naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įvertinusi geriausią pasaulio valstybių patirtį Ramūno Karbauskio vadovaujama šešėlinė Vyriausybė siūlo, jog žmonėms, kurie patyrė sunkų vakcinos šalutinį poveikį, būtų atlyginta žala, rašoma pranešime spaudai. 

Įvertinusi geriausią pasaulio valstybių patirtį Ramūno Karbauskio vadovaujama šešėlinė Vyriausybė siūlo, jog žmonėms, kurie patyrė sunkų vakcinos šalutinį poveikį, būtų atlyginta žala, rašoma pranešime spaudai. 

REKLAMA

Šešėlinis premjeras stebisi, kodėl iki šiol Ingridos Šimonytės Vyriausybė to nepadarė, kai tuo tarpu daugelis valstybių, rekomenduodamos vakcinas, yra numačiusios ir kompensacijas, jei asmuo dėl privalomų ar rekomenduojamų skiepų patiria neigiamas pasekmes. 

„Mes manome, jog valstybė, kuri rekomenduoja tam tikras vakcinas įtraukti į skiepų kalendorių arba naudoti ekstremalios situacijos metu infekcinių ligų prevencijai, turi dalintis atsakomybe ir užtikrinti ne tik vakcinos saugumą, bet ir žalos atlyginimą, jei ji kartais sukeltų neigiamų pasekmių žmogui. Šiuo metu, kai visos valstybės įvairiais būdais siekia, kad kuo daugiau žmonių pasiskiepytų nuo COVID-19, tokie mechanizmai ypač būtini, nes jie parodo ne tik valdžios požiūrį į žmogų, bet ir formuoja abipusį pasitikėjimą. Lietuvoje tas šiai valdžiai sekasi sunkiai, nes ji vietoje pasitikėjimo kuria prievartos atmosferą, todėl mes Seimui teikiame dar vieną konstruktyvų pasiūlymą, kuris yra mūsų priemonių plano mažinant COVID-19 pasekmes dalis“, – sako R. Karbauskis.

Šešėlinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, jog tokius mechanizmus turi daug valstybių. Šešėlinė Vyriausybė nagrinėjo Latvijos, Danijos, Suomijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Norvegijos, Šveicarijos, JAV, Kanados pavyzdžius.  

REKLAMA

„Jei jau apsisprendėme judėti patirtos žalos atlyginimo kryptimi nebeapkraunant pacientų ir medikų įrodinėjimu apie kaltę, turime būti nuoseklūs ir čia. Tuo labiau, kad ekstremaliosios situacijos metu skatinant vakcinaciją valstybė naudoja daugybę spaudimo visuomenei svertų. Net ir mūsų kaimynai latviai turi teisinį reguliavimą, kuris užtikrina žalos atlyginimą. Maksimali tokios kompensacijos suma siekia 142 290 eurų“, – sako A. Veryga.

REKLAMA

Danijoje galimybe prašyti kompensacijos nuo 2011 m. sausio mėn iki 2021m. balandžio 13 d. buvo pasinaudota 159 kartus, patenkintos 33 pretenzijos. Bendra išmokų suma nuo 2021 m sausio mėn. 1 d. iki 2021 m. balandžio mėn 13 d. sudarė 8 mln. Danijos kronų. Vidutinė išmoka – 266 706 Danijos kronų (36 000 eurų). Suomija taip pat sudariusi galimybes reikšti pretenzijas dėl visų vakcinų, esančių valstybės rekomenduojamų vakcinų sąraše, bet tik tuomet, kai sukeltų negalavimų trukmė tęsiasi ne mažiau nei 14 dienų.

REKLAMA

„Prancūzija, Vokietija, Norvegija ir kitos šalys taip pat atlygina bet kokią žalą, kuri tiesiogiai susijusi su būtinomis arba privalomos vakcinoms. Žalos kompensacijos dydžiai valstybėse skiriasi ir siekia nuo keliolikos iki daugiau kaip šimto tūkstančių eurų sumas. Kiekviena šalis yra pasirinkusi atitinkamus modelius, bet esmė ta pati – žala turi būti komepensuojama”, – sako A. Veryga.  

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suformuotos šešėlinės Vyriausybės teikiamo įstatymo projekto tikslas – sukurti teisines prielaidas atlyginti žalą, kurią lemia sunkius padarinius sukėlusios  nepageidaujamos reakcijos į vakcinas. Pasak A. Verygos, jei, įstatymas bus priimtas Seime, žalos atlyginimo dydis priklausys nuo atvejo sudėtingumo ir bus nustatinėjamas kiekvienu atveju individualiai, kaip kad yra ir kitais žalos, patirtos gydymo metu, atlyginimo atvejais. 

Įstatymo projekto rengimą koordinavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suformuota šešėlinė Vyriausybė, projekto iniciatoriai – jį pasirašę Seimo nariai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų