REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skandalingas Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio pasisakymas dėl Izraelio politikos Palestinoje sukėlė pasipiktinimų audrą – jo žodžius pasmerkė prezidentūra, užsienio šalių ambasadoriai, žydų bendruomenė, dėl neapykantos kurstymo ikiteisminį tyrimą pradėjo prokurorai.

Skandalingas Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio pasisakymas dėl Izraelio politikos Palestinoje sukėlė pasipiktinimų audrą – jo žodžius pasmerkė prezidentūra, užsienio šalių ambasadoriai, žydų bendruomenė, dėl neapykantos kurstymo ikiteisminį tyrimą pradėjo prokurorai.

REKLAMA

R. Žemaitaičio elgesys jau kitą savaitę bus svarstomas ir partijos „Laisvė ir teisingumas“  tarybos posėdyje.

Tačiau tai nepriverčia pakeisti įžeidžiančius žodžius paskelbusio parlamentaro nuomonės – jis tikina nieko blogo esą nepadaręs.

Laurinavičius: „R. Žemaitaitį reikėtų vertinti kaip Rusijos įrankį Lietuvoje“

Komentuodamas R. Žemaitaičio antisemitinį įrašą Mykolo Romerio universiteto užsienio politikos analitikas Marius Laurinavičius negailėjo kritikos parlamentarui.

„Mano vertinimu, tai yra susiję su tuo, kas yra vadinama KGB „aktyviosios priemonės“. Kas domisi tai dalykais, tas žino, kokie metodai buvo naudojami. Tai, ką daro Žemaitaitis, primena būtent KGB aktyviąsias priemones. Kai kas galvoja, kad KGB nebėra, bet Rusijos specialiosios tarnybos veikia pagal tuos pačius vadovėlius“, – naujienų portalui tv3.lt sakė ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA

R. Žemaitaitį, anot jo, „reikėtų vertinti kaip Rusijos įrankį Lietuvoje“.

„Tikėtis iš jo kažkokių atsiprašymų ar dar kažko yra visiškai nerealu. Jis turi savo darbotvarkę, kurią labai stropiai vykdo. Iš esmės, čia yra klausimas, ne ką Žemaitaitis turėtų daryti, o ką Lietuva turėtų daryti tokiu atveju. Tai mano įsitikinimu, Lietuvoje galioja įstatymai. Jie galioja ir Seimo nariams. Už neapykantos kurstymą yra netgi atitinkami straipsniai, ir nuo to reiktų pradėti.

REKLAMA

<…> Pirmiausia turi būti reaguoja taip, kaip reaguoja teisinė valstybė. Yra įstatymai ir jų privaloma laikytis“, – pabrėžė M. Laurinavičius. 

Naujienų portalas primena, kad R. Žemaitaitis socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė neapykantą kurstantį įrašą po to, kai Izraelio pajėgos sekmadienį nugriovė palestiniečių pradinę mokyklą ir sulaukė ES priekaištų.

Parlamentaras tuomet rašė, kad „be Putino dar vieni gyvuliai atsirado pasaulyje – Izraelis“.

REKLAMA
REKLAMA

„Po tokių įvykių nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasisakymai: lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“, – savo įžvalgomis dalinosi R. Žemaitaitis.

R. Žemaitaitis: „O kur ten turi būti apgailestaujama? Ką aš tokio pasakiau?“

Nors R. Žemaitaičio įrašas netruko sukelti neapykantos bangą – jį pasmerkė tiek šalies vadovai, tiek užsienio šalių ambasadoriai, tiek žydų bendruomenė, pats politikas sako nematantis pagrindo būti kritikuojamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nėra jokio pagrindo. Bet, matyt, labai jau pergyvena komunistiniai veikėjai, kad parašiau tai, kas iš tikrųjų yra tiesa. Tai labai nėra patenkinti“, – kalba jis.

„Aš tik parašiau, kad griaudami kitų valstybių pastatus – mokyklas, ligonines, teatrus lygiai taip pat elgiasi kaip Putinas Ukrainoje griaudamas ir naikindamas jų infrastruktūrą. Todėl nėra nuostabos, dėl ko kyla visos senos klišės. Per tokius veiksmus jūs patys išsišaukiate neapykantą sau ir savo tautai“, – savo poziciją dėstė R. Žemaitaitis.

REKLAMA

Atsiprašyti už savo žodžius R. Žemaitaitis sako neketinantis.

 „O kur ten turi būti apgailestaujama? Ką aš tokio pasakiau?“, – klausė jis.

Jis esą atsiprašė Izraelio „už komunistuojančius ambasadorius ir Izraelio valstybės sprendimą griauti mokyklą“: „Nuoširdžiai apgailestavau palestiniečių vaikų, kad ES pastatyta mokykla buvo nugriauta“.

Šimonytė mato pagrindą apkaltai

Premjerė Ingrida Šimonytė parlamentaro R. Žemaitaičio komentarą, susijusį su nugriauta palestiniečių mokykla, vadina skandalingu „šlykščiu antisemitizmu“ ir sako matanti pagrindą apkaltai.

REKLAMA

„Manau, kad tai yra taikymas. Net, nežinau į kieno jauseną, į kokias emocijas visuomenėje, nes tai yra tiesiog pasibjaurėtina ir nieko bendro neturi su Vyriausybe ar valdžios institucijų ar vieno, ar kitos šalies vertinimu, nes tai yra šlykštus antisemitizmas. Nieko daugiau negaliu pasakyti tuo klausimu“, – ketvirtadienį Žinių radijui kalbėjo premjerė.

„Tikiuosi, kad ir Seimo Etikos ir procedūrų komisija tą poelgį įvertins, ir prokuratūra taip pat, ir, kad pagrindo apkaltai tokiu atveju yra. Tai, mano supratimu, taip yra“, – kalbėjo I. Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasmerkė ir bendrapartiečiai

Politinės partijos „Laisvė ir teisingumas“ vadovas Artūras Paulauskas, reaguodamas į R. Žemaitaičio pareiškimą dėl Izraelio vyriausybės veiksmų nugriaunant palestiniečių mokyklą ir jo įžeidų pasisakymą apie Izraelio tautą, cituotą antisemitinę lietuvišką tautosaką, teigė, kad tokie komentarai yra nesuderinami su teise laisvai reikšti savo įsitikinimus ir pažeidžia Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 straipsnį.

REKLAMA

„Smerkiu politiko R. Žemaitaičio antisemitinius pasisakymus“, – nurodė A. Paulauskas.

Partijos „Laisvė ir teisingumas“ nario R. Žemaitaičio elgesys bus svarstomas Tarybos posėdyje, kuris šaukiamas gegužės 20 dieną. Į Tarybos posėdį pakviesta virš 100-to partijos narių iš visos Lietuvos, taip pat ir naujai išrinkti savivaldybių tarybų nariai.

Sureagavo prezidentūra

Kilus didžiuliam skandalui dėl Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio žodžių apie žydus sureagavo ir Prezidentūra. Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas perdavė šalies vadovo poziciją, kad tokie R. Žemaitaičio pasisakymai kenkia Lietuvos įvaizdžiui pasaulyje ir dvišaliams santykiams.

REKLAMA

„Tokie neatsakingi pareiškimai kenkia Lietuvos įvaizdžiui pasaulyje ir dvišaliams santykiams“, – tv3.lt prezidento G. Nausėdos poziciją perdavė patarėjas komunikacijai Tomas Beržinskas.

Vokietijos, Jungtinių Valstijų ambasadoriai Lietuvoje pasmerkė parlamentaro R. Žemaitaičio komentarus apie nugriautą palestiniečių mokyklą, vadindami juos antisemitiniais.

„Šokiruoja toks aršus ir žiaurus antisemitinis pareiškimas iš vieno iš mūsų Europos šeimos parlamento nario lūpų, ypač Europos dieną – dieną, kai visi su pasididžiavimu švenčiame bendras Europos Sąjungos vertybes“, – antradienį Vokietijos ambasados feisbuko paskyros įraše cituojamas ambasadorius Lietuvoje Matthias Sonnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galiu tik pritarti savo kolegės iš Izraelio išreikštam pasibaisėjimui ir pridėti savo asmeninį pasibjaurėjimą tokiu šlykščiu žudikiškos neapykantos kalbos demonstravimu. Būtina pabrėžti, kad tai visiškai nesusiję su pritarimu ar nepritarimu Izraelio politikai ar veiksmams“, – pridūrė jis.

M. Sonnas išreiškė Vokietijos solidarumą su Lietuvos žydų bendruomene, „kurios vos penki procentai išgyveno nacistinės Vokietijos okupaciją Lietuvoje 1941–1944 m.“

REKLAMA

JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas tvirtino, kad antisemitizmas neturėtų būti pateisinamas.

„Man buvo labai neramu, kai sužinojau apie Seimo nario komentarus, pateisinančius antisemitizmą. Galima išreikšti nepritarimą kitų vyriausybių politikai ir veiksmams. Tačiau antisemitizmas ir fanatizmas niekada neturėtų būti pateisinami. Lietuvos ateitis priklauso tiems, kurie pasisako už toleranciją, pagarbą ir įtrauktį“, – ambasados feisbuko paskyroje rašė R. Gilchristas.

REKLAMA

Parlamentaras Remigijus Žemaitaitis sekmadienį, komentuodamas Izraelio pajėgų nugriautą palestiniečių pradinę mokyklą, asmeninėje feisbuko paskyroje rašė, kad „be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – IZRAELIS“.

„Po tokių įvykių, nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasakymai: Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką...“ – teigė jis.

Izraelio ambasadorė Hadas Wittenberg Silverstein (Hadas Vitenberg Silverstein) pirmadienį sakė tokiu būdu parlamentaras siekia „legitimuoti antisemitines nuostatas“.

REKLAMA
REKLAMA

„Gerbdami žodžio laisvę, pabrėžiame, kad Izraelio veiksmų ir politikos kritika yra viena, o akivaizdžiai antisemitiniai komentarai – visai kas kita“, – pranešime sakė diplomatė.

Izraelis Vakarų Krantą okupuoja nuo 1967 metų Šešių dienų karo. Šioje teritorijoje gyvena apie 2,9 mln. palestiniečių. Valstybės patvirtintose gyvenvietėse, kurios pagal tarptautinę teisę laikomos neteisėtomis, taip pat gyvena apie 475 tūkst. žydų naujakurių.

Prokuratūra pradėjo tyrimą

Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo neapykantos skatinimo bei kurstymo Seimo nario R. Žemaitaičio įraše socialiniame tinkle „Facebook“.

Pats parlamentaras antradienį BNS sakė, jog – labai gerai, kad prokuratūra ikiteisminį tyrimą pradėjo.

„Teigiamai, labai gerai, bus proga dar labiau visuomenei atskleisti, parodyti, kaip Izraelis ir Izraelio vyriausybė kaip kokie komunistai bolševikai griauna kitoje valstybėje, kitoje šalyje mokyklas už Europos Sąjungos (ES) pinigus pastatytas. Galbūt prokuratūra pradės tyrimą, tuo pačiu, kad tai yra už ES lėšas statyta mokykla, tai yra iš mūsų nacionalinio biudžeto į ES biudžetą įnešti pinigai“, – klabėjo parlamentaras.

„Tai yra, reiškia, svetimo turto sunaikinimas, sugadinimas, tokiu atveju Izraelis turi arba atstatyti, arba atlyginti žalą ES už sugriautą mokyklą. Arba piniginėmis lėšomis, arba atstatant mokyklą“, – pažymėjo jis.

REKLAMA

Seimo narys teigė, kad savo įrašo nelaiko skatinančiu neapykantą bei savo pozicijos atsiimti yra nelinkęs.

Baudžiamajame kodekse numatyta, kad tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, odos spalvos, tautybės, kalbos, kilmės, etninės kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Seimo pirmininkė: Žemaitaitis privalo atsakyti už savo žodžius

Seimo narys R. Žemaitaitis turi atsakyti už savo komentarą, kuriuo Izraelio politiką Palestinoje prilygino Rusijos invazijai į Ukrainą, teigia parlamento pirmininkė.

„Siekiant išlaikyti socialinių tinklų gerbėjų dėmesį, Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio pastangos neretai nuklysta į desperaciją, o per ją ir į neleistinus kraštutinumus. Taip nutiko ir vakar jam mėginant pareikšti nuomonę dėl Izraelio ir Palestinos santykių“, – antradienį „Facebook“ teigė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Izraelio veiksmus dėl nugriautos mokyklos prilyginti Putino karui Ukrainoje ir tokiame kontekste ištraukti lietuviško buitinio antisemitizmo pavyzdį, taip pademonstruojant nepagarbą tiek Lietuvos, tiek viso pasaulio žydams, yra išskirtinis akibrokštas“, – sakė ji.

REKLAMA

V. Čmilytė-Nielsen priminė, kad šį įrašą politikas paskelbė gegužės 8 dieną, kai minima Antrojo pasaulinio karo pabaiga.

„Karo, nusinešusio milijonus gyvybių ir pasauliui parodžiusio Holokausto siaubą“, – atkreipė dėmesį ji.

„Kolegos Seimo nariai renka parašus dėl kreipimosi į Etikos ir procedūrų komisiją, palaikau šią iniciatyvą. Vis tik R. Žemaitaitis savo pareiškimuose turi pradėti jausti ribas ir privalo atsakyti už savo žodžius“, – tvirtino V. Čmilytė-Nielsen.

Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorai antradienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo neapykantos skatinimo bei kurstymo.

Taip ir matau, kaip koks nors iš ES, Izraelio, JAV skaito Žemaitaičios fb žinutes. Čia vietinė publika eskaluoja žydiška korta ir skambinėje po visą pasaulį,klausdami ką galvoja. Sunku gi išversti lietuvišką folklorą, tai ten gali suprasti tiesiogiai. Izraelis padarė nusikaltimą ir tai faktas, o rusams padeda tie, kurie nori susidortoti su vienu stipriausiu opozicijos atstovu,prisidengdami morale...
Izraelio pajėgos sekmadienį nugriovė palestiniečių pradinę mokyklą ir sulaukė ES priekaištų
Man tai daugiau nieko ir nereikia... viskas tuo ir pasakyta.
o ant zemetaicio pedo partija su liberskuriais seniai uzsisedo, kiek metu jau tiremas verslas jo tevu? ir nieko nerandama. tai cia viena, zemetaitis labai nepalankus, nes turi per daug informacijos, kurios tekina viesam eteryje.
ir netikiu, kad kazkas issiverte, zemetaicio profilio pasisakymus ir skaite JAW ar Izraelyje... gynai pedopartijos cukrine wata puciama i LT zurnalistika.
Izraelis yra kur kas didesnis Rusijos draugas, o ne Ukrainos. Cia kam vaidenasi, kad Izraelio interesai yra naudingi Lietuvai ar Ukrainai? Jie labiausiai Rusijai tinka - ginklu blokavimas Ukrainai, skacinkciju netaikymas Rusijai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų