KT posėdžio pradžioje R. Žemaitaitis nurodė abejojantis Seimo apkaltos komisijos išvados autentiškumu. Anot jo, trūksta duomenų apie tai, kad šis dokumentas parengtas parlamente, neaišku, kas Seime registravo šią išvadą.
„Kyla klausimų, ar išvada rengta ne paties Seimo kanceliarijos darbuotojo, o pašalinio žmogaus“, – nurodė R. Žemaitaitis.
Seimo apkaltos komisijos pirmininkas, konservatorius Arūnas Valinskas tvirtino, kad komisijos išvada priimta, balsuojant jos nariam, ji buvo teikiama viešai, su ja galėjo susipažinti visuomenė, tad, anot jo, klausimų dėl išvados autentiškumo neturėtų kilti.
„Dėl išvados buvo komisijoje balsuojama, ji buvo teikiama Seimui. Išvada yra viešai prieinama, pateikta ir žiniasklaidai, visuomenei“, – sakė A. Valinskas.
R. Žemaitaitis savo ruožtu toliau aiškino manantis, kad yra pagrindo svarstymams, jog apkaltos komisijos išvada galėjo būti parengta ne Seime.
„Seime pastaruoju metu valdančiojoje daugumoje labai dažnai pasitaiko, kad įstatymo projektai yra parengiami advokatų kontorų arba asmenų iš šalies, Seime yra registruojami, ištrinant duomenis, kas yra rengėjas. Tai šitoje išvadoje, kuri buvo registruota Seimo sekretoriate, prie duomenų išrašo nėra nurodyta, koks Seimo asmuo, koks Seimo pareigūnas, koks Seimo narys rengė šitą išvadą. Tai darytina išvada, kad išvada buvo parengta nesusijusių su Seimu asmenų, kad išvada daryta ne pačiame Seime, ne su Seimo kompiuteriu, ne Seimo duomenų sistemoje“, – žurnalistams aiškino R. Žemaitaitis.
KT padarė pertrauką posėdyje. Po jos teismas paskelbė, kad R. Žemaitaičio prašymą kreiptis į Seimą, prašant nurodyti duomenis apie apkaltos komisijos išvados rengimą, atmeta.
„Teismas nemano, kad tokia informacija yra reikalinga, sprendžiant bylą“, – teigė KT pirmininkas Gintaras Goda.
Akcentuoja, kad parlamentaras naudojo žydus žeminančią retoriką
Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvadose, kurioms pritarė parlamentas, rašoma, kad galimai antisemitiniais pareiškimais R. Žemaitaitis galėjo sulaužyti Seimo nario priesaiką bei šiurkščiai pažeisti Lietuvos Respublikos Konstituciją. Nurodyta, kad Seimo narių grupės teikime pradėti apkaltos procesą R. Žemaitaičiui pateikti kaltinimai yra pagrįsti, todėl yra pagrindas pradėti šiam Seimo nariui apkaltos procesą Seime.
Apkaltos komisija savo išvadoje nurodo, kad R. Žemaitaitis savo 2023 metų gegužės 8, 9 ir birželio 13 ir 14 dienos įrašuose socialiniame tinkle „Facebook“ sąmoningai, pakartotinai ir tikslingai skleidė tiesos neatitinkančią informaciją apie žydų tautą bei žydų tautybės asmenis.
Apkaltą R. Žemaitaičiui Seimo komisija siūlo rengti dėl šių politico įrašų socialiniame tinkle: „Pasirodo be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – IZRAELIS“; „Mes Lietuvių tauta niekada neturi(me) pamiršti žydų ir rusų, kurie labai aktyviai prisidėjo prie mūsų TAUTOS NAIKINIMO!“, „Gal kitą kartą Izraelis numes bombą ant Palestiniečių ligoninės su prierašu susprogdinome, nes bijojome, kad jie mus puls <...> AŠ JUMS NORIU SUTEIKTI ŠANSO MIELI IZRAELIO ŽYDAI ATSIPRAŠYTI PALESTINOS IR ES, UŽ JŪSŲ ŠLYKŠČIUS VEIKSMELIUS SVETIMOJE ŠALYJE Ir pasikartosiu „Po tokių įvykių, nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasakymai: Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“ ir kiti.
Kaip KT posėdyje sakė Seimo apkaltos komisijos pirmininkas A. Valinskas, komisija nustatė, kad R. Žemaitaitis, rašydamas apie žydų tautybės asmenis, naudojo žeminančią retoriką.
„Kalbėdamas apie Izraelio Valstybę, žydų tautybės asmenis ir visą žydų tautą, R. Žemaitaitis naudojo žeminančią, nuasmeninančią, stereotipizuojančią, nužmoginančią retoriką, pateikdavo tendencingus ir šališkus istorinių ir šiandieninių įvykių, susijusių su žydų tautybės asmenimis, vertinimus“, – teigė A. Valinskas.
Žemaitaitis mano, jog apkaltos procedūra yra neteisėta
R. Žemaitatis KT akcentavo manantis, kad savo pareiškimais apie įvykius Izraelyje, Lietuvoje tiesiog išreiškė savo nuomonę aktualiais klausimais. Anot jo, Seimo nariai, dėl jo įrašų ir pasisakymų inicijavo apkaltos procedūrą, pažeidė jo laisvę į nuomonės turėjimą.
„Tokiais veiksmais neabejotinai neteisėtai varžoma mano laisvė turėti nuomonę, pasisakyti aktualiais klausimais“, – akcentavo parlamentaras.
Jo įsitikinimu, pati Seimo apkaltos komisija parlamente sudaryta, pažeidžiant įstatymus. R. Žemaitaitis dėstė, kad parlamentui priimant nutarimą dėl komisijos sudarymo, nebuvo tinkamai nurodytos komisijos dalyvaujančių parlamentarų kvotos, komisijos darbo laikas, šios nuostatos buvo esą ne kartą be pagrindo keičiamos. Galiausiai, pasak R. Žemaitaičio, apkaltos komisijoje dirbo tik valdančiųjų atstovai.
„Buvo šiurkščiai pažeistas ir Seimo statutas, ir konstitucinė doktrina“, – pabrėžė Seimo narys.
R. Žemaitaitis KT prašė pripažinti, kad apkaltos procesas jam yra neteisėtas.
„Nesutinku su neteisėtai sudarytos komisijos išvada. Komisijos išvada yra neteisėta. (...) Prašau Seimo nutarimą pripažinti prieštaraujančiu Konstitucijai, o apkaltos procesą pripažinti neteisėtu“, – KT teigė R. Žemaitaitis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!