Seime startavo akcija, per kurią 16 dienų raginama nesmurtauti prieš moteris. Ką daryti po to, akcijos organizatoriai nepaaiškina. Žymūs visuomenės atstovai įtaria, kad tokios vienadienės akcijos smurtautojams leis po „susilaikymo" išsilieti visa jėga, o psichologai tai paaiškina tik noru pasireklamuoti.
Tramdys diskusijomis
Lietuvoje vien pernai policija 41 982 kartus vyko tramdyti smurto šeimoje – dažniausiai jis būdavo nukreiptas prieš moterį. Tiesa, pradėti vos 737 ikiteisminiai tyrimai.
Tuo susirūpinusi Kauno moterų draugija, taip pat keletas seimūnių, lapkričio 25-ąją Seime surengė konferenciją, per kurią paskelbta 16 dienų akcija, skirta kovai su smurtu prieš moteris. Kodėl toks dėmesys trunka tik kiek ilgiau nei dvi savaites, akcijos organizatoriai paaiškina paprastai –tokios tradicijos: nuo 1993-iųjų su šeimyniniu smurtu kasmet po 16 dienų ragina kovoti Jungtinių tautų organizacija. O Lietuvoje bus rengiamos konferencijos, diskusijos.
Žinomi visuomenės vyrai sutinka, jog akcijos, siekiančios atkreipti visuomenės dėmesį į problemas, yra gerai. Tačiau jos, jų nuomone, turėtų trukti ne kelias, o 365 dienas per metus.
Būkime geri savaitgaliais
„Tai ką, 16 dienų susilaikome, o toliau –smurtaujame? Kodėl ne 32? – stebėjosi renginių vedėjas, šeimos ambasadorius Giedrius Masalskis. – Aišku, jei žmonėms, kurie neištveria be smurto nė kelių dienų, tas terminas šiek tiek padės, gerai. Bet šiaip tai kažkokia komedija."
G.Masalskis pripažino, kad net jei žmonės siekia atkreipti dėmesį į save labiau nei į pačią problemą, bet tai bent kiek paveiktų smurtautojus, tokie veiksmai gali būti pateisinami.
„Bet jei tai yra tik dėl savireklamos, vargu ar kas nors pavyks", –svarstė G.Masalskis.
Grupės „InCulto" lyderis, taip pat šeimos ambasadorius, Jurgis Didžiulis net pasiūlė akcijų organizatoriams „pasitaisyti", pavyzdžiui, pasiūlant per tas 16 dienų bent jau leisti pasmurtauti moterims, kad kumščių nevaldantys vyrai patirtų, ką tai reiškia.
„Galima paskelbti ir kitą akciją: būkime geri vieni kitiems 5 dienas per savaitę. Arba savaitgaliais. Čia gal leidžia suprasti, kad visą gyvenimą nemušti moters yra jau tiek blogai, taip sunku?" –ironizavo jis.
J.Didžiulis pripažino, kad akcijų kartais būna ir per daug. Todėl geriausia, kai vyksta ne akcijos, o ilgalaikiai pasikeitimai pačiose šeimose.
„Yra labai daug moterų, kurios net nedrįsta pranešti apie smurtą. O jis gali būti įvairių formų, pasižymintis ne tik mėlynėmis, važiavimais į ligonines, o kitoks –psichologinis. O akcijos organizatoriams gal reikėtų paskelbti, kad būtų toleruojamas smurtas prieš vyrus? Jei žmona, pavyzdžiui, nusprendžia sumušti vyrą, tai policija galėtų nebausti", – juokais pasiūlė J.Didžiulis.
Smurtui termino nėra
Raimundas MILAŠIŪNAS –psichologas:
Jei jie tikisi, kad įsitrauks Vyriausybė, visuomeninės organizacijos –tai gerai. Bet jei tik siekiama pasidėti pliusiuką –nieko nebus. Tai ką, po 16 dienų siūloma žmoną toliau tvatyti? Smurtautojams reikia parodyti, kad šiems dalykams termino nėra. Panašaus pobūdžio draudimas yra, pavyzdžiui, rugsėjo 1-ąją nepirkti alkoholio. Arba siūlymas Tarptautinę nerūkymo dieną nerūkyti. Turėtų vykti kas nors iš tiesų, turėtų būti užvestas visas mechanizmas, o ne trumpalaikiai dalykai. Dabar tai galima laikyti viešųjų ryšių akcija. Tad nežinau, ar tai ką nors duos. Smurtas yra auklėjimo defektas. O per 16 dienų žmogaus neperauklėsi.
Ignas JAČAUSKAS