REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Britų dienraštis „The Times“ pranešė, kad apie 400 privačių kontraktininkų, priklausančių vadinamajai Vagnerio grupei, yra Kijeve pasiruošę Vladimiro Putino nurodymu nužudyti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, Vyriausybės narius ir paruošti dirvą Maskvos kontrolės perėmimui. Vagnerio grupė yra privati samdinių karių įmonė, kuri pasitelkiama, kai nenorima, kad atitinkamas užduotis vykdytų oficialios šalies karinės pajėgos.

Britų dienraštis „The Times“ pranešė, kad apie 400 privačių kontraktininkų, priklausančių vadinamajai Vagnerio grupei, yra Kijeve pasiruošę Vladimiro Putino nurodymu nužudyti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, Vyriausybės narius ir paruošti dirvą Maskvos kontrolės perėmimui. Vagnerio grupė yra privati samdinių karių įmonė, kuri pasitelkiama, kai nenorima, kad atitinkamas užduotis vykdytų oficialios šalies karinės pajėgos.

REKLAMA

„Tai ne tik buvę rusų specpajėgų kariai, rusų alfos nariai. Iš esmė didžioji dalis tų žmonių, esančių Vagneryje, vienokiais arba kitokiais būdais buvo arba pašalinti, arba patys išėjo iš specialiųjų pajėgų, kariuomenės, karinės žvalgybos. Tai buvo daroma sąmoningai, žinant, kad jie turi nuokrypį. Jų nelaiko tokių, nes jie yra nestabilūs. Tu turi turėti stabilų karį, o čia neaišku, ką toks žmogus gali išdarinėti. Tai tokio tipo žmonės, kurie turi būti teisiami už nusikaltimus žmoniškumui arba, jeigu yra nesveiki, tai turi būti uždaryti. Jie sudaro smogiamąją Vagnerio dalį. Ir nereikia įsivaizduoti, kad kažkas nesupranta, ką daro Vagneris. Jie tam ir surinkti, tam naudojami, žinant, kad jiems nusispjauti, jie nebijo mirties“, –  pasakojo Specialiųjų operacijų pajėgų atsargos karininkas Aurimas Navys.

Kai kurie šaltiniai teigia, kad Vagnerio grupė buvo įkurta 2014 metais, siekiant paremti prorusiškus separatistus rytinėje Ukrainoje. Popieriuje tokios įmonės nėra: kompanija neregistruota, nemoka mokesčių, apie ją nėra jokių oficialių žinių. Rusijoje privačios karinės organizacijos oficialiai yra neleistinos. Bet liudininkai, pasitraukę iš Vagnerio grupės, pasakoja ką kita. Pavyzdžiui, „The Guardian“ yra pakalbinusi Vagnerio grupei dirbusį Maratą Gabidulliną.  

REKLAMA
REKLAMA

Tikslas: nužudyti Zelenskį, brolius Klyčko ir Vyriausybės narius

„The Times“ rašo, kad privati samdinių grupė prieš penkias savaites atvyko iš Afrikos su užduotimi nužudyti V. Zelenskį ir aukščiausius Ukrainos valdžios atstovus mainais į finansinį užmokestį. Ši informacija pasiekė ir Ukrainos Vyriausybę, kuri šeštadienį paskelbė griežtą komendanto valandą siekdama sučiupti visus įmanomus sabotuotojus bei perspėdama savo piliečius, kad bet kas, pamatytas gatvėje komendanto valandą, rizikuoja būti laikomas Kremliaus agentu ir gali būti likviduotas.

REKLAMA

Britų žiniasklaidos šaltinis, susijęs su Vagnerio grupe, atskleidė, kad sausio mėnesį į Ukrainą atvyko nuo 2000 iki 4000 samdinių. Dalis jų buvo dislokuoti separatistinėse Donecko ir Luhansko teritorijose, o apie 400 kirto sieną iš Baltarusijos pusės ir atvyko į Kijevą.

Samdiniams esą yra pasakyta kad V. Putinas nori trumpos pauzės parodyti, jog derasi su V. Zelenskiu, bet iš tiesų joks sutarimas nebus sudarytas, o šios pastangos tiesiog bus klaidinantis signalas, teigia „The Times“ šaltinis. V. Zelenskis sutiko siųsti delegaciją deryboms susitikti su rusais Baltarusijos pasienyje, bet teigė esantys skeptiškas dėl sėkmės.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak „The Times“ Vagnerio grupės samdiniai laukia signalo iš Kremliaus, jiems buvo pažadėtas nemenkas atlygis už nužudymus ir saugus atsitraukimo kelias iš Ukrainos į savaitės pabaigą.

Vagnerio samdinių taikinių sąrašas, pasak „The Times“, apima 23 asmenis, tarp jų yra V. Zelenskis, Ukrainos premjeras, visi Vyriausybės nariai, Kijevo meras Vitalijus Klyčko bei jo brolis Vladimiras – abu prisijungė prie ginkluoto pasipriešinimo prieš Rusijos invaziją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samdiniai gyrėsi tiksliai žinantys, kur yra V. Zelenskis ir jo komanda ir neva gali sekti jų mobiliuosius telefonus. Kai Rusija pradėjo karą prieš Ukrainą, V. Zelenkis viešai paskelbė žinantis, jog yra Maskvos taikinys Nr. 1, o jo šeima – taikinys Nr. 2. Amerikiečiai, nerimaudami dėl V. Zelenskio saugumo, pasiūlė evakuoti prezidentą į saugesnę vietą, bet V. Zelenskis į tai atsakė: „Mums reikia amunicijos, ne pavėžėjimo“, rašė „The Washington Post“.

REKLAMA

Kas ta Vagnerio grupė?

Vagnerio grupės samdiniai yra privati kompanija, turinti glaudžius ryšius su V. Putinu ir jo projektais visame pasaulyje. Ji priklauso oligarchui Jevgenijui Prigožinui, kuris yra artimas V. Putinui, bet niekas neabejoja, kad tai nevalstybinė Maskvos ranka. Šios kompanijos smogikai vykdo įvairias slaptas operacijas Afrikoje ir Vidurio Rytuose bei yra atsakingi už neramumų kurstymą rytinėje Ukrainoje 2014 metais.

REKLAMA

Privatūs kontraktininkai pasitelkiami tais atvejais, kai norima įvykdyti veiksmus, už kuriuos nenorima prisiimti atsakomybės. Samdiniai gali netikėtai pasirodyti, imtis beprecedentės prievartos ir greitai dingti – ir niekada neaišku, kas tiksliai atsakingas. Vagnerio grupė nėra tiesiogiai susijusi su Rusijos vyriausybe ir visuomet neigia savo įsitraukimą.

Atrodo, kad Kremlius Vagnerio grupe pasitiki labiau nei reguliariosiomis Rusijos ginkluotosiomis pajėgomis. Remiantis „The Times“, samdiniai apie invaziją į Ukrainą žinojo jau gruodžio mėnesį, tai yra kur kas anksčiau nei apie tai sužinojo Rusijos kariuomenė atstovai. Pasak jų, buvo nerimaujama, kad Rusijos ginkluotųjų pajėgų atstovai, sužinoję apie tikslus, būtų atsisakę vykdyti užduotis ir esą keletas žmonių iš karinių pajėgų netgi buvo dėl to nužudyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samdiniai žiauriai kankino ir nužudė sirą, nenorėjusį tarnauti Assadui

„The Guardian“ pakalbintas 55 metų M. Gabidullinas kaip Vagnerio grupės samdinys kovojo Sirijoje. Jis prie grupės prisijungė 2015 metais, o neseniai išleido memuarus „Toje pačioje upėje dukart“. M. Gabidullinas neneigė tiesioginio Vagnerio grupės vaidmens užtikrinant Rusijos nacionalinio saugumo interesus, bet aiškino, esą samdiniai neturi ko gailėtis. Pasak jo, Rusijos pasiekimai Sirijoje, Basharo al-Assado pusėje, prieš Islamo valstybę daugiausia yra pasiekti būtent Vagnerio samdinių pastangomis, bet skundėsi, kad tai lieka už visuomenės žinojimo ribų ir pelno ordinus tik Maskvos generolams.

REKLAMA

M. Gabidullinas 2018 metais dalyvavo Khashamo mūšyje, kuriame rusų samdiniai patyrė JAV atakas iš oro prieš režimą remiančias pajėgas. Tai didžiausias karinis JAV ir Rusijos susidūrimas po Šaltojo karo laikų. Jo metu žuvo šimtai rusų samdinių.

Nors M. Gabidullinas heroizuoja Vagnerio samdinius, bet praėjusiais metais pasirodė filmuota medžiaga, kaip Vagnerio samdiniai nukankino B. al-Assado kariuomenės dezertyrą Hamadu Boutą, dar kitaip vadinamą Muhammadu Taha Ismail Alabdullah.

REKLAMA

2017 metais Sirijos karinių pajėgų dezertyras H. Bouta buvo pagrobtas ir kankintas Vagnerio samdinių – visa egzekucija nufilmuota. Jungtinės Valstijos Vagnerio grupę yra pavadinusios Rusijos gynybos ministerijos neoficialiomis karinėmis pajėgomis, su gerais ryšiais GRU, Rusijos kariuomenės žvalgybos tarnyboje.

„Nufilmuoti Vagnerio kariai, kankinantys ir žiauriai nužudantys Sirijos pilietį. Žmogus buvo sumuštas, jo galūnės esant gyvam suknežintos didžiuliu kūju, kastuvėliu nukapotos rankos, vėliau nupjauta galva, likęs kūnas pakabintas aukštyn kojomis ir padegtas. Visa tai buvo filmuojama skambant rusiškiems keiksmams, kalboms apie „šašlyka, keptus šonkaulius” ir dainai: „Aš rusų specnaz, man ant visko nusispjaut”. Žiaurios egzekucijos vaizdai, tiksliau keturi video įrašai, internete paplito praėjusių metų pabaigoje, nors egzekucija, kaip spėjama, vyko 2017 taisiais. Rusų žurnalistai atkapstė, kad tuo metu Sirijoje Vagnerio grupuotė kaip tik dalyvavo karinėje kampanijoje. Kuomet įtarimai ėmė skrieti Kremliaus adresu, Rusijos prezidento V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Rusijos valdžia neturi jokios informacijos apie filmuotuose kadruose veikiančius asmenis, o piliečiai nufilmuoti video neturi nieko bendra su Rusijos armija“, – pasakoja A. Navys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos Sąjunga  2021 metais nusprendė sankcionuoti visą Vagnerio grupę, tris susijusias įmones ir aštuonis asmenis už rimtus žmogaus teisių pažeidimus Ukrainoje, Sirijoje, Libijoje, Centrinėje Afrikos Respublikoje, Sudane ir Mozambike. Tai apima kankinimus, neteisėtus žudymus ir egzekucijas. Briuselis taip pat įvardijo Vagnerio grupės vadą Dmitrijų Utkiną kaip atsakingą už H. Boutos kankinimą.

Ukrainoje pjaustė karių lavonus, kankino gyvus žmones

Kitas gerai žinomas Vagnerio grupės atstovas yra Aleksejus Milčiakovas, kankinęs žmonės Ukrainoje. „Jis pradėjo nuo to, kad buvo pakviestas dalyvauti Krymo operacijoje, net buvo apdovanotas medaliu. Kai jis dalyvavo operacijoje Luhanske ir Donecke, jo pravardė arba šaukinys buvo „Fantomas“. O žinote, kodėl? Nes paimtiems į nelaisvę kariams jis nudirdavo veido odą“, – sako A. Navys.

REKLAMA

„Belsat“ rašo, kad A. Milčiakovas buvo vadinamas „Serbu“ arba „Fricu“ bei pelnė neonacio ir sadisto reputaciją. Pasak „Belsat“, Donbase nuo Ukrainos karių lavonų pjaustė ausis, ant veidų išpjaustydavo svastikas ir pozuodavo asmenukėms su lavonais bei publikuodavo socialiniuose tinkluose.

„Tokie žmonės, kaip jis, yra smogiamoji Vagnerio dalis“, – teigia A. Navys.

„Tie žmonės bus įmesti arba jau veikia Ukrainos teritorijoje dabar, kartu su diversantais ir kitomis grupėmis“, – neabejoja atsargos karininkas, pabrėžęs, kad tokie asmenys gali daryti nusikaltimus prieš civilius, juos apšaudyti bėgančius ir panašiai.

REKLAMA

Atsargos karininkas A. Navys pasakoja „Telegram“ forumuose aptikęs kai kurių Vagnerio grupuotės narių pokalbius ir pasigyrimus apie nusikaltimus – tai stingdo kraują.

„Gyvam į nelaisvę paimtam ukrainiečiui pjaunama ausis, laužomi pirštai ir sako, cituoju: „Čia tau, ukrainietiška kiaule, už baltiškus fašistus“. Kokia tai iškreipta logika? Jie kankina, daužo, laužo ukrainiečius įsivaizduodami, kad jie tai daro keršydami už mus, Baltijos šalis? Tokio pobūdžio mobiliaisiais telefonais įrašytus vaizdelius jie siuntinėja vienas kitam. Tokia grupė „Telegrame“ išvis turėtų būti uždaroma“, – teigia pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

„Rusų kariuomenėje visokių yra žmonių, išprotėjusių baškirų, buriatų, rusų, kurie gali daryti nusikaltimus žmoniškumui. Bet norint būti garantuotam, reikia turėti tokį kaip Vagneris, kad gavę įsakymą jie tikrai tą padarys. Žmogus, kuris tarnauja reguliariose pajėgose, tikėtina, yra stabilios psichikos ir jis tiesiog tokio pobūdžio įsakymų nevykdys. Kitaip tariant, yra grėsmė, kad normalus karys tokio įsakymo nevykdys. Tuo tarpu Vagnerio grupės žmonės – su malonumu, tik duok“, – mano A. Navys.

Atsargos karininkas sako manantis, kad Vagnerio grupė įkvėpimo semiasi iš nacių Vokietijos Dirlewanger brigados. Tai buvo SS gretose sukurta nuteistų nusikaltėlių brigada, kuri medžiojo prieš nacius kovojančius partizanus ir vykdė nusikaltimus Rytų Europoje.

Privačios samdinių organizacijos 21 amžiuje nėra naujiena visame pasaulyje, rašo Center for Strategic and International Studies. Valstybiniai ir nevalstybiniai veikėjai dažnai kliaujasi privačiomis saugumo ir karinėmis kompanijomis, nes jos pigesnės, lankstesnės, turi mažiau atsakomybės ir geba kur kas daugiau nei reguliariųjų pajėgų kariai. Privatūs kontraktininkai įvairiu lygmeniu buvo įsitraukę į Afganistano ir Irako karus. Su Rusija siejamos privačios militarizuotos kompanijos radosi kiek vėliau, bet labiausiai išgarsėjo konfliktuose Ukrainoje ir Sirijoje – dėl nusikaltimų.

REKLAMA

2012 metų balandį tuometinio premjero V. Putino Dūmoje buvo paklausta, ką jis galvoja apie privačių karinių kompanijų tinklo kūrimą. Jis apie tai atsiliepė pozityviai ir pabrėžė, jog privačios karinės organizacijos galėtų būti įtakos įrankiais užsienyje, kurie padėtų įgyvendinti Rusijos nacionalinius interesus neįsitraukiant tiesiogiai pačiai valstybei. Kaip pavyzdžius jis paminėjo, kad tokios įmonės galėtų užtikrinti svarbių objektų apsaugą, treniruoti užsienio karines pajėgas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų