuo karštu vandeniu. Bus jis greičiausiai visuose aukštuose, bet tai taip greit nesidaro, yra techniniai projektai, konkursai. <..> Nusiskundimų, žinoma, gauname. Žmonių yra daug, vieniems trūksta laisvės, kitiems veiklos, treti norėtų būti Vokietijoje. <..> Jų kelionė nutrūko už didelius sumokėtus pinigus, jie džiaugsmo čia tikrai didelio nejaučia.

REKLAMA

Kažkam patinka, kažkam kliūva dalykai. Kai tokie dideli skaičiai tų gyventojų, sąlygos nėra sanatorinės. Valstybė kiek išgali, tikrai nemažai yra suteikusi. <..> Specialistai pripažįsta, kad lyginant su vasara, kai žmonės gyveno palapinėse, nepritaikytuose savivaldybių patalpose, tai dabar jau sąlygos geresnės. Tarkime Medininkuose yra nameliai ir tikrai yra dušų, karšto vandens“, – aiškino jis.

Pasak VSAT atstovo Medininkuose protrūkio priežastys yra higienos reikalai, nors priemonių, vandens ir dušų ten nestinga. 

„Ten nebuvo, kad masiškai visi susirgtų ar kažkam reiktų stacionaro. Tai tokia odos liga. <..> Dalis migrantų nekreipė dėmesio į niežus, ranka į juos numojo“, – sakė G. Mišutis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kybartuose migrantų skaičius šiuo metu sumažėjo nuo 700 iki 520 – ir nuolat mažėja, nes daugėja norinčių savanoriškai grįžti į kilmės šalį. Patalpos pritaikytos gyventi 450 žmonėms. 

VSAT sako, kad Kybartus kasdien lanko mobili medikų komanda iš rajoninių ligonių, rūpinamasi užsieniečių užimtumu ir laisvalaikiu. Kasdien lankosi „Raudonojo Kryžiaus“, Pabėgėlių agentūros atstovai, advokatai –  migrantams teikiama visa informacija apie jų teises ir galimybes.

Jie ir yra nusikaltėliai, nelegaliai kirtę sieną. Turėtų atidirbti už savo maistą, atlyginti nuostolius valstybinėms įstaigoms ir keliauti namo už savo sąskaitą. Ar jie atvyko turistauti?
Nieks jų čia nekvietė. Čia jų pasirinkimas. Žinojo ar nent turėjo suprast kuo rizikuoja
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų