Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Kriaukles iš kvarcinio smėlio gaminusios įmonės vadovas Svajūnas Jonika buvo kaltinamas dėl darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimų, kurie sukėlė skaudžias pasekmes – sunkią plaučių ligą – ūminę silikozę.
Mirė du darbuotojai
Dėl jos vienas darbuotojas, Aivaras Petrošius, jau buvo miręs iki pirmųjų teismo posėdžių 2018 metais.
Kitas, Mindaugas Sebeckas, tuo metu dar sirgo. Deja, teismo pabaigos jis taip pat nebesulaukė.
Nors darbdavys buvo pripažintas kaltu ir gavo 2 metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant, tačiau tokį nuosprendį skundė. Tad šią savaitę verdiktą skelbė Kauno apygardos teismas – tik išklausyti jo nuteistasis darbdavys neatvyko.
„Nuteistojo kaltė padarius jam inkriminuojamą nusikalstamą veiką yra įrodyta“, – teigė teisėja Laima Šeputienė.
Prokurorė pripažino bylos sudėtingumą
Ir nors kaltės S. Jonika nenusikratė, jam pavyko išvengti lygtinės bausmės, mat jis anksčiau neteistas, esą nusikaltimą padarė iš neatsargumo, tad atsipirko beveik 14 tūkstančių 500 eurų bauda. Teismas konstatavo, kad įmonės vadovas padarė įvairius pažeidimus.
„Pagal turimą ilgametę darbo patirtį, vadovaujant įmonei „Aquasanita“, žinant, kokios cheminės medžiagos yra naudojamos plautuvių gamyboje ir nesiimant pakankamų veiksmų nustatyti darbuotojams galinčias kilti rizikas bei pagal tai parinkti tinkamai apsaugančias asmenines apsaugos priemones galėjo ir turėjo numatyti, kad dėl jo veiksmų gali kilti neigiamos pasekmės darbuotojų sveikatai“, – konstatavo L. Šeputienė.
Pasak prokurorės, beveik 9 metus nuo ikiteisminio tyrimo pradžios trukusi byla buvo itin sudėtinga, teko apklausti gausybę ekspertų, kaltinamojo gynėjai kėlė klausimą, ar darbuotojams buvo tinkamai diagnozuota liga ir ar buvo darbo aplinkoje veiksnių, kurie galėjo sukelti plaučių silikozę.
„Nagrinėjimo metu teismas betarpiškai ištyrė visus įrodymus, apklausė visus ekspertus, kurie buvo prisidėję šioje byloje, kurie dalyvavo atliekant ekspertizes, specialistų išvadas teikiant, dėl to išsitempė bylos nagrinėjimas – tačiau to buvo verta“, – tvirtino prokurorė Auksė Lipkevičienė.
Tačiau darbdavio gynėjai mano kitaip, svarsto nuosprendį skųsti ir siekti visiško išteisinimo.
„Byloje apstu prieštaravimų teismo padarytom išvadom <...> Pasitaręs su klientu aš laikysiuos pozicijos, kad reiktų kreiptis į Aukščiausią teismą“, – sakė žinomas visoje šalyje advokatas Gintaras Černiauskas.
Kauno apygardos teismas nenagrinėjo ir nukentėjusiųjų civilinio ieškinio, tačiau yra duomenų, kad kol vyko bylos nagrinėjimas, mirusiojo Mindaugo Sabecko sutuoktinei įmonė pervedė apie 40 tūkstančių eurų.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:







































































































































































































































































