Visgi verslo organizacijos ir fondų valdytojai šią reformą kritikuoja ir perspėja, esą kas antros pakopos atsisakys, senatvėje gaus mažesnes pensijas.
Panevėžietis Audrius prekiauja sendaikčiais ir senatvei papildomai kaupia antroje pensijų pakopoje. Iki pensijos jam dar 10 metų, tačiau daug sukaupti vilties nebeturi.
„Dabar turiu 1200 eurų sukaupęs. Man atrodo, suma juokinga“, – sakė Audrius.
Vyras serga onkologine liga ir tvirtina, kad pinigų labai trūksta, tad laukia, kada galės juos atsiimti iš antrosios pakopos.
„Man kad ir 1000 eurų pagelbėtų gydymui, sveikatinimuisi“, – teigė panevėžietis.
Siūlo įvertinti aplinkybes
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtai antrosios pensijų pakopos reformai Vyriausybė pritarė ir teikia tvirtinti Seimui. Vyriausybė siūlo atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo į privatų kaupimą ir žada siųsti tik kvietimus kaupti.
Kam iš šiuo metu jau kaupiančių naujoji tvarka nepatiks, galės iš antros pakopos pasitraukti ir atsiimti įmokėtas įmokas ir investicinę grąžą, o likusi pinigų dalis grįžtų į kaupiančiojo „Sodros“ pensijos sąskaitą.
„Patarčiau įsivertinti visas aplinkybes. Taupymas, kaupimas įvairiuose instrumentuose ir antroje pakopoje yra prasmingas ir reikalingas. Bet kiekvienas sprendžia pagal savo aplinkybes ir poreikius“, – kalbėjo Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas.
Pasitraukti iš antros pakopos panorę dalyviai tai galės padaryti per ateinančius dvejus metus. Per šį laikotarpį išsiimti pinigai nebus apmokestinami.
Tie, kas po reformos liks antroje pakopoje, vieną kartą irgi galės atsiimti iki 25 procentų sukauptų lėšų, tačiau už tai turės susimokėti 3 procentų dydžio kompensacinį mokestį „Sodrai“. O visus sukauptus pinigus ir be mokesčių ateityje galės atsiimti tik tie, kam kaupimas taps betikslis – patyrusiems 70 procentų ir didesnę negalią, susirgus sunkia liga ar prireikus priešmirtinės slaugos.
Kaltina sistemos griovimu
Visgi Vyriausybės teikiamam projektui net valdančiosios koalicijos nariai turi pastabų ir žada teikti papildomas pataisas. Viena jų – naikinti valstybės skatinamąsias įmokas.
„Man nepatinka, kad Vyriausybė lieka su daliniu finansavimu žmonėms, kurie norės kaupti antroje pakopoje“, – sakė „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis.
„Kas įtikėjo šita sistema, patys turi finansuoti ją, nereikia papildomos paramos“, – kalbėjo socialdemokratas Algirdas Sysas.
Antros pakopos fondų valdytojai, valstybės kontrolierius ir dar dešimt verslo organizacijų šią reformą kritikuoja, Vyriausybę kaltina sistemos griovimu, o kaupiančiuosius ragina ir toliau likti kaupime, žadėdami sotesnį gyvenimą pensijoje.
„Sistema griaunama buldozeriu. Matome, kad bandoma nupirkti rinkėjus jų pačių pinigais“, – teigė pensijų fondų asociacijos vadovas Tadas Gudaitis.
„Projektas prieštarauja visoms gerosioms praktikoms, ką rekomenduoja visi tarptautiniai ekspertai, Europos Komisijos ir kitos tarptautinės institucijos“, – antrino pensijų fondų asociacijos atstovas Vaidotas Rūkas.
„Dabartiniai sprendimai – sistemos griovimas. Tai reikš mažesnes pensijas, pensininkai reikalaus didesnių pensijų iš Vyriausybės, o Vyriausybė spaus verslą, įvedinėdama aukštesnius mokesčius“, – įsitikinęs Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
„Numatyti pakeitimai, tikėtina, sumažins pakeitimo normą ir būsimų pensininkų pensijos bus mažesnės“, – sakė Valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas.
Reformavus antrąją pakopą, anot ministrės Ingos Ruginienės, ji taps lankstesnė – bus galima neribotai stabdyti įmokas, o sulaukus pensijos, nesukaupus privalomo anuiteto, bus galima atsiimti iki 15 tūkstančių eurų – trigubai daugiau nei dabar. Antroje pakopoje šiuo metu dalyvauja beveik pusantro milijono lietuvių, o sukauptas turtas siekia apie 9 milijardus eurų.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



































































































































































































































































