Kriminalinė intriga: ar „agurkiniai“ sulauks griežtesnių bausmių bei praras milijonus?

Lietuvos apeliaciniame teisme šį ketvirtadienį pradedama nagrinėti baudžiamoji byla pagal prokuroro, asmenų, kurių turtą nuspręsta konfiskuoti, nuteistų „agurkinių“ gaujos narių ir jų gynėjų apeliacinius skundus.

36

Dėl Klaipėdos apygardos teismo 2017 m. gruodžio 20-ąją priimto nuosprendžio pateikta net 15 skundų. Tad šios kriminalinės bylos nagrinėjimas, tikėtina, tęsis mažiausiai keletą metų. Vien ką atskleidžia faktas, kad dar šiemet yra numatyta net 10 teismo posėdžių.

Įdomu tai, kad „agurkinių“ gauja aktyviai veikė 2005-2014 metais, tačiau teisėsaugos institucijoms jų nusikaltimų vizija pradėjo ryškėti tik 2008-2009-siais. O aktyvus tyrimas tęsėsi daugiau kaip penkerius metus.

(36 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Kriminalinė intriga: ar „agurkiniai“ sulauks griežtesnių bausmių bei praras milijonus?

„Agurkiniams“ skirtos bausmės

Pernai gruodį priimtu nuosprendžiu ginkluoto nusikalstamo susivienijimo lyderiu įvardijamą Saulių Velečką nubaudė 14 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausme, tokia pat bausme už sunkius nusikaltimus kalėti nuteistas ir Darius Petkauskas.

Nustatyta, kad grupuotės branduolį, be S. Velečkos, sudarė stabili, tarpusavyje glaudžiai susijusių, kriminalinę patirtį turinčių asmenų grupė, kurios sudėtyje taip pat buvo Norbertas Tučkus ir Tadas Petrošius, broliai D. Petkauskas ir Audrius Petkauskas. Hierarchijos viršuje buvęs S. Velečka priiminėjo sprendimus organizuojant ir darant nusikaltimus, taip pat sprendė nesutarimus, kilusius tarp savų ir su kitomis grupuotėmis, kartu su A. Petkausku valdė bendrus pinigus.

Už padarytus nusikaltimus A. Petkauskui skirta 13 metų 6 mėnesių, T. Petrošiui ir N. Tučkui – po 13 metų, Sauliui Vyšniauskui – po 12 metų, Tadui Vieraičiui – 11 metų, Linui Perminui – 4 metų laisvės atėmimo bausmė pataisos namuose.

Gintautas Cegelskis ir Kęstutis Liukaitis nubausti po 4 metus, Redas Vilkauskas – 3 metų laisvės atėmimo bausmėmis, jų vykdymą atidedant nustatytam terminui ir skiriant teismo įpareigojimus.

REKLAMA

(119 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Parodė kitokį Lukiškių kalėjimo veidą: slapta darytos nuotraukos atsidūrė „Facebook'e“

Kas yra skundžiama?

Jei nuteistieji bei jų gynėjai kreipėsi į teismą dėl išteisinimo arba, anot jų, nepagrįstai griežtų bausmių, tai Generalinės prokuratūros atstovai nuosprendžius apskundė dėl kardinaliai priešingų priežasčių.

Lietuvos apeliaciniam teismui pateiktame prokurorų skunde prašoma minėto susivienijimo narius pripažinti kaltais dėl galimai padarytų sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, taip pat nuteistiesiems prašoma skirti griežtesnes bausmes negu jas skyrė Klaipėdos apygardos teismas už nusikaltimų padarymą.

(25 nuotr.)
FOTOGALERIJA. „Agurkinių“ gaujos vadeiva ir jos nariai

Apeliaciniu skundu prašoma panaikinti išteisinamąjį nuosprendį pagal atskirus epizodus dvylikai nusikalstamo susivienijimo narių. Grupuotės lyderį Saulių Velečką prašoma pripažinti kaltu dėl verslininko Vidmanto Sadausko nužudymo sunkinančiomis aplinkybėmis.

Taip pat prašoma kitus gaujos narius pripažinti kaltais dėl neteisėto disponavimo labai dideliu (45,85 kilogramo) kokaino kiekiu, rengimosi nužudyti, dėl dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje, neteisėto disponavimo labai dideliais psichotropinės medžiagos prekursoriaus kiekiais.

Prokuroras teismo prašo pakeisti pernai metų gruodžio 20 dienos nuosprendžio dalį ir nuteistiesiems skirti griežtesnes bausmes. Taip pat prašoma prie teismo jau konfiskuoto turto papildomai konfiskuoti du butus, esančius Neringos mieste, iš penkių nuteistųjų konfiskuoti po daugiau kaip 1 mln. eurų kaip nusikalstamu būdu gautas lėšas.

Gaujos sutriuškinimas

Dar 2014 metais Lietuvos kriminalinės policijos biure (Biuras – čia ir toliau) buvo baigtas didelės apimties ikiteisminis tyrimas dėl Kauno apskrityje veikusio „agurkinių“ nusikalstamo susivienijimo padarytų sunkių ir labai sunkių nusikaltimų.

Nuo 2009 metų Biure vis daugėjo kriminalinės žvalgybos informacijos apie Kauno mieste veikiančios „agurkinių“ organizuotos nusikalstamos grupuotės veiklą. Kriminalinės žvalgybos informacija gaunama iš viešo ir neviešo pobūdžio šaltinių, o taip pat iš užsienio šalių policijos partnerių, privertė susimąstyti, kad Kauno mieste susibūrė ir aktyviai veikia galinga, pavojinga, turinti savitus bruožus nusikalstama struktūra, su ryškiu lyderiu ir hierarchija.

REKLAMA

Kilo įtarimų, kad grupuotės nusikaltimai vykdomi ne tik įvairiuose Lietuvos regionuose, bet ir užsienio valstybėse – Rusijoje, Ukrainoje, Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje ir kt. Šių šalių teisėsaugos institucijos ir Europolas dažnai signalizuodavo Lietuvai apie lietuvių nusikalstamumo plėtrą bei pavojingumą visuomenei. Buvo įtariama, kad pagrindinė „agurkinių“ gaujos veikla buvo kontrabanda ir prekyba narkotikais.

Jau tyrimo pradžioje buvo nustatytas galimai šio nusikalstamo susivienijimo lyderis Saulius Velečka. Buvo gaunama informacijos, kad Kauno mieste ir daugelyje Europos šalių jis buvo žinomas, kaip atskiro nusikalstamo susivienijimo lyderis, stambių narkotikų tiekimo kanalų organizatorius.

Pats tiesiogiai niekada nedalyvaujantis nusikaltimų vykdyme, o tik juos organizuojantis, turintis daug kriminalinių ryšių ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, važinėjantis šarvuotu automobiliu, turintis asmens sargybinius ir didelę įtaką nusikalstamų struktūrų tarpe.

Įspūdingi narkotikų kiekiai

Pirminiai realūs kriminalinės žvalgybos duomenys pasitvirtino, kai 2011-ųjų gegužės 4 d. surengus operaciją, kratų metu buvo rasta apie 11 kg tablečių, kuriose buvo psichotropinė medžiaga – klonazepamas.

Prasidėjo sulaikymai ir intensyvus darbas. Realizuojant turimą informaciją 2011-ųjų rugpjūčio 16 d. Klaipėdos rajone buvo sulaikytas krovininis vilkikas ir jį vairavę vairuotojai. Vilkiko puspriekabėje buvo rasta apie 560 litrų narkotinių priemonių prekursoriaus BMK, kuris buvo skirtas Nyderlandų Karalystės rinkai. Tą pačią dieną buvo sulaikyti keli asmenys, priklausę „agurkinių“ nusikalstamam susivienijimui, kurie buvo atsakingi už sulaikyto krovinio logistiką.

Tolimesnio tyrimo metu buvo nustatyta, kad viena iš pagrindinių „agurkinių“ nusikalstamų veiklų buvo kokaino kontrabandos organizavimas iš Ispanijos į Nyderlandus, o vėliau į Jungtinę Karalystę, o taip pat ir į Rusijos Federaciją. Tam ištirti reikėjo glaudaus bendradarbiavimo su užsienio partneriais. Sulaikymai tęsėsi Jungtinėje Karalystėje. Doverio uoste buvo sulaikytas vilkikas bei jo vairuotojas, kuris gabeno 3 kg kokaino.

REKLAMA

Tęsiant tyrimą ir bendradarbiaujant su Rusijos teisėsaugos pareigūnais 2012-ųjų liepos 4 d. Maskvoje buvo sulaikytas narkokurjeris su automobiliu, kurio slėptuvėje buvo rasta 1 kg kokaino ir 15 kg kanapių. Taip pat buvo sulaikytas vienas iš „agurkinių“ nusikalstamo susivienijimo narių, kuris pasitiko atvykusį narkokurjerį.

Prasidėjo sulaikymai

Surinkti įrodymai netrukus leido priimti lemiamą sprendimą sulaikyti galimai pagrindinius šio susivienijimo lyderius. 2013-ųjų sausio 22 d. Vilniaus bei Kauno miestuose buvo sulaikyti kaip įtariama visi šeši pagrindiniai „agurkinių“ lyderiai.

Tolimesnio tyrimo metu taip pat buvo renkami įrodymai dėl, kaip įtariama, „agurkinių“ nusikalstamo susivienijimo narių įvykdyto nužudymo. O būtent, 2011-ųjų kovo 4-ąją, anksti ryte Kaune, automobilyje devyniais šūviais buvo nužudytas Vidmantas Sadauskas. Tyrimo metu rastas šaunamasis ginklas, kuriuo buvo įvykdytas šis nužudymas, nustatyti ir perduoti teismui ir nužudymo užsakovai, ir vykdytojai.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų