Saulius JUŠKEVIČIUS
Šią savaitę Lietuvą alino rekordiniai karščiai. Net pavėsyje termometro stulpelis kilo iki 25–33, o saulėkaitoje pakildavo ir iki 40 ar daugiau laipsnių šilumos. Nors savaitgalis žadamas šiek tiek vėsesnis, tačiau sinoptikai dar prognozuoja, kad karščiai gali grįžti. Todėl nuo karštų saulės spindulių būtina apsisaugoti ne tik save, bet ir savo augintinius.
Būtina pasirūpinti gyvuliais
Specialistai įspėja, kad karščiai pavojingi ir naminiams gyvūnams, ir lauke laikomiems gyvuliams – jie taip pat, kaip ir žmonės, patiria saulės ir šilumos smūgius.
Pasak Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiosios veterinarijos gydytojos-inspektorės Irmos Valantinienės, patariama per karščius savo gyvulių nepalikti saulės atokaitoje visai dienai.
„Šeimininkai privalo pasirūpinti, kad karščiausiu dienos metu gyvuliai nebūtų laikomi saulės atokaitoje. Esant galimybei, juos patariama perkelti į medžių paunksnę ar apšlakstyti vandeniu. Jeigu gyvūnai laikomi aptvaruose, būtų galima įrengti pavėsines, kurios praverstų apsaugai ir nuo lietaus, krušos, žvarbaus vėjo ar kitų nepageidaujamų gamtos reiškinių“, – sakė gyvūnų gerove besirūpinanti gydytoja-inspektorė.
Pasak jos, tiek ganyklose ganomi, tiek ir laikomi tvartuose gyvuliai turi turėti galimybę atsigerti arba bent būti reguliariai pagirdomi. Patalpose, kuriuose laikomi gyvuliai ar paukščiai, turi būti pakankamai efektyvi vėdinimo sistema.
„Neturint galimybių įrengti pavėsinių ar laikyti gyvulius pavėsyje, karvių galvas rekomenduojama aprišti šviesios spalvos audeklo skarelėmis, arkliams galima uždėti kepuraites ar skrybėles“, – paprasčiausias gyvulių apsaugos priemones vardijo I. Valantinienė.
Radviliškio valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba dėl netinkamo gyvulių laikymo ar pervežimo karštomis dienomis šiemet nenubaudė nė vieno gyventojo, tačiau pernai keletas rajono gyventojų buvo įspėti, kad pasirūpintų ganyklose laikomomis karvėmis.
Reikalavimai gyvulių supirkėjams ir vežėjams
Karštą dieną perkaitimo pavojus gyvulių tyko ir netinkamai juos pervežant. Aukšta lauko temperatūra bei drėgmė keičia gyvūnų gerovės sąlygas juos vežant. Vežėjai ir gyvūnų palydovai turėtų atkreipti dėmesį į transporto priemonių būklę karščių metu.
„Transporto priemonėse turi būtų tinkamai veikianti ventiliacijos sistema, svarbu, kad nebūtų viršijamas leistinų vežti gyvulių skaičius, vežimo metu jiems būtų suteikiamas didesnis plotas, ypatingai ilgų kelionių metu. Juos geriau pervežti anksti ryte ar vėlai vakare, kai oro temperatūra nukrenta arba pervežimo reikėtų visai atsisakyti“, – sakė I. Valantinienė.
Rūpestis ir savo augintiniais
Šunų bei kačių šeimininkai turėtų atminti – negalima palikti savo augintinių lengvųjų automobilių salonuose, kai sandariai užverti langai. Saulėje tokio automobilio salone temperatūra pakyla iki plius 70 laipsnių ir gyvūnėliui gresia žūtis.
„Karščių metu kelionių su savo augintinais patartina atsisakyti, tačiau nesant galimybės, patartina keliauti vėsesniu paros metu“, – pataria I. Valantinienė.