Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui pripažinus, kad reformuojant karo prievolės administravimo sistemą į atsargą išleista kapitonė Jūratė Valiukevičienė turi būti grąžinta į profesinę tarnybą, Krašto apsaugos ministerija aiškinsis, kodėl šio kario atžvilgiu buvo pažeisti personalo atrankos kriterijai.
Toks teismo sprendimas yra vienintelis iš 17 atvejų. Dar vienas Krašto apsaugos ministerijai palankus sprendimas buvo priimtas šiandien, gruodžio 12 d., Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra galutinai išnagrinėjęs 12 atleidimo bylų dėl Karo prievolės administravimo tarnybos reformos. 4 valstybės tarnautojų ir 7 karių skundai Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo atmesti.
Šiuo metu Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas dar neišnagrinėjęs 4 bylų dėl karių atleidimo. Šiose bylose visi pirmos instancijos teismo – Vilniaus apygardos administracinio teismo – sprendimai buvo priimti Krašto apsaugos ministerijos naudai. Viena byla bus nagrinėjama 2013 m. sausį Vilniaus apygardos teisme.
Karo prievolės administravimo sistemos reformą paskatino 2008 m. priimtas sprendimas sustabdyti šaukimą atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą ir pradėti formuoti Lietuvos kariuomenę profesinės karo tarnybos ir karių savanorių tarnybos pagrindu. Sustabdžius šaukimą liko veikti karo prievolę administravusi 245 personalo struktūra, kainavusi per metus daugiau nei 18 mln. litų. Reformavus iki tol už šaukimą atsakingą Karo prievolės administravimo tarnybą 77 proc. buvo sumažintas šiai funkcijai vykdyti reikalingas personalas. Dabar šią karo prievolės administravimo funkciją vykdo apie 60 panaikintos tarnybos darbuotojų, perkeltų į Krašto apsaugos savanorių pajėgas.
Taip pat panaikinus Karo prievolės administravimo tarnybą, buvo 82 proc. sumažintos karo prievolės administravimui reikalingos krašto apsaugos sistemos lėšos, t.y. nuo 18,2 iki 3,9 mln. Lt per metus. Be to, atsisakius šios tarnybos buvo sumažinta administracinė našta verslui ir mokymo įstaigoms, karo prievolininkams. Karo prievolės administravimo reforma Vyriausybės Valstybės valdymo tobulinimo komisijos vertinama kaip viena sėkmingiausių Lietuvoje.